یکی از دغدغه‌های افراد انتخاب مبلمان متناسب با  دکوراسیون داخلی منزل‌شان است. انتخاب درست مبل می‌تواند به دکوراسیون منزل زیبایی بیشتری ببخشد. بنابراین باید مبلمان را متناسب با دکوراسیون داخلی منزل انتخاب کرد. در این مطلب به پنج اشتباه رایج می‌پردازیم که نباید هنگام خرید مبل مرتکب شوید.

طرح پارچه مبلی را طوری انتخاب نکنید که از آن زده شوی

در انتخاب طرح پارچه‌ی مبل دقت کنید چرا که قیمت بالای مبلمان امکان تعویض سریع آن را به شما نمی‌دهد. هرگز مبلی که طرح پارچه‌ آن ظرف چند سال خسته کننده می‌شود را انتخاب نکنید. یکی از گزینه‌های پیش‌ رو انتخاب رنگ خنثی برای مبل است. رنگ خنثی به شما اجازه می‌دهد مبل را هر چند بار که بخواهید با کوسن و دیگر وسایل تزئین کنید. رنگی را برای مبل انتخاب کنید که با رنگ‌بندی‌های متفاوت دکوراسیون منزل هماهنگ شود. با این کار می‌توانید بارها و بارها دکوراسیون منزل را بدون نیاز به تعویض مبلمان تغییر دهید.

رنگ مبل را طوری انتخاب نکنید که زود کثیف شود

اگر حیوانات خانگی یا کودک خردسال دارید، فکر رنگ‌های روشن را از سرتان بیرون کنید. بچه‌ها و حتی همسرتان روی مبل نوشیدنی، بستی و پیتزا می‌خورند. با در نظر گرفتن این شرایط باید رنگی را برای مبل انتخاب کنید که به سادگی چرک را نشان ندهند. 

هنگام خرید لوازم خانگی مبلی را انتخاب کنید که راحت و نرم باشد.

مبل راحت بخرید

زمانی که بی‌خواب می‌شوید روی مبل دراز می‌کشید و مطالعه می‌کنید یا تلویزیون تماشا می‌کنید و احتمالا همان جا هم خواب‌تان می‌برد. بنابراین لازم است مبلی که می‌خرید راحت و نرم  باشد. در هنگام خرید روی مبل راحت دراز بکشید و ببینید آن احساس راحتی که می‌خواهید را دارد.
از مناسب بودن ارتفاع دسته‌ی مبل اطمینان حاصل کنید. بعضی افراد دسته‌های کم ارتفاع را ترجیح می‌دهند تا زمان تماشای تلویزیون یا مطالعه سر خود را به آن تکیه دهند.

مبلی که با دکوراسیون داخلی هماهنگی ندارد انتخاب نکنید

قبل از خرید مکانی که می‌خواهید مبل را در آن قرار دهید را به دقت بررسی کنید. ابتدا اتاقی که مبل در آن قرار می‌گیرد را مشخص کنید و جزئیات خاص آن را یادداشت کنید. برای مثال اگر مبل کنار پنجره قرار می‌گیرد شاید بهتر باشد از مبل کم ارتفاع استفاده کنید. اگر اتاقی که مبل را در آن قرار می‌دهید نورگیر است، رنگ مبل باید طوری انتخاب شود که در نور آفتاب جلب توجه کند.
اندازه‌ی مبل را متناسب با ابعاد اتاق انتخاب کنید. برای این‌کار پیشنهاد می‌شود ابعاد اتاق را محاسبه کنید و در زمان خرید از آن برای انتخاب مبل مناسب استفاده کنید. تنها به حافظه‌ی تصویری خود اکتفا نکنید. به دلیل مساحت زیاد گالری‌ها، مبلمان در آن‌ها کوچک‌تر به نظر می‌رسد.

از کوسن استفاده کنید

برای نما دادن به مبل و هم‌چنین افزودن رنگ به دکوراسیون داخلی منزل از کوسن‌های پر رنگ استفاده کنید. کوسن جز مهم هر نوع مبل است و چیدمان خاص آن می‌تواند به فضای منزل نشاط و زیبایی بدهد. می‌توانید یک دست کوسن برای ماه‌های گرم و یک دست کوسن دیگر هم برای ماه‌های سرد سال داشته باشید. تهیه‌ کردن دو دست کوسن کار دشواری نیست. برای روکش کوسن در ما‌ه‌های گرم سال از پارچه‌های نخی و سبک استفاده کنید. روکش پشمی و مخملی برای ماه‌های سرد مناسب هستند.

منبع : Nellhills