زندگی در یک آپارتمان قدیمی میان اشیاء کهنه‌ای که قبلا زیبایی خاصی داشته‌اند، انسان را بدخلق و حتی آزرده می‌کند. زندگی در چنین شرایطی نشان می‌دهد که شما در میان تصمیمات ناخوشایند مستاجران، مالکین و صاحب‌خانه‌های قبلی گرفتار شده‌اید، کسانی که بیشتر از نگهداری ساختمان به سود و منفعت خود اهمیت می‌دادند. 
چرا کسی باید کشوهای این کمد دیواری قدیمی را با چنین کاغذ دیواری زشتی بپوشاند؟ چه کسی تمام شیشه و قاب پنجره سرویس بهداشتی را رنگ کرده است؟ چرا مستاجران قبلی صاحب چندین گربه‌ بوده‌اند اما ظاهرا یک جاروبرقی هم نداشتند؟ شاید هم هرگز متوجه دلیل آن نشویم. درست است که زندگی هر شخص به خودش مربوط است، اما وقتی با چنین یادگاری‌هایی روبرو می‌شویم به ما مربوط می‌شود. اما بهتر است به‌جای کشف جواب این سوالات، شروع به تعمیر خرابکاری‌های‌شان کنید.
یکی از قربانیان معمول مستاجران و صاحب‌خانه‌های نامرتب، یراق فلزی قدیمی هستند. چرا که باز کردن پیچ و مهره یک دستگیره یا یراق و یا حتی چسب‌کاری اطراف آن هنگام رنگ‌آمیزی کمی وقت‌گیر است، به‌جای این کار سرتاسر در رنگ می‌شود و یراق نادیده گرفته می‌شوند. به طورکلی همین قاعده روی قفل‌های درب و پنجره و هر چیزی که در معرض دید باشد، اعمال می‌شود.
خوشبختانه زنگ‌زدایی و پاکسازی یراق فلزی قدیمی خیلی آسان و تقریبا بدون هزینه است. اگرچه کار کوچکی به‌نظر می‌رسد اما برای داشتن محیطی تمیز و مرتب باید به جزئیات آن دقت کنید. برای شروع باید چند وسیله تهیه کنید. بعد از تمیز کردن دستگیره هیچ‌کس باور نخواهد کرد که چه روزگار سختی بر آن گذشته است.
قدم اول، جدا کردن دستگیره یا یراق است. معمولا پیچ و مهره کوچکی روی پایه‌ی دستگیره یا یراق آن را به میله‌ی مرکزی متصل نگه می‌دارد. بعد از باز شدن پیچ و مهره، دستگیره به آسانی جدا می‌شود. 
سپس پیچ و مهره رویه را باز کنید. معمولا چند لایه رنگ روی آن دیده می‌شود اما باز هم تشخیص موقعیت پیچ و مهره آسان است. بهتر است رنگ را به وسیله‌ی قلم‌ تیغ خراش دهیم تا قسمت فوقانی آن نمایان شود. معمولا برای باز کردن پیچ و مهره دستگیره‌های قدیمی باید از پیچ‌گوشتی دوسو استفاده کرد. هر چند کار با پیچ‌گوشتی برقی آسان‌تر است اما شیارهای روی پیچ و مهره را از بین می‌برد. با اعمال کمی فشار و حوصله، پیچ و مهره را به راحتی باز کنید.
بعد از این‌که تمام پیچ و مهره را باز کردید، صفحات رویی را تمیز کنید. اگر بعد از اتمام کار قصد رنگ‌آمیزی مجدد ندارید، رنگ اطراف صفحه رویی قفل را با تیغ یا کاردک بتراشید تا رنگ روی دستگیره یا یراق  نماند. 

برای تمیز کردن یراق و سایر قسمت‌ها، ابتدا باید مادگی زبانه قفل را خارج کنید.

برای تمیز کردن سایر قسمت‌ها، مادگی زبانه قفل را خارج کنید. مادگی تا قسمتی جدا شده و به صورت وارونه قرار می‌گیرد و در نتیجه صفحات رویی مجددا به صورت وارونه نصب می‌شوند، بنابراین جداسازی صحیح  و نصب مجدد آن بسیار اهمیت دارد.
بعد از اتمام کار، رنگ‌های ریخته بر زمین را تمیز کنید زیرا لایه‌های قدیمی‌تر رنگ حاوی سرب هستند و ممکن است حیوانات خانگی آن را خورده یا کودکان در دهان بگذارند.
رنگ‌برهای متعددی در بازار موجود است از جمله حلال‌های رنگ و رنگ‌بر حرارتی، اما تنها چیزی که شما نیاز دارید یک قابلمه کهنه با مقدار کافی آب است. البته بعد از این کار نباید در آن غذا طبخ کرد به همین دلیل بهتر است از یک قابلمه ارزان استفاده کنید. اگر فکر می‌کنید رنگ‌ها حاوی سرب هستند، برای ایمنی بیشتر از یک آرام‌پز با درپوش‌ استفاده کنید. برای تمیز کردن یراق  می‌توانید از آرام‌پزهای کهنه نیز کمک بگیرید.
قابلمه را پر از آب کنید و چند قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی به آن اضافه کنید و یراق، دستگیره و پیچ و مهره رنگی را درون آن بیاندازید. درپوش قابلمه را گذاشته و روی حرارت کم قرار دهید به طوری که آب گرم شود اما نجوشد. آن را برای 6 تا 8 ساعت رها کنید و خواهید دید که رنگ به تدریج و به صورت حباب از دستگیره یا یراق جدا می‌شود. در حالی که مشغول کارهای شخصی هستید حواس‌تان نیز به آن باشد.
بعد از این‌که آب گرم شد، با یک انبر دستگیره و یراق را مستقیما وارد کاسه آب یخ کنید. با انجام این کار ظاهرا رنگ راحت‌تر جدا می‌شود، هم‌چنین می‌توان بلافاصله از دستگیره یا یراق استفاده کرد.
البته می‌توانید به صورت جداگانه  یراق درب را درون سینک ظرفشویی قرار داده و رنگ روی آن‌ها را بشویید. قسمت بیشتر آن به راحتی توسط انگشتان و سطح زبر اسفنج جدا می‌شود، هرچند ممکن است مقداری رنگ درون روزنه‌های کوچک پیچ  و مهره باقی بماند. می‌توانید برای تمیزکردن قسمت‌های دشوار یراق از تیغ و کاردک و پیچ‌گوشتی دوسو استفاده کنید. در این مرحله مراقب باشید تا سطح صیقلی آن را خراش ندهید و یا انگشت‌تان را قطع نکنید.
بعد از این‌که با اسفنج تمام رنگ روی دستگیره و یراق را شستید، با یک هوله آن را خشک کنید و  کار تمام می‌شود. اگر دستگیره رو به سمت جدیدتر است، یک بار دیگر با ماده‌ی رنگ‌بر آن‌ را تمیز کنید. از آن‌جا که این ماده بسیار قوی است بهتر است کمی از آن را روی صفحه پشتی دستگیره‌ی درب و پنجره که در معرض دید نیست امتحان کنید.
اگر دستگیره در حمام  یا سرویس بهداشتی استفاده می‌شود، برای محافظت در برابر تیرگی، خوردگی رنگ یا زنگ‌زدگی، سطح آن را با یک روغن جلای مات بپوشانید. اگر اصلا  فلزات ساده را نمی‌پسندید یا با ظاهر منزل شما هماهنگ نیستند، می‌توانید روی آن رنگ بزنید. دستگیره‌های سیاه روی درب و پنجره سفید ظاهری فوق‌العاده دارند. در پایان دستگیره را مجددا به درب و پنجره متصل کنید. حالا احساس خوبی دارید و از افرادی که عامل این خراب‌کاری بوده‌اند عصبانی نخواهید بود!

منبع : Designsponge