در دنیای تغذیه یک تناقض وجود دارد و آن هم این است همه ما می‌دانیم که غذایی که در خانه می‌پزیم سالم‌تر هستند، اما اکثر ما غذا خوردن بیرون از خانه را ترجیح می‌دهیم.
در زندگی پرمشغله‌ی امروزی بسیاری از افراد نمی‌توانند نیم ساعت یا مقدار بیشتری از وقت ارزشمند خود را به آماده کردن غذا اختصاص دهند، مخصوصا وقتی که به راحتی می‌توانند در بیرون از خانه غذا بخورند یا با استفاده از لوازم خانگی متنوع، غذای آماده را در طول 5 دقیقه در مایکروفر گرم کنند. 
اما پختن غذا در خانه بسیار مهم است به‌ویژه اگر قصد کاهش وزن داشته باشید. وقتی که در خانه غذا درست می‌کنید به ترکیبات غذایی و روش پخت غذا نظارت کامل دارید و این موضوع به شما اجازه می‌دهید که بر روی مقدار کالری، میزان کربوهیدرات و چربی‌های مضر و هم‌چنین قند غذا کنترل داشته باشید. تحت کنترل داشتن موارد فوق در کاهش وزن بسیار موثر است. البته لوازم خانگی مناسب در آشپزخانه می‌توانند به شما کمک کنند که آشپزی راحت‌تر و شکم کوچک‌تری داشته باشید. برخی از این لوازم خانگی عبارتند از:

رنده لیمو

یک رنده‌ی ساده می‌تواند طعم و بوی انواع لیمو و پرتقال را به غذای شما بدهد بدون این‌که نمک یا چربی به آن اضافه کند.

دستگاه رشته‌کن

اگر هرشب پاستا بخورید بدون شک چاق خواهید شد و کاهش وزن نخواهید داشت، پس بهتر است وعده‌ی غذایی خود را با رشته‌ی سبزیجات پر کنید. رشته کردن سبزیجات با این لوازم خانگی باعث می‌شود که دیگر سراغ غذاهای سرشار از کربوهیدرات مانند پاستا نروید و رژیم غذایی سرشار از مواد مغذی داشته باشید و همزمان حس خوردن پاستا را داشته باشید.

از لوازم خانگی مثل اسپری روغن برای اسپری کردن روغن در نیمرو کردن یا سرخ کردن سبزیجات و مرغ استفاده می‌شود.

اسپری روغن

روغن زیتون بسیار سالم است اما اگر از آن بیش از اندازه استفاده کنید کالری غذای شما را بالا می‌برد. از اسپری روغن کوچک می‌توانید برای کاهش مقدار روغنی که برای سرخ کردن غذا مصرف می‌کنید استفاده کنید. از این لوازم خانگی می‌توان برای اسپری کردن روغن برای نیمرو کردن یا سرخ کردن سبزیجات و مرغ استفاده کرد.

دستگاه پوست‌کن میوه

واقعیتش را بخواهید پوست کندن کار دشواری است. بنابراین استفاده از یک پوست‌کن حرفه‌ای برای کندن پوست میوه‌ها و سبزیجات جهت درست کردن اسنک، سالاد یا چیپس سبزیجات ضروری است. استفاده از این لوازم خانگی باعث صرفه‌جویی در زمان نیز می‌شود. می‌توانید از بین انواع مختلف این لوازم خانگی نوعی که مناسب کارهای‌تان است را انتخاب کنید.

بخارپز

بخارپز کردن سبزیجات بدون استفاده از کره و روغن، کالری غذا را به شدت کاهش می‌دهد. از این لوازم خانگی می‌توانید برای پختن سبزیجات استفاده کنید بدون آن‌که طعم و مزه آن‌ها تغییری بکند و یا این‌که به کثیف کردن ظرف‌های زیادی احتیاج داشته باشید.

با استفاده از لوازم خانگی مثل خرد‌کن سالاد برای کاهش وزن بهتر سالادهایی را با سبزیجات تهیه و میل کنید.

خرد‌کن سالاد

به اعتقاد همگان سالاد پیش‌غذای بسیار خوبی برای کاهش وزن است. سالادها غذاهایی با حجم زیاد و کالری پایین هستند که شکم را پر می‌کنند اما باعث افزایش وزن نمی‌شوند. استفاده از سبزیجات دارای برگ سبز همراه با مقدار کمی پروتئین مانند گوشت مرغ، میگو، بوقلمون یا تخم مرغ بهترین انتخاب برای کاهش وزن می‌باشد.
 

زودپز

خوردن غذاهای مناسب و کم‌چرب بیشترین سهم را در کاهش وزن دارد. از همین رو استفاده از یک زودپز خوب می‌تواند بهترین راهکار ممکن برای آماده کردن سبزیجات باشد. می‌توان صبح قبل از رفتن به محل کار تمامی مواد خام لازم را در این لوازم خانگی قرار داده و ظهر که از سرکار برگشتید غذای‌تان کاملا آماده باشد.

غذاساز

شاید درست کردن سالسا، اسموتی و سوپ خانگی برای‌تان مشکل باشد، اما با استفاده از غذاساز می‌توانید به راحتی سخت‌ترین غذاها را درست کنید. می‌توانید سبزیجات متنوعی را در دستگاه غذاساز بیاندازید تا این لوازم خانگی آن‌ها را برای‌تان مخلوط کند و یک وعده‌ی غذایی خود را آماده کنید. این لوازم خانگی خرد کردن، ریز کردن، پوره کردن و تقریبا همه کارها را انجام می‌دهند.

منبع : Womenshealthmag