در یکی دو ماه آخر سال و قبل از عید نوروز می‌توانید تغییراتی در دکوراسیون خانه بدهید و نه فقط خانه، بلکه روح و جان خود را نیز از یکنواختی نجات دهید. می‌توانید با استفاده از این روش‌های ساده و کم خرج زندگی تازه‌ای را به دکوراسیون خانه‌ی خود بیاورید.


از گیاهان طبیعی استفاده کنید

با استفاده از گیاهان طبیعی حس و حالی تازه به دکوراسیون خانه بدهید. استفاده از گیاهی مثل انجیر زینتی حیات جدیدی را به اتاق نشیمن می‌بخشد و خانه را برای خوشامدگویی به سال جدید آماده می‌کند. بسیاری از گیاهان خانگی مثل فیکوس، سرخس و فیلودندرون در نور غیر مستقیم آفتاب رشد خیلی خوبی دارند. گلدان را در جایی قرار دهید که روزانه چهار تا شش ساعت نور غیر مستقیم دریافت کند. گیاهان شاداب و کاکتوسی حداقل به شش ساعت نور در روز نیاز داند.


جای قاب‌های عکس را عوض کنید

هنگام طراحی دکوراسیون برای پر کردن فضاهای خالی دیوارها لازم نیست به خرید بروید. با تابلو‌های نقاشی و قاب‌های عکسی که از قبل دارید کار کنید اما ترکیب‌بندی آن‌ها را با خلاقیت انجام دهید. برای مثال،  قاب‌های ایستاده را از روی میز، میز پاتختی و قفسه‌ی کتاب بردارید تا فضای بیشتری را روی آن‌ها داشته باشید. آن‌ها را با هم ترکیب کرده و یک گالری دیواری درست کنید. این گالری هر چه متنوع‌تر  باشد بهتر است.


نور را به داخل بیاورید

در طی روزهای سرد و بدون آفتاب زمستان، قرار گرفتن در معرض نور آفتاب می‌تواند تا حد زیادی از غم زمستانی بکاهد. شاید سرمای هوا اجازه ندهد پنجره‌ها را باز بگذارید اما می‌توانید با کشیدن پرده‌ها یا عوض کردن آن‌ها و استفاده از پرده‌های نازک نور آفتاب را به خانه بیاورید. استفاده از رنگ‌های روشن در دکوراسیون  بر روی دیوارها و رو تختی‌ها و بالش‌های سفید نیز اتاق را روشن‌تر و شاداب‌تر می‌کند.


برای این که دکوراسیون خانه برای سال نو روشن‌تر باشد از وسایل طرح فلزی با رنگ‌های سفید، کرم و آبی روشن استفاده کنید.

تزئینات خانه را عوض کنید

برای این که دکوراسیون خانه برای سال نو روشن‌تر باشد از وسایل طرح فلزی با رنگ‌های سفید، کرم و آبی روشن استفاده کنید. از آن‌جایی که تزئینات سال نو معمولا خانه را شلوغ می‌کند، داشتن رویکردی مینیمال و استفاده از لوازم زینتی یک رنگ می‌تواند تازگی خاصی به فضا بدهد.


به مبلمان قدیمی خود رنگ روشن بزنید

رنگ زدن به مبلمان قدیمی یکی از اقتصادی‌ترین راه‌های ایجاد تغییر و تحول در دکوراسیون است. برای این که سطح انرژی اتاق را بالاتر ببرید از یک رنگ جیغ مثل سبز چمنی یا زرد آفتابی استفاده کنید. اگر چند سال بعد از این رنگ خسته شدید و یا به دکوراسیون آینده شما نخورد، می‌توانید رنگ دیگری به آن بزنید.


مبلمان را جور دیگری بچینید

برای این تغییر اساسی در دکوراسیون نمای خانه بدهید چینش مبلمان را عوض کنید. مبل را جابه جا کنید و در سمت دیگری از اتاق قرار دهید و چیدمان وسایل داخل اتاق نشیمن را بر عکس کنید. وسایلی را که دیگر به کار نمی‌آیند یا جا را تنگ کرده‌اند بفروشید یا به مراکز خیریه اهدا کنید.


جمع و جور کنید

هر روز پنج دقیقه صرف مرتب کردن خانه کنید. کاغذها، لوازم جانبی و وسایل اضافی را کنار بگذارید. شاید این کار در دکوراسیون به نظر بی‌تاثیر باشد اما می‌تواند میز کار شما را از آشفتگی نجات دهد و نظم را به قفسه‌ی کتاب باز گرداند. اگر یک هفته روزی پنج دقیقه این کار را انجام دهید، می‌بینید که چقدر فضا بازتر و فضا آرام تر شده است.


یکی از موثرترین کارها برای تغییر دکوراسیون این است که میز کارتان را از نو سازماندهی کنید.

میز کارتان را از نو سازماندهی کنید

کاغذ‌های بی مصرف، رسید‌های خرید و هر چیز اضافی را از روی میز بردارید. کاغذ‌هایی را که لازم دارید یک جای مشخص قرار دهید. اگر هر کاغذی را که به دست‌تان رسید روی میز پرت کنید نه‌تنها باعث به هم ریختگی می‌شود بلکه موقعی که به آن‌ها نیاز دارید نمی‌توانید کاغذ مورد نظرتان را به راحتی پیدا کنید. کاغذها و نامه‌هایی را که از طریق پست به دست‌تان می‌رسد در جای مخصوص نامه‌های دریافتی قرار دهید. وسایلی را که لازم ندارید در جعبه یا سبد قرار دهید و لوازمی را که باعث می‌شوند میز شلوغ شود در جایی پنهان کنید.


 قفسه‌ کتاب را رنگ بزنید

به قسمت‌های داخلی قفسه کتاب یک رنگ روشن یا کاغذ دیواری بزنید. می‌توانید از رنگ‌های مختلف و یا یک رنگ در دکوراسیون استفاده کنید و جلوه‌ای غیر منتظره در تضاد با رنگ اتاق به وجود بیاورید. پس از این‌که رنگ کاملا خشک شد، کتاب‌ها را سر جای‌شان بگذارید و گلدان‌ها و لوازم جانبی دیگر را به آن اضافه کنید.


 میوه‌های تازه روی میز قرار دهید

در سال نو سعی کنید هله و هوله و غذاهای نا‌سالم نخورید. پس ظرف میوه را پر از میوه کنید و روی میز  وسط یا میز پا دیواری کنار در بگذارید. با این کار اعضای خانه به‌جای خوردن چیپس یا پفک وسوسه می‌شوند و سراغ میوه می‌روند.


به استقبال فصل نو بروید

یک چیز تازه و بهاری مثل یک غنچه‌ یا یک دسته‌ی گل در اتاق قرار دهید که با نگاه کردن به آن یادتان نرود که بهار پشت درب منتظر است.


منبع : Houzz