انتخاب بهترین رنگ برای پارکت اتاق بسیار دشوار است، زیرا زمانی که کار تمام می‌شود هیچ‌کس دوست ندارد به‌زودی دوباره درگیر تغییر پارکت بشود. زمانی که به انتخاب پارکت فکر می‌کنید احتمالا تنها روی طراحی و رنگ تمرکز خواهید داشت؛ اما در این مقاله قصد داریم پارکت رنگ روشن و تیره را از بعد هم‌خوانی با طراحی کلی و بعد نظافت و تعمیر، بررسی کنیم.

پارکت تیره رنگ

پارکت تیره چوبی مد روز است. بدون توجه به زمان ساخت و نوع طراحی خانه، پارکت تیره چوبی می‌تواند بسیار جذاب و دوست‌داشتنی باشد.

طراحی دکوراسیون

پارکت تیره با بیشتر رنگ‌ها و پارچه‌ها هم‌خوانی دارد. چه تصمیم به خرید مبلمان مدرن و رنگارنگ را داشته باشید، یا مبلمانی با ترکیبی از کرم و رنگ واقعی چوب یا حتی چرم، می‌توانید آن را با پارکت تیره‌ی  خود هماهنگ کنید و این نشان می‌دهد که پارکت تیره با رنگ‌های زیادی هم‌خوانی دارد.
هم‌چنین می‌توانید از این سبک برای طراحی محیط‌های رسمی یا غیررسمی استفاده کنید. برخی تصور می‌کنند پارکت تیره فضای اتاق را رسمی خواهد کرد، اما این‌طور نیست. در حقیقت، بسیاری از طرح‌های پارکت دارای لکه‌های تیره هستند تا اتاق را قدیمی و آنتیک‌تر جلوه دهند. 
 می‌توانید از چوب‌هایی با رنگ طبیعی تیره مانند چوب گیلاس یا گردو استفاده کرده یا از چوب‌های روشن مانند کاج یا بلوط با لکه‌های تیره بهره ببرید. این نوع کفپوش هم‌چنین به شما گزینه‌های بیشتری در انتخاب جنس چوب می‌دهد. برای نمونه، چوب درخت گردوی آمریکایی ارزان‌تر از چوب گردو مخصوص نجاری است؛ بنابراین می‌توانید با هزینه‌ی کمتر ظاهر مشابهی داشته باشید.

اگر به پارکت چوبی تیره فکر می‌کنید، پارکت آماده بهترین نوع کفپوش است، زیرا نیازی به کندن کف اتاق ندارد.

مشکلات احتمالی

هر‌کس دیدگاه متفاوتی نسبت به تمیز کردن کفپوش اتاق دارد؛ برخی حتی نسبت به‌ظاهر پوشش بیش از عمر کفپوش خود توجه دارند. اگر در خانه بچه یا حیوانات خانگی دارید، کف اتاق بیشتر کثیف شده و باید بیشتر تمیز شود. بسته به دیدگاه خود نسبت به تمیز کردن اتاق، جنس و طرح کفپوش را انتخاب کنید.
به‌مرور زمان، روی همه‌ی انواع پارکت به دلیل رفت و آمد با کفش و عبور حیوانات خانگی، خراش و لکه ایجاد می‌شود. این طبیعی بوده و هیچ نوع پارکت و جنسی از آن در امان نخواهد بود؛ اما خبر خوب این است که پارکت تنها سطح زمین است و مشکلی برای خود چوب به وجود نمی‌آید. اگر به پارکت چوبی تیره فکر می‌کنید، پارکت آماده بهترین نوع کفپوش است، زیرا نیازی به کندن کف اتاق ندارد.

منع استفاده

اگر تصمیم به استفاده از پارکت چوبی تیره را دارید، بهتر است در دو قسمت از خانه از آن‌ها استفاده نکنید. اول، در اتاق‌های بسیار کوچک که به قسمت‌های بزرگ خانه متصل نیستند چون پارکت تیره اتاق را کوچک‌تر نشان می‌دهد. هم‌چنین از تخته‌های باریک‌تر از 20 سانتی‌متر استفاده نکنید؛ تخته‌های پهن‌تر شکاف‌های کمتری ایجاد کرده و به پارکت تیره تعادل بهتری می‌دهند.  
دوم، در اتاق‌هایی با کابینت بسیار تیره. برخی نسبت به هماهنگ‌ بودن رنگ همه‌چیز حساس هستند، اما کابینت چوب گردو با پارکت چوب گردو هم‌خوانی ندارد. گاهی برای ایجاد نمایی بهتر باید در اتاق تضاد رنگی وجود داشته باشد.

پارکت رنگ روشن

پارکت رنگ روشن مانند چوب افرا نیز رایج هستند. اگر کمی فکر کنید حتما کف باشگاه ورزشی و خانه‌هایی با این رنگ پارکت را به خاطر خواهید آورد.

پارکت یا کفپوش روشن به شما فضای روشنی می‌دهد که زمینه‌ی مناسبی برای استفاده از تنوع‌ رنگی مختلف است.

طراحی دکوراسیون

طراحی دکوراسیون اتاقی با پارکت رنگ روشن تنوع زیادی دارد. این نوع پارکت به شما فضای روشنی می‌دهد که زمینه‌ی مناسبی برای استفاده از تنوع‌ رنگی مختلف است. پارکت سفید تقریبا با همه‌چیز هماهنگ می‌شود. چوب کرباس رنگ روشن نیز انتخاب مناسبی برای کفپوش از نوع پارکت است، زیرا بدون استفاده‌ی مستقیم از رنگ سفید همان رنگ را نشان می‌دهد. می‌توانید از انواع مختلف چوب برای ایجاد کفپوش رنگ روشن استفاده کنید. افرا و بلوط رایج‌ترین انواع چوب هستند، اما استفاده از دیگر انواع چوب نیز ممکن است.

موانع احتمالی

بسته به طیف رنگی مورد نظر شما، استفاده از پارکت رنگ روشن می‌تواند دردسرساز باشد. 
رنگ پارکتی که انتخاب می‌کنید برای ایجاد ظاهر مورد نظر شما مهم است. برای نمونه، پارکت یک دست مانند افرای سفید یا کاج سفید، ظاهری بسیار سفید خواهند داشت؛ گرچه زدن روغن به آن‌ها ظاهر زردتری می‌دهد.

منع استفاده

شرایطی مختلفی وجود دارد که استفاده از پارکت سفید در آن‌ها مناسب نیست. برخی نسبت به تمیز بودن حساس هستند. مشاهده‌ی خاک و قطعات ریز روی پارکت سفید دشوارتر است، این می‌تواند مثبت یا منفی باشد. در مورد تعمیر و نگهداری نیز استفاده از براق‌کننده روی زمین تمیز کردن آن را راحت‌تر می‌کند.