انتخاب کردن مبل می‌تواند یک سرمایه گذاری درازمدت باشد. اگر می‌خواهید انتخاب خوبی در این زمینه داشته باشید موارد زیر را در هنگام خریدن مبل مورد توجه قرار دهید.

قبل از هر چیز اسکلت و چهارچوب مبل را بررسی کنید

یک چهارچوب و اسکلت محکم تضمین کننده دوام مبل است. اگر اسکلت مبل از چوب‌های نرمی مانند جوب کاج ساخته شده باشد مطمئنا بعد از چند سال استحکام اولیه خود را از دست داده و کج یا شل خواهد شد. چوب‌های سخت گران‌قیمت (چوب بلوط که در کوره خشک شده باشد، چوب درخت زبان گنجشک، چوب چنار و دیگر چوب‌های سخت) استحکام بیشتری دارند. از خریدن مبلمان که اسکلت آن‌ها از خرده چوب (نئوپان)، پلاستیک، فلز ساخته شده است خودداری کنید زیرا این نوع اسکلت‌ها بعد از مدتی کج شده و یا ترک برمی‌دارند. پایه‌های مبل می‌بایست به اسکلت وصل باشند یا  علاوه بر چسب چوب، با استفاده از میخ فلزی یا میخ چوبی نیز به آن محکم شده باشند.

نکته: برای امتحان کردن استحکام مبل یک قسمت جلو یا یکی از پایه‌های جلویی را به اندازه 15 سانتی‌متر از زمین بلند کنید. اگر بعد از این‌که این کار را کردید پایه مقابل نیز خود‌به‌خود از روی زمین بلند شده که مبل خوبی انتخاب کرده‌اید و مبل فوق از استحکام کافی و لازم برخوردار است. اما اگر بعد از این‌که پایه جلویی را بلند کردید و پایه مقابل هم‌چنان روی زمین بود بدانید که اسکلت مبل ضعیف است.

اگر در اتصال قطعات اسکلت مبل از میخ و اتصالات فلزی استفاده شده باشد مبل مورد نظر از استحکام لازم برخوردار است.

در مورد نحوه اتصال قطعات مبل از فروشنده سوال کنید

اگر در اتصال قطعات اسکلت مبل از وسایل و مواد زیر استفاده شده باشد مبل مورد نظر از استحکام لازم برخوردار است:
میخ‌های چوبی، میخ های چوبی دوبل، قطعه‌های چوبی در زوایا برای جلوگیری از باز شدن اتصالات (این قطعات باید هم با چسب و هم با استفاده از میخ به بدنه متصل شده باشند)، میخ‌ها و اتصالات فلزی. می‌توان از میخ‌های فولادی بزرگ یا گیره‌های فلزی نیز برای استحکام بیشتر زوایا استفاده کرد، اما توجه داشته باشید که هیچ‌وقت مبلی نخرید که فقط با استفاده از میخ وگیره و چسب چوب به هم وصل شده باشد.

نکته: از فروشنده در مورد اسکلت مبل سوال کنید و اطلاعات بیشتری در مورد آن کسب کنید تا از استحکام اسکلت مبل مطمئن شوید.

فنرهای مبل را بررسی کنید

در ساخت بعضی از انواع مبل از فنرهای مارپیچ استفاده شده است. این فنرها به استحکام و ثبات اسکلت کمک خواهند کرد اما ممکن است بعضی مواقع به اسکلت فشار مضاعفی بیاورند یا در صورت نرم بودن، در طول زمان دچار افت و فرورفتگی شوند. در این‌گونه موارد فنرها خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهند. مبل‌هایی که در ساخت آن‌ها از فنرهای محکم استفاده شده است معمولا از دیگر انواع مبلمان کمی گران‌تر و البته راحت‌تر هستند. نکته مهم در مورد این نوع مبلمان این است که فنرها باید فشرده، نزدیک به هم و محکم باشند. معمولا مبل‌هایی که در ساخت آن‌ها از فنرهای مارپیچ استفاده نشده است از استحکام و راحتی قابل قبولی برخوردار نیستند و بعد از مدتی استفاده مستهلک خواهند شد.

نکته: روی یک گوشه یا قسمت جلویی مبلی که قصد خرید آن را دارید بنشینید. اگر مبل صدای جیرجیر داد بدانید که فنرهای مارپیچ مبل به درستی کار گذاشته نشده و یا به اسکلت فشار می‌آورند.

اسفنج پلی اورتان ارزان‌ترین ماده برای استفاده در داخل مبل است و مراقبت از آن نیز بسیار راحت است.

رویه و مواد داخل آن را بررسی کنید

اسفنج پلی اورتان ارزان‌ترین ماده برای استفاده در داخل مبل است و مراقبت از آن نیز بسیار راحت است. این ماده نرم بوده و بدن شما در تماس با آن اذیت نخواهد شد. استفاده از نوع پر‌تراکم آن باعث دوام بیشتر مبل می‌شود، اما ممکن است هنگام نشستن احساس کنید که بیش از حد سفت است. اگر از نوع کم تراکم و نرم آن نیز استفاده کنید ممکن است بعد از مدتی مصرف کارایی اولیه خود را از دست بدهد. پس پلی اورتان با تراکم و نرمی متوسط بهترین انتخاب خواهد بود. اسفنج‌های فنری گران‌تر، بادوام‌تر و راحت‌تر هستند. فیبر پلی استر نیز گران است و خیلی زود پهن می‌شود. رویه‌هایی که با پر اردک یا غاز پر شده باشند بسیار نرم و راحت هستند اما ممکن است در نقاطی برجستگی داشته باشند و شما را اذیت کنند. بهترین انتخاب استفاده از پر غاز است و دوام بالایی نیز دارد اما قیمت آن بالا می‌باشد.
نکته: ترکیبی از اسفنج‌های HR یا فنری و اسفنج‌های معمولی پیچیده شده در پنبه راحت‌ و بادوام هستند.

مبلی بخرید که پارچه آن‌ بافت محکمی داشته باشد

از آن‌جا که از مبل استفاده زیادی می‌شود، لازم است که جنس پارچه رویه آن محکم باشد. پارچه‌های نخی و کتانی بهترین انتخاب هستند  اما باید مراقب بافت‌های شل بود زیرا زود نخ‌کش خواهند شد. پارچه‌های تهیه شده از میکروفیبر مصنوعی نیز فوق‌العاده هستند. این نوع پارچه‌ها بسیار زیبا بوده و کثیفی و لکه را به راحتی به خود جذب نمی‌کنند. رویه‌های کتانی و پارچه‌ای نیز مقاومت خوبی در برابر کثیفی دارند اما در صورت کثیف شدن تمیز کردن آن‌ها کمی مشکل خواهد بود و دوام بالایی نیز ندارند. ترکیبی از منسوجات طبیعی و مصنوعی دوام بیشتری خواهد داشت (حدود یک سال). رویه‌های پشمی و چرمی فوق العاده هستند اما قیمت بالایی دارند. ابریشم نیز بسیار زیبا اما ظریف است. منسوجاتی که طرح آن‌ها درون بافت قرار دارد از پارچه‌هایی که طرح روی آن‌ها چاپ شده است دوام بالاتری دارند.
نکته: مقداری از پارچه‌ای که نظر شما را جلب کرده است را از فروشنده بگیرید و به مدت چند روز روی مبلمان قدیمی خود بگذارید و ببینید که بعد از چند روز استفاده چه حسی به آن خواهید داشت. سپس با توجه به این تجربه می‌توانید برای خرید مبل یا استفاده از جنس دیگری اقدام کنید.

منبع : Goodhousekeeping