بروز قطعی در سیم و کابل می‌تواند باعث قطع جریان متناوب در اتومبیل، لوازم خانگی و دیگر وسایل شما شود. به‌خصوص در وسایل نقلیه قطعی سیم و کابل باعث قطع اتصال شده و به احتمال زیاد به خرابی دائمی منجر می‌شود. با این وجود راهکارهایی وجود دارند که می‌توان از طریق آن‌ها قطعی را در سیم و کابل پیدا کرد، حتی اگر درون یک عایق مخفی باشد.

وسایل مورد نیاز

  • آچار فرانسه
  • آینه کوچک
  • چراغ قوه
  • مولتی‌متر چندکاره دیجیتال
وسیله‌ای ‌را که دچار مشکل شده از منبع برق جدا کنید. اگر نیاز به قطع سیم و کابل باتری وجود دارد این کار را با آچار فرانسه یا آچار و پیچ گوشتی انجام دهید.
اتصالات دو طرف سیم و کابل را با دقت بازرسی کرده تا آسیب را شناسایی کنید، البته اگر به آسانی در دسترس باشند. انتهای سیم و کابل یعنی جایی که به اتصالات متصل می‌شود را به آرامی بکشید تا مطمئن شوید که سفت و محکم به هم وصل شده‌اند.
طول سیم و کابل را با انگشت اشاره و شست خود لمس کنید تا اگر عایق سیم و کابل آسیب دیده است آن را شناسایی کنید. اگر لازم است، از یک آینه‌ی کوچک و یک چراغ قوه برای بررسی جاهایی که قابل دسترسی نیستند استفاده کنید. اگر جایی از عایق آسیب دیده باشد ممکن است قطعی همان جا باشد، از جمله قسمت‌هایی که تیره شده‌اند و ممکن است از گرمای بیش از حد سوخته باشند. اتصالاتی که سیم و کابل به آن متصل شده است را جدا و بررسی کنید که آسیبی ندیده‌ باشند. مولتی‌متر دیجیتال را بردارید و آن را روی پایین‌ترین میزان اهم قرار دهید. مولتی متر را روشن کنید و یکی از فیش‌ها را با ترمینال فلزی که سیم و کابل را به اتصال نگه می‌دارد در تماس قرار دهید. فیش دیگر را با بخشی از سیم و کابل که در معرض دید قرار دارد یعنی جایی که به اتصال وارد می‌شود تماس دهید. همزمان با بررسی ترمینال، سیم و کابل را جهت مشخص شدن اتصال نادرست تکان دهید. مولتی‌متر شما باید مقاومت صفر را نشان دهد. اگر صفحه نمایش مقاومت بی‌نهایت نشان می‌دهد، سیم و کابل به درستی به ترمینال متصل نیست. اگر طرف دیگر سیم و کابل به اتصالی متصل است، آن را هم بررسی کنید.

مولتی‌متر چندکاره دیجیتال یکی از ابزار مورد نیاز جهت تشخیص قطعی سیم و کابل است.

یکی از فیش‌های مولتی‌متر را به یک انتهای سیم و کابل و فیش دیگر را به انتهای دیگر سیم و کابل وصل کنید. از گیره‌های سوسماری استفاده کنید تا فیش را محکم به انتهای سیم و کابل نگه دارد. سیم و کابل را با دقت تکان داده یا در نقاط مختلف خم کنید. در صورتی‌که در طول سیم و کابل در هر نقطه‌ای قطعی و شکستگی وجود داشته باشد، مولتی‌متر مقاومت بی‌نهایت نشان می‌دهد.
سوزنی را در فاصله حدود 5 یا 8 سانتی‌متر از نقطه‌ای از سیم و کابل که گمان می‌کنید قطعی دارد داخل کنید. سوزن دیگری در طرف دیگر سیم و کابل، که شک دارید قطعی وجود دارد فرو کنید. فیش مولتی‌متر را به سنجاق وصل کنید و سیم و کابل را در نقطه شکست تکان دهید. اگر صفحه نمایش مولتی‌متر در حالی که سیم و کابل را تکان می‌دهید، میزان مقاومت بی‌نهایت نشان دهد، قطعی سیم و کابل را پیدا کرده‌اید.

نکات  و هشدارها

  • گاهی اوقات، به‌خصوص اگر در حال کار روی مدار الکتریکی خودرو هستید، قادر نخواهید بود هر یک از دو انتهای یک سیم و کابل بلند را با فیش‌های مولتی‌متر به طور همزمان لمس کنید. در این مورد، می‌توانید از یک سیم و کابل رابط بین یک انتهای سیم و کابل و یکی از فیش‌ها استفاده کنید. جایگزین دیگر برای استفاده در وسیله نقلیه، اتصال سیم و کابل رابط به شاسی و سپس متصل کردن یکی از فیش‌های مولتی‌متر به شاسی و فیش دیگر به انتهای دیگر سیم و کابل است تا تداوم جریان را بررسی کنید. 
  •  در صورت استفاده از سوزن مطمئن شوید نقطه شکست با نوار برق پوشانده شده تا سیم و کابل را از رطوبت حفظ کنید چرا که ممکن است بعدها مشکلاتی را در مدار الکتریکی ایجاد کند.

منبع : Ehow