برای  مرتب کردن دسته سیم و کابل که مثل پیچک همه جا را گرفته‌اند، نیازی به صرف زمان یا پول زیادی نیست. اگر می‌خواهید سیم و کابل هدفون‌تان را بدون پیچ و تاب خوردن در ساک ورزشی‌تان جا دهید، یا آن دسته سیمی را که مدام سعی می‌کنید زیر میز کارتان مخفی کنید یا اگر قصد دارید شارژرها و دوشاخه‌های لوازم خانگی برقی خود را مرتب کنید، نکاتی را برای مرتب کردن سیم و کابل در اختیارتان می‌گذاریم. 

خلاقیت به خرج دهید

وقتی سیم و کابل بلند هدفون‌تان به این‌جا و آن‌جا گیر می‌کند، وقت آن است که آن را بسته‌بندی کرده و دور چیزی بپیچید. با یک نوار پلاستیکی و قیچی می‌توانید یک قرقره استخوان شکل برش دهید یا از یک قرقره خالی شده سیم و کابل لحیم استفاده کرده و سیم و کابل اضافی و بلند را به دور آن بپیچید. 

بستن سیم‌ها با بست‌های پلاستیکی سیم و کابل

وقتی که می‌خواهید خانه را دوباره سیم‌کشی کنید باید بست‌های پلاستیکی استاندارد را ببرید اما می‌توانید از همین بست‌ها برای دسته کردن سیم و کابل لوازم خانگی استفاده کنید. این بست‌ در سایزهای مختلف وجود دارد و به اندازه‌ای محکم است که حتی می‌توان از آن‌ برای بستن چمدان‌ها روی باربند ماشین استفاده کرد. 

تمامی سیم و کابل شارژر را درون یک جعبه به نام ایستگاه شارژ قرار دهید.

یک جعبه شارژ بسازید

همه ما وسایل برقی زیادی داریم که باید روزانه شارژ شوند؛ وسایلی مانند تلفن همراه، دوربین دیجیتال و آی پد. می‌توانید تمامی سیم و کابل شارژر را درون یک جعبه قرار دهید که اصطلاحا آن را «ایستگاه شارژ» می‌نامیم. ساختن این جعبه از وسایل در‌دسترس کار راحتی است. می‌توانید خودتان از یک جعبه ابزار پلاستیکی یا یک جعبه باند یک ایستگاه شارژ برای مرتب کردن سیم و کابل  بسازید.

سیم‌ها را از یک لایه فوم رد کنید

سیم و کابل درهم پیچیده وسایل برقی نزدیک سه‌راهه برق را می‌توانید با یک تکه فوم یک جا نگه دارید. فقط کافی است فوم را به اندازه دلخواه برش دهید و یک برش طولی روی آن ایجاد کنید و سیم و کابل را درون لوله فومی بگذارید و انتهای هر یک را  بیرون بکشید. برای این کار می‌توان به‌جای فومی از لوله پی وی سی استفاده کرد و یک محفظه سیم و کابل محکم از آن ساخت. 

سیم‌های رابط داخل لوله دستمال نگه دارید

سیم و کابل رابط را جمع کرده و آن را درون لوله دستمال توالت قرار دهید. البته ممکن است استفاده از لوله دستمال حوله‌ای چندان جالب به نظر نیاید اما با این‌کار می‌توانید آن دسته از سیم و کابل رابط‌هایی که درون کمد انباشته شده را مرتب کنید.

اغلب پیچیدن محکم سیم و کابل، بویژه در گرما، موجب آسیب دیدن سیم و کابل می‌شود.

هنر جمع کردن سیم هدفون را بیاموزید

در اینترنت جست و جو کنید و روشی مناسب برای جمع کردن سیم و کابل هدفون پیدا کنید. به این شکل دیگر دیگر مجبور نیستید بعد از این‌که آی پدتان را در باشگاه ورزشی از کیف‌تان بیرون می‌آورید، 10 دقیقه را صرف باز کردن گره سیم و کابل  هدفون کنید.
اخطار: گزارش شده که اغلب پیچیدن محکم سیم و کابل، بویژه در گرما، موجب آسیب دیدن سیم و کابل می‌شود. این‌کار را با مسئولیت خود انجام دهید.

دوشاخه‌ها را با استفاده از گیره در جای خود ثابت کنید

با استفاده از یک گیره کاغذ از افتادن سرشارژر لپ تاپ یا گوشی خود پشت میز جلوگیری کنید. برای این کار کافی است سر شارژر را از یک طرف گیره رد کنید و آن را به پشت میز بچسبانید. 


با استفاده از یک سبد، تمامی کابل‌های زیر میز را از روی زمین بردارید

با استفاده از یک سبد سیمی می‌توانید به‌راحتی تمامی ‌سیم و کابل مربوط به مانیتور، سیم و کابل یو اس بی، فایروایر، سیستم صوتی و تصویری و دوشاخه برق را از روی زمین جمع کنید یک جا جمع کنید. 

دستگاه‌های برقی کوچک خود را روی یک تخته سوار کنید

یکی از بهترین کار‌هایی که می‌توانید برای منظم کردن میز تحریرتان انجام دهید این است که با استفاده از بست‌های مخصوص، سیم و کابل تمامی وسایل برقی جانبی خود را روی یک تخته سوار کرده و آن را پشت میز کار قرار دهید.  در روشی دیگر می‌توان به‌جای تخته از حصار سیمی و گیره استفاده کرد و نیازی به استفاده از چسب یا پیج نیست بنابراین برای میز خوابگاه یا میز محل کار مناسب است.

منبع : Lifehacker