این‌که این روزها چگونه نیازهای‌مان را در برابر خواسته‌های‌مان تعریف می‌کنیم، جالب توجه است. شاید با کمی تامل متوجه شویم لوازم خانگی که فکر می‌کنیم به آن‌ها نیاز داریم آن‌قدرها هم ضروری نیستند و بدون آن‌ها هم می‌توانیم به خوبی از پس کارها بربیاییم. اگر بتوانیم خودمان را مقید کنیم که تعداد لوازم خانگی که نیاز داریم را کاهش دهیم، می‌توانیم به طور قابل توجهی فضای بیشتری را در منزل‌مان ایجاد کنیم ضمن این‌که در هزینه‌های مصرف انرژی نیز صرفه‌جویی می‌کنیم.
مطمئنا هر فردی درباره‌ی این که بدون کدام لوازم خانگی می‌توانیم زندگی کنیم و بدون کدام لوازم خانگی نمی توانیم زندگی کنیم نظر متفاوتی دارد. اما تعداد از لوازم خانگی وجود دارند که نیاز به آن‌ها بیشتر به ما تحمیل شده است تا جزوی از سبک زندگی‌مان باشند.

مایکروفر

شاید تصور کنید که هرگز نمی‌توان بدون مایکروفر زندگی کرد. هر غذایی که برای تهیه‌ی آن از مایکروفر استفاده می‌کنید به همان خوبی می‌توانید آن را روی اجاق گاز یا در داخل یک فر کوچک طبخ نمایید. هم‌چنین نداشتن این لوازم خانگی، مقداری از فضای ارزشمند پیشخوان آشپزخانه را آزاد می‌کند.

خشک‌کن

بعد از مایکروفر، خشک کن یکی دیگر از عمده مصرف کنندگان انرژی در بین لوازم خانگی است. این لوازم خانگی هم‌چنین مقدار زیادی گازهای گل‌خانه‌ای در جو منتشر می‌کند. به‌جای ماشین خشک کن می‌توانید از رخت آویز استفاده نمایید. این کار موجب صرفه‌جویی در انرژی می‌شود و به طرز موثری عمر لباس‌های‌تان را افزایش می‌دهد. 

ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی یکی دیگر از لوازم خانگی است که  به راحتی می توانیم بدون آن زندگی کنیم. بحث بر سر این موضوع که شستن ظروف با دست، بیشتر انرژی و آب مصرف می‌کند یا با استفاده از ماشین ظرفشویی وجود دارد. اما اگر وقتی مصرف آب در کمترین حد خود نگاه داشته شود شستن ظروف با دست، گزینه‌ی ارزان‌تر و سازگارتر با محیط زیست است. علاوه براین  شستن ظرف‌ها با دست آسان‌تر است. بسیاری از افراد پیش از گذاشتن ظروف در ماشین ظرفشویی آن‌ها را آبکشی می‌کنند و سپس آن‌ها را در ماشین ظرفشویی قرار می‌دهند که این امر، کاری را بر کارهای روزمره منزل می‌افزاید و کار شستن ظروف را دو برابر می‌کند. استفاده از این لوازم خانگی بیشتر در کشورهای مصرف‌گرا مثل ایران و آمریکا رواج دارد.

یخچال فریزر یکی از لوازم خانگی است که بیشترین مصرف انرژی را در منزل دارد.

یخچال فریزرهای خیلی بزرگ

سایز متوسط یک یخچال فریزر در آمریکا 18 تا 26 فوت است. این اندازه‌ها در مقایسه با اندازه‌ی یخچال فریزرها در دهه‌ی 1950، بسیار بزرگ است. جالب است بدانید در اروپا بیشتر از یخچال‌های 9 فوت استفاده می‌شود. این عدد یک اشتباه تایپی نیست. متوسط اندازه‌ی یخچال فریزرها در اروپا واقعا 9 فوت است. علاوه بر این، 26% خانواده‌های آمریکایی، دو دستگاه یخچال فریزر دارند. این یعنی اشغال نمودن مقدار زیادی از فضا و مصرف بسیار بالای انرژی. وقتی یخچال فریزر شما کوچک باشد آن را از مواد غذایی انباشته نمی‌کنید، بنابراین مواد غذایی در یخچال گم نمی‌شوند و کیفیت خود را از دست نمی‌دهند. هم‌چنین وقتی به‌دنبال مواد غذایی خاصی می گردید، به‌راحتی می‌توانید آن را پیدا کنید و نگاه کردن به داخل یخچال فریز همانند نگاه کردن به درون یک گودال غار مانند نیست. یخچال فریزر یکی از لوازم خانگی است که بیشترین مصرف انرژی را در منزل دارد و تقریبا 20٪ هزینه‌ی برق مربوط به یخچال فریزر است. یخچال فریزر  24 ساعته و هفت روزه هفته در حال کار کردن است. به این فکر کنید که با کوچک‌تر نمودن اندازه‌ی یخچال فریزرتان چقدر می‌توانید هزینه‌ی قبض برق ماهیانه‌ی‌تان را کاهش دهید.

دستگاه‌های تهویه هوا

مطمئنا به همان اندازه که افرادی که در مناطق سردسیر زندگی می‌کنند به وسایل گرمایشی وابسته‌اند، افرادی که در مناطق گرمسیر زندگی می‌کنند به دستگاه تهویه مطبوع وابسته‌اند. به علاوه، افرادی که بیمار یا سالخورده هستند و یا فرزندان کوچک دارند، بیشتر از سایرین به این لوازم خانگی وابسته هستند. این موضوع قابل قبول است اما افرادی که در مناطقی با آب و هوای معتدل زندگی می‌کنند به راحتی می‌توانند بدون دستگاه تهویه زندگی کنند. این لوازم خانگی انرژی زیادی مصرف می‌کنند و مبلغ قبض برق شما را در تابستان چند برابر می‌کنند. به بیان ساده، استفاده از یک پنکه به‌جای استفاده از دستگاه‌های تهویه مطبوع، می‌تواند مبلغ قبض برق شما را تا 60% و بلکه هم بیشتر کاهش دهد.
بر طبق تحقیق صورت گرفته توسط مرکز تحقیقات Pew، به لطف رکود اقتصادی در آمریکا، روز به روز افراد بیشتری به دستگاه‌های تهویه  نه می‌گویند. استفاده از دستگاه‌های تهویه بسیار پرهزینه است. افراد زیادی در حال کشف کردن این موضوع هستند که بدون دستگاه‌های تهویه مطبوع نیز می‌توانند به خوبی زندگی کنند. تعدادی پنکه و باز کردن پنجره‌ها، هوا را به خوبی تهویه می‌کند.

منبع : Moneycrashers