مراعات یک سری نکات جزئی باعث می‌شود که لباس‌های شما مدت زمان بیشتری عمر کنند. اگر لباس‌ها می‌توانستند صحبت کنند، حتما به شما می‌گفتند که چطور با آن‌ها رفتار کنید (نگاهی به آن‌ همه شلوار و تی شرت که روی صندلی اتاق خواب خود انداخته‌اید، بکنید و بعد از آن مطمئنا سر خود را به علامت تایید این موضوع تکان خواهید داد). اما از آن‌‌جا که لباس‌ها طبیعتا نمی‌توانند حرف بزنند، ما از چندین مسئول خشکشویی خواستیم که به اشتباهاتی که افراد در مورد لباس‌های‌شان می‌کنند و آن‌ها گاه و بی‌گاه متوجه این اشتباهات می‌شوند را برای ما بازگو کنند. در ادامه از آن‌ها خواستیم که روش‌های جلوگیری از این اشتباهات را به ما بگویند. در این مطلب به این اشتباهات و روش درست رفتار با لباس اشاره خواهیم کرد.

برای پاک کردن لکه‌های سمج خطر می‌کنید

موضوعی که ارزش بارها تکرار را دارد این است که اگر نمی‌دانید با یک لباس کثیف چکار کنید، بهتر است آن را به کسی واگذار کنید که در این زمینه حرفه‌ای است. در مورد لباس‌های ظریفی که روی آن‌ها نوشته است فقط به صورت خشکشویی شسته شود باید بسیار دقت کرد. قبل از آن‌که با استفاده از آب لیمو یا اسپری مو به جنگ چرک روی لباس خود بروید، کمی فکر کنید هرچند استفاده از این مواد سودی نیز نخواهد داشت. زیاد پیش می‌آید که فردی با لباسی در دست به خشکشویی مراجعه می‌کند که سعی کرده  با سفید کننده و محلول‌های تمیز کننده قوی چرک لباس را پاک کند و موفق نشده است. معمولا وقتی این افراد به خشکشویی مراجعه می‌کنند که دیگر کار از کار گذشته  و به لباس خود صدمه جبران ناپذیری وارد شده است.
هیچ وقت در پرسیدن سوال از کسانی که در حوزه‌ی خشکشویی خبره هستند تردید نکنید. حتی اگر روی لباس نوشته شده است که از خشکشویی استفاده نکنید، باز بهتر است که لباس را به خشکشویی ببرید تا آن‌ها در مورد نحوه شستن آن و برطرف کردن کثیفی مقاوم آن تصمیم بگیرند.

بهتر است که با فواصل زمانی کمتر لباس‌های خود را به خشکشویی ببرید تا مدت زمان بیشتری بتوانید از آن‌ها استفاده کنید.

بعد از پوشیدن لباس‌های‌تان آن‌ها را وارسی نمی‌کنید

بدترین کار این است که به چرک روی لباس خود وقت بدهید. حتی کوچک‌ترین و ساده‌ترین کثیفی‌ها نیز پس از مدتی اکسید شده و بیشتر در لباس نفوذ می‌کند و در این صورت تمیز کردن آن دشوارتر خواهد شد.
اگر روی لباس‌تان سس ماکارونی ریخته باشد زود متوجه آن خواهید شد اما بعضی اوقات کثیفی لباس طوری است که متوجه آن نمی‌شوید و این کثیفی هفته‌ها روی لباس شما باقی می‌ماند. خشکشویی با چنین مواردی مواجه می‌شود، شخصی به مهمانی می‌رود و مقداری از نوشیدنی را روی لباس خود می‌ریزد و متوجه آن نشده و لباس خود را در کمد لباس‌ آویزان می‌کند. با گذشت زمان نوشیدنی ریخته شده روی لباس باعث می‌شود که رنگ پارچه تغییر کند. کاری که باید بکنید این است که قبل از این که لباس خود را در کمدتان آویزان کنید سر تا پای آن را وارسی کنید تا اگر کثیف شده است متوجه آن شوید.

متوجه صدماتی که در طول زمان به لباس‌های‌تان وارد می‌کنید نمی‌شوید

رفتارهایی که از نظر شما بسیار ساده و بی خطر است در صورتی که به مدت طولانی تکرار شوند، به لباس شما آسیب جبران ناپذیری وارد خواهند کرد. از پاشیدن عطر یا اسپری مو روی لباس خود یا زدن بوبرهای زیر بغل بعد از پوشیدن لباس خودداری کنید. در مورد استفاده از خوشبو کننده و لوسیون‌های ضد آفتاب نیز باید همین توصیه را انجام داد. روغن و الکل موجود در این مواد می‌تواند باعث تغییر رنگ لباس شود. این پروسه یک فرآیند شیمیایی است و نمی‌توان آن را خنثی کرد. این اشتباه مخصوصا در مورد یقه‌ی لباس انجام می‌گیرد. 
حتی انباشته شدن عرق روی لباس بعد از مدتی باعث از بین رفتن لباس می‌شود و نمی‌توان آن را جبران کرد. پس بهتر است که با فواصل زمانی کمتر لباس‌های خود را به خشکشویی ببرید تا مدت زمان بیشتری بتوانید از آن‌ها استفاده کنید.

فراموش می‌کنید که تنها کثیفی نیست که به لباس‌های‌تان آسیب می‌زند

مواظب باشید زیورآلات، ساعت و حتی کتاب‌های جیبی هنگام پوشیدن لباس‌ها با آن‌ها اصطکاک پیدا نکنند. این اصطکاک می‌تواند باعث آسیب دیدن بافت پارچه می‌شود. شما نیز خیلی دیر متوجه صدمه‌ای که به لباستان وارد شده است می‌شوید (مانند یک سوراخ کوچک در پلیور یا یک رنگ رفتگی مختصر در کاپشن چرمی).

بعد از تحویل گرفتن لباس‌ها از خشکشویی آن‌ها را از جلد خشکشویی خارج کنید.

عدم خروج لباس از جلد خشکشویی

بعد از تحویل گرفتن لباس‌ها از خشکشویی آن‌ها را از جلدی که خشکشویی به شما داده است در نمی‌آورید. جلدی که در خشکشویی همراه لباس است بدین منظور به شما داده شده است که در راه بازگشت به خانه لباس‌تان کثیف نشود، اما متخصصان حوزه‌ی خشکشویی تصریح می‌کنند که نباید از این جلدها به عنوان ابزاری برای نگهداری دائمی لباس‌ها استفاده کرد. این جلدهای پلاستیکی رطوبت را در درون لباس‌های شما حبس کرده و باعث کپک زدن لباس، تغییر رنگ یا بوی بد آن می‌شود.


لباس‌های سنگین را روی آویزهای سیمی قرار می‌دهید

آویزهای سیمی توان نگه داشتن لباس‌های سنگین را ندارند. اگر ژاکت یا پلیور سنگین خود را با استفاده از این آویزها آویزان کنیم بعد از مدتی رد آویز در اثر سنگینی لباس روی آن مخصوصا در ناحیه شانه‌ها باقی می‌ماند که می تواند دائمی باشد. به همین دلیل است که وقتی ژاکت خود را از خشکشویی تحویل می‌گیرید و می‌بینید که ژاکت روی آویز سیمی تا شده است. بنابراین به محض رسیدن به خانه لباس را از آویز سیمی جدا کرده و در قفسه لباس‌های خود قرار دهید.

هنگام خریدن لباس به هزینه نگهداری از آن توجه نمی‌کنید

درست نیست که همیشه نیز لباس‌هایی را بخرید که روی آن‌ها نوشته باشد «فقط به صورت خشکشویی بشویید» اما باید بدانید که خشکشویی عمر لباس‌های شما را افزایش می‌دهد و بدین ترتیب در هزینه‌های شما صرفه جویی خواهد شد. هزینه‌ی شستن لباس در مراکز معتبر خشکشویی از هزینه خوردن قهوه در یک کافی شاپ معروف کمتر است. خدمه‌ی خشکشویی به دقت لباس‌های شما را وارسی کرده، تمیز کرده، اتو زده و بسته بندی می‌کنند. به خشکشویی به‌عنوان مکانی برای کاهش هزینه‌های خود نگاه کنید. از طرف دیگر قیمت ارزان لباس نیز نباید شما را اغوا کند زیرا این نوع لباس‌ها از کیفیت مناسبی برخوردار نبوده و خیلی زود به تعمیر نیاز پیدا خواهند کرد.

متخصصان حوزه‌ی خشکشویی تجربیات ذی قیمتی در زمینه شستن لباس‌ها در خانه دارند.

لباس‌های خود را بیش از حد خشک می‌کنید

متخصصان حوزه‌ی خشکشویی تجربیات ذی قیمتی در زمینه شستن لباس‌ها در خانه دارند. بعضی از افراد در مورد فرآیند شستن لباس‌های‌شان بسیار وسواس دارند اما در مورد خشک کردن لباس‌ها بسیار بی‌توجه هستند و خیلی سریع و راحت لباس را در داخل خشک کن انداخته و دکمه استارت را می‌زنند.
خشک کردن بیش از حد لباس باعث از بین رفتن رنگ لباس یا حتی چروک شدن و وارد آمدن صدمات دیگر به آن می‌شود. در خشکشویی لباس‌های شما را با استفاده از روش چرخاندن در دستگاه خشک کن خشک نمی‌کنند و آن‌ها را در حالتی که هنوز رطوبت دارند اتو می‌زنند. با دوری از خشک کن عمر لباس خود را به مقدار قابل توجهی افزایش خواهید داد.
اما از آن‌جایی که قصد نداریم به شما توصیه کنیم که هر چه لباس دارید را به خشکشویی ببرید، بهتر است در مورد خشک کردن لباس‌های خود در خشک کن از روش آزمون و خطا استفاده کنید. ماشین خشک کن را زودتر از دفعات قبل خاموش کنید. خشکی لباس را بررسی کنید و با توجه به میزان رطوبت آن مقدار دما مدت زمان آن را تنظیم کنید. باید بدانید که با این روش لباس‌های شما خیلی زودتر و بهتر از قبل خشک خواهند شد.

لباس‌های خود را در جاهای پر نور نگهداری می‌کنید

لباس‌های خود را داخل کمد لباس قرار دهید اما فراموش نکنید که لامپ داخل کمد را خاموش کنید. نور لامپ باعث کمرنگ شدن پارچه لباس می‌شود. متخصصان حوزه خشکشویی مکررا این اشتباه را از مشتریان خود می‌بینند و این مشکل بیش از همه ناحیه شانه لباس را درگیر می‌کند.

بررسی نکردن جیب لباس‌ها قبل از مراجعه به خشکشویی

قبل از ارائه لباس خود به مراکز خشکشویی یا انداختن آن‌ها در ماشین لباسشویی جیب‌های آن را بررسی نمی‌کنید. این موضوع کاملا پیش پاافتاده به نظر می‌رسد اما تقریبا تمامی کارکنان مراکز خشکشویی می‌گویند که در جیب لباس‌های مشتریان خود اشیاء قیمتی و پول پیدا کرده‌اند. اما مشکل وقتی بغرنج می‌شود که اشیاء جا مانده در جیب باعث بیشتر کثیف شدن لباس شوند، وسایلی مانند رژ لب یا ماژیک. پس بهتر است قبل از دادن لباس‌ها به خشکشویی کاملا از خالی بودن جیب‌های آن‌ها مطمئن شوید.


منبع : Goodhousekeeping