فضای خالی بالای مبل جای بسیار خوبی برای قرار دادن یک تابلوی زیبا است. اما سوال این است که چه نوع تابلویی را باید در آن‌جا قرار داد؟ یک نقاشی باارزش؟ یک عکس زیبا؟ یا چیزی کاملا متفاوت؟ اگر چه افراد به طور سنتی از فضای بالای مبل برای آویزان کردن یک عکس یا نقاشی زیبا استفاده می‌کنند، اما اثرهای هنری مختلفی وجود دارند که می‌توان آن‌ها در این فضای خاص آویزان کرد. در این مورد فکر کنید و خلاقیت به خرج دهید.

یک تابلوی بسیار برجسته را بالای مبل آویزان کنید

معمول‌ترین اشیایی که بالای مبل قرار می‌گیرند تابلوها هستند. اما اگر آن تابلو ملایم و کمرنگ باشد یا با هم‌رنگ دیوار  باشد جلوه زیبایی نخواهد داشت. اگر می‌خواهید بالای مبل را به یک نقطه‌ی کانونی برای جلب توجه مهمانان تبدیل کنید، بهترین انتخاب استفاده از یک تابلوی چشم‌گیر رنگی متفاوت از دیوار دارد نگاه‌ها را به خود جلب می‌کند. سعی کنید ابعاد آن بزرگ وطرح آن پررنگ و ترسیمی باشد. چشم‌گیر بودن اثر هنری یعنی این‌که وقتی کسی وارد اتاق می‌شود بلافاصله متوجه آن اثر هنری شده و آن بیش از هر چیز دیگری دراتاق نظر بیننده را به خود جلب کند.

روی دیوار یک گالری درست کنید

بعضی اوقات استفاده از یک تصویر تنها کافی نیست. پس بهتر است از چندین عکس روی دیوار استفاده کنید. داشتن یک گالری دیواری می‌تواند نمای بسیار زیبایی به منزل ببخشد و از همه مهم‌تر این‌که دیگر لازم نخواهد بود تنها یک تابلو را انتخاب کنید و می‌توانید از تمام تابلوها یا عکس‌هایی که دوست دارید در درست کردن گالری دیواری بالای مبل استفاده کنید. به یاد داشته باشید که وقتی چند اثر را با هم روی دیوار آویزان می‌کنید همه با هم یک اثر هنری واحد را تشکیل می‌دهند. مرکز این گالری باید روبروی چشم قرار گیرد. بهتر است قبل از آویزان کردن ترتیب آن‌ها و طرح اصلی آن‌ها را مشخص کنید. آن‌ها را روی زمین قرار داده و طرح‌های مختلفی را با تغییر جای هر اثر درست کنید تا زمانی که به طرح دلخواه‌تان دست پیدا کردید.

در طراحی دکوراسیون می‌توانید چند آینه‌ی کوچک بالای مبل آویزان کنید تا یک گالری آینه‌ای تشکیل شود.

چند آینه بالای مبل نصب کنید

آینه وسیله‌ی تزیینی بسیار مهمی است. آینه نور را منعکس می‌کند و فضا را باز نشان می‌دهد و در کل ظاهر زیبایی به دکوراسیون اتاق می‌بخشند. می‌توان از فضای بالای مبل برای آویزان کردن یک آینه بزرگ استفاده کرد. اما به یاد داشته باشید که در صورت امکان بهتر است آینه‌ها را رو به روی پنجره نصب کنید تا نور بیشتری در اتاق منعکس شود. اگر یک آینه بزرگ بالای مبل آویزان می‌کنید، سعی کنید با دکوراسیون اتاق هماهنگ باشد. می‌توانید چند آینه‌ی کوچک بالای مبل آویزان کنید تا یک گالری آینه‌ای تشکیل شود. در انتخاب اندازه، قاب و دیگر موارد دقت کنید.

از قفسه‌ استفاده کنید

با کوچک‌تر شدن اندازه خانه‌ها داشتن فضا برای نگه‌داری وسایل اهمیت بیشتری یافته است و افراد از کوچک‌ترین فضاها برای به نمایش گذاشتن وسایل تزئینی خود استفاده می‌کنند. نصب کردن قفسه‌ بالای مبل می‌تواند مشکل کمبود فضا را حل کند و مکان مناسبی برای به نمایش گذاشتن قاب عکس‌های شما باشد. سعی کنید آن‌ها را به خوبی نصب کنید تا روی سر افرادی که روی مبل نشسته‌اند نیفتند. هنگام نصب کردن آن‌ها به یاد داشته باشید که مرکز آن‌ها روبه روی چشم قرار گیرد و عرض مبل را نیز در نظر بگیرید. این قضیه به این معنی نیست که نمی‌توانید قوانین نصب اشیا بالای مبل را زیر پا بگذارید، بلکه می‌توانید این قوانین را نادیده بگیرید و از خودتان خلاقیت به خرج دهید.

برای دکوراسیون باید دنبال مجسمه‌هایی باشید که عمق زیادی نداشته باشند و روی مبل خم نشوند.

یک مجسمه بالای مبل نصب کنید

آویزان کردن یک مجسمه خاص و جذاب می‌تواند انتخاب مناسبی برای به وجود آوردن یک نمای منحصر به فرد باشد. واژه مجسمه معانی گسترده‌ای دارد و می‌تواند یک قطعه معماری جذاب مانند یک هلال، یا یک سر یا یک شاخ گوزن یا هر چیز دیگری باشد. نکته مهم این است که دنبال مجسمه‌هایی باشیم که عمق زیادی نداشته باشند که بیش از حد از دیوار فاصله نگیرند و روی مبل خم نشوند.

بالای مبل یک نقشه بزرگ بچسبانید

برای دادن جلوه تاریخی به اتاق می‌توانید از یک نقشه بالای مبل استفاده کنید. این نقشه می‌تواند متعلق به مکانی باشد که قبلا رفته‌اید یا در آینده می‌خواهید بروید. اگر بخواهید یک نقشه را بالای مبل نصب کنید، انتخاب‌های بسیاری خواهید داشت از جمله سیاه و سفید، رنگی، به رنگ سوبیایی، تازه، قدیمی، شهری، کشوری، حمل و نقل، کشتیرانی و دیگر موارد. نکته‌ی مهم این است که نقشه‌ای انتخاب کنید که معنی خاصی برای شما دارد. به طور کلی بهتر است نقشه‌ها را درون قاب بگذارید. اگر نقشه‌ای که تهیه کرده‌اید بدون قاب است، بهتر است یک قاب کلاسیک برای آن تهیه کنید.

هنگامی که می‌خواهید چیزی بالای مبل نصب کنید توجه داشته باشید که اشتباهی که افراد مرتکب می‌شوند این است که از اشیا و تصاویر کوچک استفاده می‌کنند. چیزی که انتخاب کرده‌اید فارغ از این‌که چه باشد، باید به اندازه دو سوم عرض مبل باشد. البته می‌توانید آن را عریض‌تر از مبل انتخاب کنید. اگر چندین قطعه کوچک را برای نصب بالای کاناپه انتخاب کرده‌اید نیز همین نکته‌ها را مد نظر داشته باشید. البته این قوانین بسیار انعطاف‌پذیر هستند و می‌توانید از خلاقیت خود استفاده کنید بنابراین چیزی انتخاب کنید که به اصطلاح با شما حرف می‌زند و لبخند بر لب شما می‌آورد.

منبع : About