آیا نگران این هستید که قبل از خشک شدن رنگ دیوارها، رنگ مورد استفاده در دکوراسیون داخلی از مد بیافتد؟ به توصیه‌های زیر برای انتخاب رنگی که همیشه مد می‌ماند، توجه کنید:
استفاده از رنگ‌های مد روز جذاب و هیجان‌انگیز است البته تا وقتی که ناگهان از رنگ خسته یا از انتخاب آن رنگ برای دکوراسیون داخلی خانه پشیمان نشده‌اید. اندکی ریسک‌پذیری در انتخاب رنگ دکوراسیون داخلی عالی است و بسیار توصیه می‌شود، اما راه‌هایی وجود دارد که از زیاده‌روی و پشیمانی شما جلوگیری کند. توصیه‌های زیر به شما کمک می‌کنند ترکیب رنگی به وجود آورید که بتوانید رنگ‌های مد روز را همیشه در آن به کار ببرید:

سفید و خنثی

یکی از راه‌های فرار از تکراری شدن این است که از به کار بردن رنگ‌های مد روز اجتناب کنید. رنگ‌های خنثی و روشن تاریخ مصرف ندارند، به‌خصوص اگر از رنگ سفید کلاسیک در دکوراسیون داخلی زیاد استفاده کنید.
 البته ترکیب رنگ خنثی لزوما نباید کسل‌کننده باشد. از بافت‌های غنی (مانند چوب و پارچه‌های پرزدار) و انواع رنگ‌های خنثی استفاده کنید تا بدون نیاز به رنگ‌های مهیج و مد روز به فضای زندگی خود زیبایی ببخشید. چند وقتی است که رنگ سفید یخچالی به رنگ اول در دنیای طراحی دکوراسیون داخلی تبدیل شده است، اما دوباره مد به سمت رنگ سفید گرم‌تر در حرکت است و احتمالا این گرایش تا چند سال پابرجا خواهند بود. سفید گرم می‌تواند با هر زمینه‌ای که شما بعدا به آن علاقه‌مند خواهید شد، ترکیب شود. پس انتخاب مطمئنی برای دیوارها، کابینت و دیگر سطوح بزرگ است.

در طراحی دکوراسیون داخلی رنگ آبی برای مبلمان و رنگ نارنجی برای وسایل تزئینی مناسب است.

آرامش خود را حفظ کنید

زمانی که قصد انتخاب رنگ‌های غیرخنثی را دارید، بهترین گزینه رنگ‌ها سرد مانند طیف‌های سبز، آبی و بنفش هستند. قرمز، قرمز مخملی، نارنجی و زرد هرگز و تحت هیچ شرایطی بدون تاریخ مصرف نخواهند بود.
شاید علت این موضوع هیجان و روشنایی این رنگ‌ها است که شما را پس از مدتی دل‌زده می‌کند. مشخص نیست چرا، اما رنگ‌های جیغ به سرعت شما را خسته می‌کنند. اما طیف‌های رنگ آبی خیلی دیر خسته‌کننده می‌شوند، گرچه رنگ‌های متضاد آن مانند نارنجی درست برعکس آن رفتار می‌کنند.
البته این به معنی آن نیست که شما هرگز نباید از این رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی استفاده کنید، بلکه به معنی آن است که این رنگ‌ها بیشتر مناسب قسمت‌های کوچک مناسب هستند. برای نمونه رنگ آبی برای مبلمان و رنگ نارنجی برای وسایل تزئینی مناسب است. از دیگر ویژگی‌های آبی این است که با طیف پررنگ‌تر و کم‌رنگ‌تر خود به راحتی هماهنگ می‌شود.

از فرصت‌ها استفاده کنید

اگر آبی رنگ مورد علاقه‌ی شما نیست، راه‌های دیگری در طراحی دکوراسیون داخلی وجود دارد که بعدا از انتخاب رنگ‌های جیغ پشیمان نشوید.
رنگ‌های جیغ را برای قسمت‌هایی از دکوراسیون داخلی استفاده کنید که به‌طور طبیعی پس از مدتی از بین می‌روند. کالاهایی که زیاد شسته شده و فرسوده می‌شوند (ملحفه، حوله و ظروف) نقطه‌ی آغاز مناسبی هستند و شما را با مفهوم و زمان تحمل رنگ‌ها آشنا می‌کند.
هم‌چنین می‌توانید از رنگ‌های جیغ روی دیوار شاخص استفاده کنید و بپذیرید که پس از مدتی باید آن را تغییر دهید. تغییر رنگ یک دیوار یا حتی نیمی از یک دیوار می‌تواند فضای خانه را بسیار تغییر دهد؛ هم‌چنین به دلیل ارزان بودن رنگ‌، تغییر رنگ یک دیوار بهترین روش برای تغییر دکوراسیون داخلی است.
استفاده مکرر از یک رنگ در قسمت‌های مختلف دکوراسیون داخلی به شما حس خوبی نخواهد داد. هم‌چنین این کار تغییر رنگ بعدی را دشوار می‌کند. شما تنها با تغییر رنگ کوسن‌های مبل و بدون تغییر رنگ خنثی دیوارهای بزرگ، می‌توانید حال و هوای خانه‌ی خود را تغییر دهید.

برای اضافه کردن گرما به دکوراسیون داخلی از رنگ‌های روشن در وسایل بافت‌دار استفاده کنید.

فضا را کمی پیچیده کنید

دوست ندارید رنگ‌هایی که زود از مد می‌افتند را استفاده کنید؟ برای اضافه کردن گرما به دکوراسیون داخلی از رنگ‌های روشن در وسایل بافت‌دار استفاده کنید. این به رنگ‌ها تنوع طبیعی می‌دهد به‌طوری که طول عمر بیشتری داشته و شما را به راحتی خسته ‌نکنند. رنگ همه‌ جای پارچه یکسان نیست و به همین دلیل تنوع بیشتر و در نتیجه‌ی عمر بیشتری پیدا می‌کند و دیرتر از آن خسته می‌شوید.
هم‌چنین می‌توانید رنگ‌های جیغ و روشن را به روشی پیچیده در دکوراسیون داخلی به کار ببرید. یک تابلوی نقاشی به یاد ماندنی می‌تواند سال‌ها جذاب بماند و پس‌زمینه‌ی خوبی برای رنگ دیگر تزئینات مانند کوسن باشد.

هر چه بیشتر بهتر

اگرچه منطقی به نظر نمی‌رسد، اما گاهی استفاده از تعداد زیادی رنگ در یک ترکیب از قدیمی شدن آن جلوگیری می‌کند. اگر دکوراسیون اتاقی تنها یک رنگ داشته باشد و آن رنگ قدیمی شود، دکوراسیون اتاق هم می‌شود. اما اگر ترکیب رنگ دکوراسیون پیچیده باشد و در آن چندین رنگ به کار گرفته شده باشد، هیچ کدام از رنگ‌ها به فضا غالب نمی‌شود و در نتیجه قدیمی شدن آن‌ها تاثیر منفی روی فضای اتاق نمی‌گذارد. به‌جای انتخاب یک رنگ اصلی، از رنگ‌های مختلف به میزان برابر استفاده کنید تا ترکیب مورد استفاده متعادل و متنوع به چشم بیاید.
یک کتابخانه با کتاب‌های رنگی می‌تواند کمک زیادی به نمای اتاق کند. هم‌چنین، همیشه برای ایجاد هیجان در مرکز اتاق، از اشیاء زرد یا قرمز استفاده کنید.

بهترین روش برای یک ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی، استفاده از ترکیبی است که قبلا آزمایش شده است.

رنگ‌های مطمئن را انتخاب کنید

بهترین روش برای اطمینان از همیشگی بودن یک ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی، استفاده از ترکیبی است که قبلا آزمایش شده. با نگاهی اجمالی به رنگ‌های دهه‌های گذشته که هنوز از مد نیفتاده‌اند، متوجه می‌شوید که کدام رنگ‌ها در آینده از میان نخواهند رفت.
برای نمونه، ترکیب قرمز و آبی نفتی تا ابد جذاب باقی خواهد ماند. می‌‌توانید کل خانه را تغییر داده یا از یک قسمت کوچک خانه برای آزمایش استفاده کنید.
با کمی تحقیق در مورد سبک دکوراسیون داخلی خانه‌ی خود (یا سبک مبلمان مورد علاقه‌ی خود) و انتخاب رنگ باقی مانده از آن دوره، می‌توانید ظاهری بی‌نظیری خلق کنید که منعکس کننده‌ی یک دکوراسیون زیبا و کلاسیک است. از تصاویر به‌جا مانده از گذشته استفاده کنید و براساس زمان ساخت خانه، بهترین رنگ و طراحی را کشف کنید.

خود را بشناسید

نهایتا بهترین روش برای انتخاب رنگ‌های ماندگار، تغییر رنگ خانه نیست بلکه تغییر احساس خود نسبت به مد است. بدون توجه به گفته‌های طراحان دکوراسیون داخلی، هیچ رنگی نمی‌تواند 100 درصد ماندگار باشد. مد خواه‌ ناخواه تغییر می‌کند و حتی خنثی‌ترین رنگ‌ها نیز روزی دل شما را می‌زنند. این‌ در حالی است که اگر رنگ مورد علاقه‌ی خود را انتخاب کنید، بدون توجه به این‌که آن رنگ چیست، هرگز از آن خسته نخواهید شد و نظر دیگران در مورد مد نیز روی شما بدون تاثیر خواهد بود.

منبع : Houzz