استخدام یک طراح دکوراسیون حرفه‌ای برای خانه جدیدتان می‌تواند یک سرمایه‌گذاری بزرگ باشد. چه بدانید چه چیزی می‌خواهید ولی روش دستیابی به آن را ندانید و چه ندانید کار را از کجا شروع کنید و چه وقت کافی برای انجام طراحی دکوراسیون داخلی خانه را نداشته باشید، یک طراح داخلی حرفه‌ای یا یک متخصص دکوراسیون می‌تواند به شما کمک کند که ایده‌های خود را اجرایی کرده و خانه‌ای با فضای داخلی زیبا داشته باشید. می‌توان از تجربه و خلاقیت آن‌ها برای طراحی فضای داخلی خانه خود استفاده کنید و فضای آرامش‌بخش و همراه با آسایش را برای خود و اعضای خانواده فراهم کنید.
اگرچه استخدام یک طراح دکوراسیون می‌تواند راه حل مناسبی برای حل مشکلات طراحی درونی خانه شما باشد، نباید تصور کرد که آن‌ها به تنهایی می‌توانند معجزه کنند. بخشی از کار را باید خودتان به عهده بگیرید و در این کار مشارکت کنید. برای داشتن یک خانه با طراحی داخلی زیبا قبل از استخدام متخصص دکوراسیون داخلی به نکات زیر دقت کنید:

طراح داخلی یا طراح دکوراسیون

قبل از استخدام برای طراحی دکوراسیون داخلی منزل باید تصمیم بگیرید که کدام‌یک برای کار شما مناسب‌ترند، طراح داخلی یا طراح دکوراسیون؟
بسیاری از افراد نمی‌دانند که این دو گروه از طراحان اگرچه شباهت‌های بسیاری با هم دارند، در واقع کارشان با هم متفاوت است. طراحان داخلی نقش‌شان در طراحی فضاهای داخلی اماکن است. آن‌ها کارهایی مثل تغییر جای دیوارها، بزرگ کردن درب‌ها و پنجره‌ها، تغییر مکان راه‌پله‌ها و در کل طراحی معماری داخلی خانه را انجام می‌دهد. از طرف دیگر  کار طراحان دکوراسیون طراحی چیدمان مبلمان و مبله کردن فضاهایی که قبلا توسط طراح داخلی ساخته شده است. معمولا طراحان داخلی نقش طراحان دکوراسیون را نیز ایفا می‌کنند، در حالی که طراحان دکوراسیون داخلی نقشی در طراحی معماری خانه ندارند.

تصمیم‌گیری در مورد سبک دکوراسیون داخلی در شناسایی چیزهایی که دوست دارید.

سبک خود را مشخص کنید

تصمیم‌گیری در مورد سبک دکوراسیون داخلی خانه کار دشواری است و بسیاری از افراد با آن مشکل دارند. اما نگران نباشید، لازم نیست که طرحی را برای همیشه انتخاب کنید. تصمیم‌گیری در مورد سبک دکوراسیون داخلی در شناسایی چیزهایی که دوست دارید و درک این‌که آن‌ها چه نقاط مشترکی با هم دارند خلاصه می‌شود. ممکن است سبکی که انتخاب کرده‌اید با معماری خانه سازگار باشد و در بسیاری موارد سبک انتخابی شما ترکیبی از چند سبک مختلف و متفاوت است. گذاشتن یک نام خاص بر سبک انتخابی شما به طراح دکوراسیون و البته خودتان کمک می‌کند که به تصمیم‌گیری نهایی در مورد طرحی که دنبال آن هستید و چگونگی ترکیب عناصر آن دست یابید. اسم گذاشتن برای سبک انتخابی باعث می‌شود که تصویری ذهنی از آن داشته باشید و تفسیر و پیاده کردن آن را برای شما و طراح دکوراسیون راحت‌تر می‌کند.

بودجه خود را تعیین کنید

 سخت‌ترین قسمت طراحی دکوراسیون داخلی تعیین یک بودجه مشخص و تبعیت از آن است. طراحی دکوراسیون داخلی می تواند پروژه پرهزینه‌ای باشد به ویژه اگر سبک مورد علاقه خود را از مبلمان خانه‌های پرزرق و برق موجود در مجلات و کتاب‌ها گرفته باشید. باید به یاد داشته باشید که داشتن دکوراسیون داخلی زیبا بدون هزینه نخواهد بود. اگر از لحاظ مالی مشکلی ندارید بدون درنگ سبک مورد نظر خود را پیاده کنید، با این وجود در بسیار از موارد بهتر است که یک بودجه واقع‌گرایانه برای این کار تعیین کنید. در مورد هزینه‌ها با خود روراست باشید و مقدار پولی که در این راه می‌توانید هزینه کنید را از قبل مشخص کنید. مقدار بودجه کیفیت پایانی کار و نوع طراحی که از عهده مخارح آن برمی‌آیید را مشخص می‌کند. هم‌چنین توجه داشته باشید که هزینه‌ی ثابت و مشخصی برای طراحان حرفه‌ای وجود ندارد پس باید در انجام طراحی‌های متعدد دستمزد طراح را جزء به جزء و جداگانه محاسبه کنید. دستمزد این متخصصین با توجه به ساعت کاری، میزان تجربه، حوزه تخصص و مکان طراحی متفاوت است. در زمان استخدام طراح دکوراسیون داخلی سعی کنید هزینه تمامی مراحل و دستمزد وی را با جزییات مشخص کنید تا بدانید بودجه خود را دقیقا برای چه چیزی خرج می‌کنید. البته باید به این نکته نیز توجه کنید که هزینه‌ی استخدام طراح داخلی یا دکوراسیون از هزینه‌ی خرید وسایل کاملا جداست. اگر توانایی استخدام یک طراح داخلی یا دکوراسیون را ندارید، بهتر است کسی را استخدام کنید که بتوانید چند ساعتی در روز با وی مشورت کنید و کار اصلی و اجرایی را خودتان انجام دهید.

تصمیم‌گیری در مورد استخدام یک طراح دکوراسیون یا طراح داخلی مستلزم انجام تحقیقات جامع است.

در مورد طراحان تحقیق کنید

تصمیم‌گیری در مورد استخدام یک طراح دکوراسیون یا طراح داخلی مستلزم انجام تحقیقات جامع است.  برای این‌ کار می‌توانید از اینترنت و پایگاه‌های اطلاعاتی آنلاین استفاده کنید و طراحان داخلی موجود در مکان زندگی خود را پیدا کنید. با کمی تحقیق می‌توانید کسی را پیدا کنید که با طرح مورد نظر شما آشنایی کافی داشته باشد. اگرچه وظیفه‌ی طراح دکوراسیون تحقق بخشیدن سبک انتخابی شماست، اما بهتر است کسی را استخدام کنید که کارهای قبلی وی با سبک انتخابی شما شباهت داشته باشد. یک روش دیگر برای پیدا کردن یک طراح داخلی یا دکوراسیون این است که به فروشگاه مبلمان معروف نزدیک محل سکونت خود رفته و از آن‌ها بخواهید که شما را راهنمایی کنند و کسانی که می‌شناسند را به شما معرفی کنند.

با طراحان گفتگو کنید

تنها به دلیل این‌که سبک کاری یک طراح داخلی یا دکوراسیون را می‌پسندید، نباید وی را استخدام کنید. در ضمن شخصیت شما و طراحی که استخدام می‌کنید باید با هم سازگاری داشته باشند تا بتوانید راحت با هم کار کنید. در کل این شخص باید کسی باشد که به شما کمک کند فضای خانه خود را آن‌طور که دوست دارید و با وسایلی که دوست دارید تزیین کنید. آن‌ها باید اطلاعاتی در مورد شما و شخصیت‌تان، علایق و نحوه‌ی زندگی و نحوه استفاده شما از فضای خانه داشته باشند. در بعضی موارد ممکن است سوالاتی در مورد مسائل خیلی شخصی و خصوصی شما نیز بپرسند. شما به احتمال زیاد باید وقت زیادی را با این شخص بگذرانید و به فروشگاه‌ها و مراکز طراحی زیادی مراجعه کنید. اگرچه لازم نیست که دوستان خیلی صمیمی باشید اما باید در مورد مسایل با هم راحت صحبت کنید و رابطه کاری مناسبی داشته باشید. اگر با یکی از این افراد صحبت کردید و نظرتان را جلب نکرد، می‌توانید سراغ فرد دیگری بروید.

ارائه‌ی آلبوم کار به طراح دکوراسیون و پیدا کردن سبک مورد نظر کمک خواهد کرد.

آلبومی از آن‌چه که می‌خواهید تهیه کنید 

تصمیم‌گیری در مورد سبک مورد علاقه و ارائه آن به طراح دکوراسیون با تهیه کردن یک آلبوم از طرح‌های مورد علاقه‌ی‌تان بسیار راحت‌تر خواهد بود. این آلبوم می‌تواند از بریده‌های طرح‌های مورد علاقه‌ی شما در روزنامه‌ها، عکس‌ها، محصولات یا تصاویر پس زمینه درست شده یا یک فایل کامپیوتری حاوی عکس‌ها و طرح‌هایی که از اینترنت دانلود کرده‌اید باشد. هدف از این کار این است که مشخص شود چه طرحی را دوست دارید و می‌خواهید از چه جنس و وسایلی در تزیین خانه‌ی خود استفاده کنید. این موارد شامل رنگ، طرح، بافت، نوع مبلمان و نوع چیدمان مبلمان می‌باشد. طراح دکوراسیون به شما کمک خواهد کرد که دکوراسیون خانه را طوری طراحی کنید که چشم‌نواز باشد و وسایلی که مناسب نیستند را از فضای داخلی خانه خود حذف کنید. ارائه‌ی این آلبوم به طراح دکوراسیون کمک خواهد کرد که تصویری از آن‌چه که شما به دنبالش هستید را در ذهن خود داشته و برای تحقق بخشیدن آن تصویر تلاش کند.

چیزهایی که برای‌تان اهمیت دارند را مشخص کنید

قبل از این‌که شروع به کار کنید، باید مشخص کنید که چه چیزهایی برای شما مهم هستند. هر کسی به بعضی از وسایل خانه علاقه‌ی بیشتری دارد و به اصطلاح نمی‌تواند از آن‌ها دل بکند. ممکن است این وسیله چیزی که به شما به ارث رسیده، یک شی هنری و قدیمی یا یک سوغاتی ساده باشد. پس بهتر است که لیستی از وسایلی که می‌خواهید در دکوراسیون خانه‌ی شما قرار داشته باشند تهیه کنید و در مورد آن با طراح  دکوراسیون خود مشورت کنید و او را در جریان امر قرار دهید. در بعضی موارد یک تابلوی نقاشی باعث می‌شود که ایده‌ی جالبی به نظر طراح دکوراسیون برسد و تمام دکوراسیون را بر اساس آن قطعه هنری طرح‌ریزی کند. از همه مهم‌تر باید اقلامی را که بدون آن‌ها می‌توانید زندگی کنید را نیز مشخص کنید. بیشتر اوقات دلبستگی ما به برخی وسایل خانه عاطفی است و در واقع به آن‌ها نیاز مفرط نداریم. خود را برای دل کندن از وسایلی که در دکوراسیون جدید خانه جایی نخواهند داشت آماده کنید. اگر طراح دکوراسیون به شما توصیه کرد که وسیله‌ای را بفروشید یا بازیافت کنید و شما موافق نبودید ، بهتر است عاقلانه فکر کنید و تا حد امکان نظرات کارشناسانه و معقول وی را بپذیرید. 

منبع : About