هوای بیرون بسیار سرد است  عایق‌بندی ضعیف آپارتمان نیز کمکی به این مشکل نکرده و هنوز احساس سرما می‌کنید. ایده‌های طراحی دکوراسیون داخلی زیر به شما کمک می‌کنند، سرما را از خانه بیرون کنید.

گرم‌ کردن کفپوش سرد اتاق‌ها

آیا کفپوش اتاق‌های شما سرد است؟ یک فرش می‌تواند عایق گرمایی مناسبی برای کف خانه باشد. گزینه‌ی جالب‌تر این است که از چندلایه فرش برای ایجاد حس نرمی و راحتی استفاده کنید. هم‌چنین فرش می‌تواند یکی از المان‌های شاخص دکوراسیون داخلی باشد.
اگر مشکل مالی ندارید به‌دنبال فرش دستباف با تراکم بالا باشید. هرچه تراکم فرش بیشتر باشد، فرش ضخیم‌تر بوده و احساس نرمی بیشتری منتقل می‌کند؛ البته فرش‌های ماشینی ارزان‌تر نیز می‌توانند سرما را از کف اتاق شما دور کنند.
نکته‌ای که نباید فراموش کنید این است که باوجود گرمی و نرمی فرش‌های تراکم بالا، مراقبت و تمیز کردن آن‌ها بسیار دشوار است. اگر به تمیزی زیاد اهمیت می‌دهید، فرش‌هایی کم تراکم با بافت صاف انتخاب کنید.
نکته: پختن غذا و کیک در کنار ایجاد بوهای مطلوب، خانه شما را نیز گرم می‌کند.

گرم‌ کردن دیوارهای سرد

اگر دیوار آپارتمان شما سرد باشد، بیش از 33 درصد از انرژی گرمایی خانه به هدر می‌رود.
درگذشته به علت این‌که استفاده از عایق جز قوانین ساخت‌ و ساز نبود، دیوارها عایق نمی‌شدند و این خود عامل هدر رفتن انرژی و گرم ‌کردن بیش‌ از حد خانه می‌شد. خوشبختانه امروزه در اکثر کشورهای جهان همه‌ی خانه‌ها دیوارهای عایق شده دارند.
راه‌ حل دیگری که برای این مشکل وجود دارد، استفاده از پرده‌های نقش‌دار برای پوشاندن دیوارها است. هرچه این پرده‌ها ضخیم‌تر باشند گرمای بیشتری ایجاد می‌کنند. هم‌چنین با استفاده از پرده می‌توانید رنگ، طرح و بافت به دکوراسیون داخلی اضافه کنید.
نکته: پتینه نیز دیوارها را گرم می‌کند. پتینه ترکیبی از پارچه و چسب است که روی دیوارها مالیده می‌شود؛ این مواد ارزان بوده، به‌راحتی نصب شده و قابل جدا شدن هستند.

استفاده از درزگیر یا پرده می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای گرم کردن دکوراسیون داخلی باشد.

حل مشکل پنجره‌های سرد

اگر حس می‌کنید از لای پنجره‌ها هوا عبور می‌کند، استفاده از درزگیر یا پرده می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای دکوراسیون داخلی باشد. پرده‌های رنگی و ضخیم بیشترین تأثیر را خواهند داشت.
اگر از خیاطی لذت می‌برید، می‌توانید پارچه‌ی موردعلاقه‌ی خود را تهیه و از آن عایق مناسب پنجره‌های خود را ایجاد کنید. پارچه‌های پشمی بهترین عایق سرما در زمستان هستند. اگر حوصله‌ی خیاطی ندارید، می‌توانید از پرده‌های ضخیم آماده استفاده کنید. هم‌چنین می‌توانید از خیاط برای رسیدن به بهترین گزینه کمک بگیرید.
نکته: می‌توانید اتاق را با کمک پنکه سقفی گرم کنید. هوای گرم به‌طور طبیعی در بالای خانه قرار می‌گیرد، اگر در زمستان پنکه‌ی سقفی خود را روشن بگذارید، هوای گرم در کل اتاق در جریان خواهد بود.

ایجاد مبلمان نرم و گرم

ایجاد مبلمان گرم از ضروریات زمستان است. هم‌چنین می‌توانید با استفاده از تزئینات، مبل راحتی زشت و قدیمی خود را جذاب کنید.
تنها چیزی که باید به خاطر داشته باشید، استفاده از بالشت و کوسن‌های نرم و زیبا است؛ هم‌چنین پارچه‌‌ی این کوسن‌ها باید قابل شستشو با ماشین لباسشویی باشند.
نکته: چگونه مبل راحتی زشت خود را جذاب کنیم؟ روی آن را بپوشانید. برای ایجاد حس زیبایی و راحتی از پارچه‌های نرم و زیبا روی مبل استفاده کرده و کوسن‌ها را نیز متناسب با نوع و طرح پارچه انتخاب کنید. کوسن باعث می‌شود ظاهر مبل تغییر کند و رنگ، طرح و بافت به دکوراسیون داخلی اضافه شود.

منبع : About