کسب توانایی در ارائه دادن طراحی‌ یک دکوراسیون خوب و پخته چیزی است که به مرور زمان حاصل می‌شود. اتاق خواب دوران نوجوانی شما تفاوت بسیار زیادی با اتاق دوران دانشجویی‌تان داشت و همان اتاق دانشجویی هم با اولین آپارتمانی که به طور مستقل اجاره کردید زمین تا آسمان فرق داشت. اگر می‌خواهید خانه‌ای را که در آن زندگی می‌کنید دکوراسیون سنگین و رنگینی داشته باشد، توصیه می‌کنیم این مطلب را بخوانید و نکات گفته شده را به کار ببندید.


آینه‌های قاب‌دار

نیازی به گفتن نیست که عکس‌های بدون قاب که با چسب به دیوار می‌چسباندید به درد همان خوابگاه دانشجویی می‌خورد. اما وقتی بزرگ‌تر می‌شوید نظرتان تغییر می‌کند و حالا تصور می‌کنید علاوه بر عکس‌ها، آینه‌های خانه هم باید قاب داشته باشند.

اگر از یک آینه‌ی بدون قاب استفاده می‌کنید که با چند قلاب به دیوار نصب شده است، بهتر است آن را با یک آینه‌ی شش ضلعی قاب دار عوض کنید یا لااقل به آینه‌ی فعلی خود یک قاب بزنید.


تخته‌ بالای تخت خواب

استفاده از تخته‌ی بالای تخت خواب از لحاظ فنی اختیاری است اما چنان تاثیری در دکوراسیون اتاق خواب دارد که پس از نصب آن به خود می‌گویید «چطور تا حالا بدون این زندگی کرده‌ام؟»

از یک طرح زنده استفاده کنید تا بدون نیاز به کاغذ دیواری شور و حال خاصی به اتاق بدهد یا این که مدلی انتخاب کنید که با رو تختی که بعدها خریداری می‌کنید هم‌خوانی داشته باشد.


در طراحی دکوراسیون، یک فرش خوب نقش قاب را برای مبلمان بازی می‌کند.

فرش

حالا که صحبت از قاب شد باید بگوییم که در طراحی دکوراسیون، یک فرش خوب نقش قاب را برای مبلمان بازی می‌کند و باعث حفظ و بهبود نمای وسایل موجود در اطراف خود می‌شود.

البته زمانی این اتفاق می‌افتد که اندازه‌ی فرش مناسب باشد. اندازه‌ی یک فرش خوب باید به قدری باشد که حداقل دو پایه‌ی جلویی مبلمان به راحتی روی آن قرار گیرد.

اگر فرش بیش از اندازه کوچک است، آن را در یک اتاق کوچک‌تر بیندازید. بهتر است کفپوش اصلا فرش نداشته باشد تا این‌که داشته باشد اما آن را به خوبی نپوشاند.


ست کردن حوله‌ها

این یکی از ساده‌ترین کارهایی است که باید در طراحی دکوراسیون انجام دهید که هزینه‌ی خیلی کمی هم دارد. حوله‌ها به مرور زمان کهنه می‌شوند و از رنگ و رو می‌افتند؛ البته بهتر است آن‌ها را دور نیندازید و به‌جای دستمال یا حوله‌ی حیوانات خانگی از آن‌ها استفاده کنید.

حوله‌‌های نو  را با هم ست کنید طوری که حمام و دستشویی حالتی مدرن و یکنواخت به خود بگیرد. اگر در انتخاب رنگ شک دارید، سفید را انتخاب کنید چون کلاسیک بوده و گران‌قیمت به نظر می‌رسد و دیگر این که حوله‌های سفید پس از مدتی رنگ و رو رفته به نظر نمی‌رسند.


دستگیره‌های شیک

شاید خانه‌ای که برای دوران بزرگسالی خود انتخاب کرده‌اید آشپزخانه‌ی ایده‌آل شما را نداشته باشد اما این بدان معنا نیست که ناچارید با همین که هست بسازید. اگر دستگیره‌های کابینت آشپزخانه از جنس پلاستیک سفید ساده یا فلز ارزان قیمت است، آن‌ها را تعویض کرده و از بندهای چرمی، دستگیره‌های برنجی براق یا کریستال استفاده کنید. گزینه‌‌ها بسیار زیاد هستند و اغلب زیاد گران قیمت نیستند. با تعویض دستگیره‌ها به نظر می‌رسد که در یک آن کل آشپزخانه بازسازی شده است.


استفاده از کوسن‌ها برای مبلمان به تعداد کافی باعث می‌شود دکوراسیون و نما پر تر به نظر برسد.

کوسن‌های پر

این عنوان دو معنا دارد. اول این که گرچه خود مبل ممکن است دو کوسن داشته باشد، اما شاید بتوانیم چندتا هم خودمان به آن اضافه کنیم. استفاده از کوسن‌ها به تعداد کافی باعث می‌شود نما پر تر به نظر برسد و همین‌طور به شما اجازه می‌دهد از رنگ‌ها و بافت‌های زیادی استفاده کنید.

دوم این که کوسن‌های نازک و شل ظاهری گرفته و غمگین دارند. کوسن‌ها باید پر و پف کرده باشند، البته نه بیش از حد پر.


میز وسط

جنس میز وسط باید خوب باشد و طوری نباشد که با یک بار ریختن قهوه روی آن خراب نشود. میزهای وسط با رویه‌ی سنگی یا شیشه‌ای و شکل دایره‌ای، بیضی یا لوزی انتخاب خوبی است. اگر در انتخاب میز وسط دقت کافی داشته باشید با پول کم هم می‌توانید یک میز خوب بخرید.


تابلوی نقاشی اصل

قیمت تابلو‌های نقاشی  بین چند صد هزار تا چندین میلیون تومان است ولی اگر روی یک بوم مصنوعی چاپ شده باشد چند هزار تومان بیشتر نمی‌ارزد.

اما تابلوهای نقاشی اصل هم پیدا می‌شود که قیمتی بین آثار فاخر گران‌قیمت و تابلوهای چاپی دارد. به فروشگاه‌های محلی یا نمایشگاه‌های هنری دانشجویی سری بزنید و در آن‌جا تابلوهای در طراحی دکوراسیون با قیمت مناسب پیدا کنید. یا این‌که می‌توانید تابلوهای چاپی با کیفیت و در مقیاس خیلی بزرگ بالا خریداری کنید و با آن 40 تا 60% طول و عرض دیوار را پر کنید.

جاهایی مثل ورودی‌ها و راهر‌وها که در آن‌ها مبلمان زیادی وجود ندارد، جای خوبی برای نصب تابلوهای نقاشی است. روی تابلو نباید اسم یک گروه موسیقی یا تیم ورزشی باشد.


استفاده از پتوی با خز مصنوعی تاثیر زیادی در طراحی دکوراسیون اتاق خواب خواهد داشت.

پتو با خز مصنوعی

یک پتو‌ی خزدار بخرید، آن را قشنگ تا کنید و انتهای تخت خواب مرتب شده قرار دهید.  وقتی خواستید تنوعی بدهید همان پتو را بردارید و روی صندلی بیندازید یا این‌که آن را روی مبل پهن کنید و لبه‌ها را پنهان کنید. وقتی آنفولانزا گرفتید به‌جای آن رب دشامبر مندرس خود را به این پتوی خز دار بپیچید. هر کاری با آن بکنید دکوراسیون خانه را بهتر خواهد کرد.


گیاهان زنده

استفاده از گل‌های تر و تازه روش بسیار خوبی برای آوردن رنگ‌های مختلف به خانه است اما نشانه‌ی واقعی پختگی و بلوغ، حضور گیاهان زنده خانگی است.

البته چیزی که در این جا اهمیت دارد «زنده بودن» است. یک گیاه که در اثر بی‌توجهی و عدم مراقبت پلاسیده شده و رنگ و روی خود را از دست داده توجه هیچ کس را به خود جلب نخواهد کرد. خوشبختانه گیاهانی هم وجود دارند که نیاز زیادی به مراقبت و نگهداری ندارند و می‌توان آن‌ها را در هر اتاق و شرایط آب و هوایی نگه داشت. موقع خرید شرایط خانه‌ی خود را به فروشنده بگویید و از او بخواهید شما را راهنمایی کند. می‌توانید یک کاکتوس بخرید چون بسیاری از انواع کاکتوس هفته‌ای یک بار  نیاز به آب دارند. 


منبع : Houzz