آسایش و راحتی چیزهایی هستند که همه‌ی ما به‌دنبال‌شان هستیم و مبل تخت خواب‌‌ شوی امروزی هر دو را برای‌مان فراهم می‌کند. 
 هر کسی که یک شب بی‌خوابی را روی مبل خانه‌ی دوستش گذرانده است، به اهمیت مبل تخت خواب‌ شوی خوب واقف است و قدردان داشتن آن است. بله، انواع مدل‌های راحتی در بازار وجود دارند، فقط باید بدانید که هنگام خرید دنبال چه چیزی باشید. در این مطلب شرح مختصر و مفیدی از بعضی از مهم‌ترین نماتی که در این زمینه باید در نظر گرفته شوند ذکر شده است. 

آیا به یک مبل تخت خواب‌ شو نیاز دارید

اگر تا به حال به مبل تخت خواب‌ شو نیاز نداشته‌اید اما به فکر خرید آن هستید بهتر کمی بیشتر فکر کنید. مبل تخت خواب‌ شو گران‌تر از مبل معمولی است و اگر قصد داشته باشید از آن تنها برای خواب استفاده کنید، بهتر است مبل معمولی بخرید و یک تشک در کمد دیواری منزل نگه دارید. مبل تخت خواب‌ شو با توجه به ساختارش نشیمن‌گاه محکم‌تری نسبت به مبل معمولی دارند. در حالی که سالمندان اغلب تمایل به داشتن تکیه‌گاه یا کمک اضافی دارند، این نشیمن‌گاه محکم باعث می‌شود راحت‌تر و آسان‌تر از جا بلند شوند. البته ممکن است دیگران با مبل تخت خواب شو خیلی راحت نباشند. 

اندازه

جایی که در نظر دارید مبل تخت خواب‌ شو را قرار دهید را اندازه‌گیری کنید و مبلی با اندازه‌ی مناسب برای آن فضا پیدا کنید. عرض مبل تخت خواب‌ شو استاندارد معمولا به شرح زیر است:
  • مبل تکی125 تا 145 سانتی‌متر
  • مبل تکی بزرگ: 140-160 سانتی‌متر
  • مبل دو نفره: 170-230 سانتی‌متر
  • مبل سه نفره: 200-250 سانتی‌متر

آیا از درب عبور خواهد کرد

ارتفاع سقف اتاق و عرض ورودی و هر درگاهی مثل راه پله یا آسانسور را اندازه گیری کنید. با داشتن این اعداد و ارقام به فروشگاه لوازم خانگی بروید تا ببینید که آیا می‌توانید مبل مورد نظرتان را بخرید یا خیر. پایه‌ها می‌توانند با پیچ وصل شوند و یا جدا شوند. 

مکانیزم اغلب مبل تخت خواب شو یکسان است و برای برندهای مختلف تفاوت چندانی وجود ندارد.

مکانیزم مبل تخت خواب شو

مکانیزم اغلب مبل تخت خواب شو یکسان است، به طوری که تفاوت کمی بین یک برند تجاری برند دیگری وجود دارد.

تشک خود را انتخاب کنید

تشک مبل تخت خواب شو آن را از دیگر مدل‌ها متمایز می‌کند. از آن‌جایی که این تشک جمع می‌شود به اندازه‌ی یک تشک معمولی سفت و سخت نیست. تشک‌های مبل تخت خواب شو معمولا از موارد زیر هستند:
  •  تشک فنری: داخل تشک فنر حلقه‌ای وجود دارد و هر چه قدر تعداد آن‌ها بیشتر باشد بهتر است.
  • فوم: تشک فومی نسبت به تشک فنری بهتر است. داخل این نوع تشک فنر وجود ندارد و فوم با توجه به بدن کاربر شکل می‌گیرد.
  • تشک بادی فنری: این نوع تشک از یک لایه تشک فنری و یک لایه تشک بادی تشکیل شده است.

قبل از خرید انتحان کنید

خریداران اغلب از این‌که مبل تخت خواب‌ شو را در فروشگاه امتحان کنند خجالت می‌کشند، اما با توجه به حجم سرمایه گذاری که روی خرید این مبل می‌کنید، ارزش چند دقیقه خجالت را دارد. روی تشک دراز بکشید و موقعیت‌های مختلف خواب را تقلید کنید.
تخت را جمع کنید تا وزن و سهولت مکانیزم آن را امتحان کنید، سپس روی مبل در حالی که جمع شده و حالت تخت ندارد بنشینید. بنابراین می‌توانید نشیمن آن را نیز امتحان کنید.
 

دقیقه نود خرید نکنید

اگر با عجله خرید کنید مجبور خواهید به رنگ‌ها و طرح‌هایی که در اولین مراجعه به فروشگاه لوازم خانگی و مبلمان می‌بینید راضی شوید. بهتر است برای خرید هر نوع مبل وقت کافی را بگذارید تا مبلی بخرید که ارزش هزینه‌ای که می‌کنید را داشته باشد. 

منبع : Houzz