کاغذ دیواری اولین بار در قرن شانزدهم به حالت سیاه و سفید و به شکل دستی چاپ شد و تا به امروز برای بخشیدن رنگ، بافت و شخصیت به خانه استفاده می شود. الگوهای چشم گیر و رنگ‌های تیره به فضای خانه گرما و صمیمیت می‌بخشند و کاغذ دیواری‌های لطیف و روشن باعث می‌شوند اتاق بزرگ‌تر به نظر بیاید. 

به گفته‌ی متخصصان اجرای دکوراسیون داخلی، رسیدن به حس دلخواه مالک خانه میزانی برابر از هنر و مهندسی می‌طلبد. 


کاغذ دیواری صاف و بدون شکاف که نشان دهنده‌ی کیفیت کار نصب آن است با فراهم کردن مواد اولیه آغاز می‌شود و با تمرکز روی نحوه‌ی خاص چینش دیوارهای اتاق به پایان می‌رسد. برای مثال باید برای جاهایی که دیوارها صاف نیستند کاغذ دیواری را برش بزنید و روی هم قرار دهید تا در کنج‌ها الگوهای هماهنگ کنار هم قرار گیرند. 

توصیه: کسانی که برای اولین بار می‌خواهند کاغذ دیواری نصب کنند بهتر است از الگوهای کوچک که هماهنگ کردن‌شان ساده است شروع کنند. اگر با حوصله و پیوسته کار کنید به نتیجه‌ای حرفه‌ای و بدون نقص خواهید رسید. 

شما گزینه‌های زیادی برای انتخاب کاغذ دیواری دارید: از ابریشم لطیف گرفته تا کاغذ دیواری‌های جنس علف و وینیل و حتی روکش‌های چوبی که درست مثل چوب، سمباده و رنگ می‌‌خورند. بیشتر کاغذ دیواری‌ها از جنس کاغذ با یک لایه زیرین وینیل هستند. کار کردن با این نوع کاغذ دیواری نسبت به انواع دیگر  آن آسان‌تر است و  معمولا خودش چسب دارد که بخش چسب زدن به کاغذ دیواری را از کار حذف می کند. البته برش زدن آن‌ها مشکل تر است و باید برای چسباندن آن‌ها از چسب وینیل به وینیل استفاده کرد. 

نکته: هنگام نصب کاغذ دیواری‌های جنس ابریشم، علف، پارچه و کاغذ دیواری بافت دار  بسیار مراقب باشید چون اگر چسب روی آن‌ها بریزد پاک کردنش غیر ممکن است.


برای نصب کاغذ دیواری بهتر است ابتدا عرض و ارتفاع دیوار را اندازه گیری کنید.

اتاق را نشانه گذاری کنید

اگر روی طرح کاغذ دیواری المان قالبی وجود دارد آن را روی دیوار اصلی، دیواری که اول دیده می‌شود، نصب کنید. عرض و ارتفاع دیوار را اندازه‌گیر ی کنید و نقطه‌ی میانی آن را نشانه بگذارید. یک تکه‌ی کوچک کاغذ دیواری ببرید. المان اصلی را روی نقطه میانی قرار دهید. جای لبه‌ای از کاغذ دیواری که کنار تکه‌ی بعدی قرار می‌گیرد را روی دیوار نشانه بگذارید. با استفاده از خط کش روی نقطه میانی یک خط عمودی بکشید. برای تخمین جای شکاف‌ها دو تکه کاغذ دیواری برش بزنید و آن‌ها را لبه به لبه روی دیوار قرار دهید. لبه‌های آن‌ها را روی دیوار نشانه گذاری کنید و این کار را همه جای اتاق انجام دهید. ارتفاع خط عمودی از زمین را اندازه گیری کنید. اولین تکه‌ی بزرگ کاغذ دیواری را برش بزنید و آن را طوری قرار دهید که المان اصلی روی نقطه‌ی میانی قرار گیرد. برای کاغذ دیوار‌ی‌‌های رنگ جامد 2.5 سانتی متر از بالا و پایین بیشتر برش بزنید. 


کاغذ دیواری را آماده کنید

اگر کاغذ دیواری چسب نخورده است آن را روی میز کار پهن کنید و با استفاده از رولر رنگ همه جایش را چسب بزنید. برای این که به چسب فرصت دهید تا فعال شود دو طرف کاغذ دیواری را بگیرید و به داخل تا بزنید طوری که در مرکز به هم برسند. مطمئن شوید لبه‌های کاغذ دیواری روی هم قرار گرفته‌اند که چسب در معرض هوا قرار نگیرد و بگذارید برای 3 تا 5  دقیقه در همین حالت بماند. 

اگر کاغذ دیواری چسب خورده است آن را طوری که سمت چسب خورده رو به بیرون باشد باز کنید و بسته به دستورالعمل تولید کننده در آب سرد یا ولرم فرو برید تا کاملا خیس شود. سپس آن را به شکلی که توضیح داده شد تا بزنید و بگذارید 3 تا 5 دقیقه بماند. 


نصب کاغذ دیواری طرح دار  باید به صورتی باشد که المان اصلی طرح روی نقطه میانی قرار بگیرد.


اولین تکه را نصب کنید

تکه‌ی تا خورده را باز کنید و قسمت بالایی آن را طوری که یک لبه‌ی آن با خط عمودی تراز  باشد نصب کنید. اگر کاغذ دیواری جامد است 2.5 سانتی متر از آن را روی سقف یا قرنیز دیوار قرار دهید. کاغذ دیواری‌های طرح دار را طوری روی هم قرار دهید که المان اصلی طرح روی نقطه ی میانی قرار گیرد. 

اول با یک اسفنج خیس لبه‌های کاغذ دیواری را نرم کنید و سپس به آرامی از مرکز کاغذ دیواری به سمت لبه ها شانه بزنید. یک کاردک را به آرامی روی کاغذ دیواری بکشید تا چین و چروک‌ها و قسمت‌های باد کرده صاف شوند. حالا تای قسمت پایینی کاغذ دیواری را باز کنید و مثل قسمت بالا آن را صاف کنید و اگر نیاز است قسمتی از آن را روی قرنیز بیاندازید.ادامه دارد ...


منبع : ُThisoldhouse