باوجود این‌که ممکن است تمام لوازم خانگی شما به‌خوبی کار کنند، این دستگاه‌ها در سال‌های اخیر ارتقا بسیاری یافته و از نظر مصرف انرژی بهینه‌تر شده‌اند. برای نمونه، جاروهای برقی جدید کوچک‌تر و کم صداتر بوده و هم‌چنین انرژی کمتری هدر می‌دهند. کارشناسان تخمین می‌زنند که حدود 13 درصد از هزینه‌ی انرژی خانه‌ی شما مربوط به این نوع وسایل است؛ با ارتقا این لوازم خانگی می‌توانید هزینه‌ی ماهیانه‌ی خود را کاهش دهید.
با در نظر گرفتن این نکته، اجازه دهید در مورد لوازم خانگی صحبت کنیم که ارزش به‌روز رسانی را داشته و تعویض آن‌ها می‌تواند منفعت اقتصادی داشته باشد.

ماشین ظرفشویی

ماشین‌های ظرفشویی جدید به‌طور میانگین 5.8 گالن آب در هر چرخه‌ی شست‌ و شو مصرف می‌کنند، درحالی‌که مدل‌های قدیمی‌تر در هر چرخه 40 لیتر آب مصرف می‌کردند. مدل‌های جدید هم‌چنین کم صداتر بوده و عملکرد بهتری دارند. 
  • آیا تعمیر تأثیری دارد؟ اگر این لوازم خانگی شما زیاد قدیمی نیست، تعمیر ممکن است تأثیر داشته باشد. تمیز کردن صفحات و فیلترها می‌تواند بر چرخه شست‌ و شو تاثیر داشته باشد. هم‌چنین می‌توانید از ترفندهایی مانند حذف چرخه‌ی تأخیر یا استفاده از کل حجم دستگاه نیز استفاده کنید.

سیستم تهویه

سیستم‌های تهویه‌ی مرکزی و اتاقی به مصرف زیاد انرژی در تابستان معروف هستند. میزان مصرف انرژی این لوازم خانگی با واحد EER مشخص می‌شود و در آن هر چه عدد بزرگ‌تر باشد، نشان از مصرف پایین‌تر است. سیستم‌های تهویه‌ی جدید EER 10 دارند، درحالی‌که سیستم‌های دهه‌ی 90 دارای 7 EER هستند. 
  • آیا تعمیر تأثیری دارد؟ تعمیر این دسته از لوازم خانگی به بهبود کارکرد سیستم‌های قدیمی کمک می‌کند، اما میزان مصرف را کاهش نمی‌دهد. البته تعویض فیلترها و تمیز کردن کانال‌ها به کاهش هدر رفت انرژی کمک می‌کند. نصب سیستم‌های تهویه‌ی جدید می‌تواند تا 20٪ میزان مصرف انرژی را کاهش دهد. اگر سیستم تهویه شما بیش از 20 سال عمر دارد، بدون شک باید آن را تعویض کنید.

کاهش زمان خشک‌کردن می‌تواند به معنی کاهش هزینه و مصرف انرژی به وسیله این لوازم خانگی نیز باشد.

خشک‌کن

میزان مصرف خشک‌کن‌ها به کیفیت ماشین لباسشویی که برای شستن لباس‌ها استفاده شده بستگی دارد.
  • آیا تعمیر این لوازم خانگی تأثیری دارد؟ سرویس خشک‌کن‌های معمولی زمان فرآیند را کاهش داده و لباس‌ها را بهتر خشک می‌کند. کاهش زمان خشک‌کردن می‌تواند به معنی کاهش هزینه و مصرف انرژی نیز باشد.


کوره شوفاژ

سه نوع کوره‌ی معمولی فشار هوا وجود دارد: کم‌مصرف، مصرف متوسط و پرمصرف. کوره مصرف پایین از شمعک استفاده می‌کند، درحالی‌که دو مدل دیگر از برق برای جرقه بهره می‌برند. 

  • آیا تعمیر تأثیری دارد؟ این سؤال سختی است، زیرا تنها خود کوره نیست که انرژی مصرف می‌کند. این لوازم خانگی گرما را در کل خانه به جریان می‌اندازد؛ بنابراین عایق‌بندی لوله‌‌ها می‌تواند مصرف را تا 20 درصد کاهش دهد. اگر لوله‌کشی شما عایق ندارد، بهتر است به‌جای تعویض کوره، لوله‌ها را عایق کنید؛ در غیر این صورت تعویض این لوازم خانگی گزینه‌ی مناسبی است.

یخچال‌های دو طبقه‌‌ی معمولی مصرف‌ انرژی کمتری نسبت به یخچال‌های ساید بای ساید دارند.

یخچال

یخچال‌ها از سال 2000 میلادی تغییر کرده و اکنون 40 تا 60 درصد مصرف انرژی کمتری دارند. هم‌چنین یخچال‌های دو طبقه‌‌ی معمولی مصرف‌ انرژی کمتری نسبت به یخچال‌های ساید بای ساید دارند. هزینه لازم برای خرید یک یخچال معمولی 1 هزار و 100 دلار است.
  • آیا تعمیر تأثیری دارد؟ خیر. بهترین راهکار این است که یخچال فعلی خود را در دمای بین 2 تا 3 درجه سانتی‌گراد نگه دارید. هم‌چنین غذاها و مایعات را در ظروف در بسته نگه دارید تا رطوبت آن‌ها منجر به روشن ماندن بیشتر یخچال نشود.
میزان سود سالیانه از ارتقاء: اگر یخچال شما متعلق به دهه‌ی 1990 است، با تعویض آن سالانه 100 تا 200 دلار هزینه برق شما کاهش خواهد یافت. اگر یخچال خود را در 10 سال اخیر خریده‌اید، با تعویض آن 5 تا 20 دلار سود خواهید برد که ارزشی ندارد.

آب‌گرم‌کن

آب‌گرم‌کن حدود 14 تا 25 درصد از کل انرژی را در خانه مصرف می‌کند. استفاده از مدل‌های جدید می‌تواند بسیار مفید باشد. 
  • آیا تعمیر تأثیری دارد؟ بله. البته با عایق‌بندی می‌توانید مصرف انرژی آب‌گرم‌کن‌های قدیمی را کاهش دهید.
میزان سود سالیانه از ارتقاء این به چندین نکته بستگی دارد، زیرا در سال‌های اخیر بهبود قابل‌توجهی در این محصولات و لوازم خانگی  ایجاد شده است. مدل جدید آب‌گرم‌کن گازی می‌تواند سالانه 30 درصد مصرف شما را کاهش دهد.


تعمیر لوازم خانگی مانند لباسشویی تأثیری بر بهینه شدن میزان مصرف انرژی و آب ماشین لباسشویی نخواهد داشت.

ماشین لباسشویی

درب ماشین‌‌های لباسشویی قدیمی از بالا باز و آب از پایین وارد مخزن می‌شد، اما در ماشین‌های جدید با تغییر مکان درب از بالا به جلو، میزان مصرف آب کاهش چشم‌گیری داشته است. ماشین‌های لباسشویی جدید 50 درصد مصرف آب کمتر و 37 درصد میزان مصرف انرژی پایین‌تری دارند. 
  • آیا تعمیر تأثیری دارد؟ خیر. تعمیر این لوازم خانگی تأثیری بر بهینه شدن میزان مصرف انرژی و آب ماشین لباسشویی نخواهد داشت. اگر ماشین لباسشویی شما بیش از 10 سال عمر دارد یا درب آن از بالا باز می‌شود، می‌توانید با تعویض آن تا حد زیادی هزینه‌ها را کاهش دهید.

نکته

این مطلب بر کاهش هزینه برق مصرفی از طریق لوازم خانگی تمرکز دارد. اگر هزینه تعمیر لوازم خانگی شما بیش از 50 درصد قیمت کل آن است، بهتر است آن را تعویض کنید. هم‌چنین می‌توانید از برچسب‌های مصرف انرژی برای انتخاب بهترین لوازم خانگی استفاده کنید.

منبع : Lifehacker