دلیل وجود قوانین طراحی دکوراسیون این است که بفهمیم چگونه تعادل، میزان و تناسب را بکار بگیریم و محیط اتاق را دلپذیر کنیم. این قوانین، اجباری در چگونگی دکوراسیون ایجاد نمی‌کنند و بیشتر سعی در آن دارند تا بگویند چه چیزهایی را کنار یکدیگر قرار دهیم تا محیط زیبا به نظر برسند. حتی با این وجود، این نکته همواره صادق است که دکوراسیون باید به چشم صاحب‌خانه زیبا بیاید و گاهی قوانین سنتی کاربردی ندارند. به همان اندازه که برای تبعیت از یک قانون خاص دلیل وجود دارد، برای عدم پیروی از آن نیز دلیل وجود دارد.
 

نباید در یک اتاق بیش از سه طرح استفاده کرد

قانون استفاده از سه طرح در یک اتاق ایده‌ی بسیارخوبی است، به‌ویژه وقتی‌ از رنگ‌هایی استفاده می‌کنید که دارای شدت یکسان هستند باید حتما تعادل آن‌ها را در اتاق به صورت مساوی برقرار کنید و برای این‌کار می‌توانید از تغییر مقیاس و اندازه کمک بگیرید. مثلا یک طرح بزرگ، یک طرح متوسط و یک طرح کوچک استفاده کنید یا از یک طرح  بزرگ و دو طرح کوچک. ترکیب طرح‌های مختلف کمی ترسناک به نظر می‌رسد و قانون سه طرح در یک اتاق باعث می‌شود فضا شلوغ و درهم به نظر نرسد.

درچه صورت بر خلاف این قانون طراحی دکوراسیون عمل کنیم؟  وقتی اتاق بزرگی دارید یا در صورتی‌ که عاشق طرح‌های مختلف هستید. اتاق‌های بزرگ ظرفیت بیشتری دارند بنابراین با توجه به اندازه‌ی اتاق می‌توانید تعداد طرح‌ها را افزایش دهید. و اگر از آن دسته افرادی هستید که از شعار «هر چه بیشتر، بهتر» پیروی می‌کنید، پس می‌توانید تا دل‌تان می‌خواهد طرح اضافه کنید. البته بهتر است تعداد طرح‌هایی که در یک اتاق قرار می‌دهید فرد باشد، مثل 5،7 یا 9 یا سعی کنید تمامی طرح‌های اضافی را به یک فضای کوچک مثل کوسن‌ها محدود کنید. قرار دادن یک کاناپه طرح‌دار پر از کوسن‌هایی با طرح‌های مختلف، روی یک فرش طرح‌دار جلوی یک دیوار طرح‌دار اصلا جالب به نظر نمی‌رسد. در طراحی دکوراسیون می‌توانید طرح‌ها را از هم جدا کنید و آن‌هایی که دارای تم مشترک هستند در یک گروه و کنار هم قرار دهید. البته همیشه به چشمان‌تان اعتماد کنید. گاهی ممکن است اجسام یا طرح‌هایی که اصلا تصورش را هم نمی‌کنید کنار هم خوب به نظر بیایند، بنابراین اگر به نظر شما خوب است آن‌کار را انجام دهید.

استفاده از رنگ‌های روشن در دکوراسیون باعث می‌شود اتاق بزرگ‌تر به نظر برسد.

در اتاق‌های کوچک از رنگ‌های روشن استفاده کنید

بله، درست است. استفاده از رنگ‌های روشن در دکوراسیون باعث می‌شود اتاق بزرگ‌تر به نظر برسد. سایه‌های روشن و سفید و نورهای خنثی و همین‌طور پارچه‌های کتان و نخی برای ایجاد حس بزرگ‌نمایی بسیار عالی هستند و به‌همین دلیل است که در فضاهای کوچک از آن‌ها استفاده می‌شود.
درچه صورت می‌توان از این قانون تبعیت نکرد؟ وقتی‌که به فضاهای تاریک علاقه داشته باشید. این‌که رنگ‌های روشن سبب بزرگ‌تر به نظر رسیدن اتاق می‌شوند بدین معنی نیست که حتما باید از آن‌ها استفاده کنید. اصلا چه کسی گفته که یک اتاق کوچک حتما باید بزرگ‌تر از آن‌چه هست به نظر برسد؟ در عوض می‌توانید از فضاهای کوچک لذت برده و آن‌ها را با به راحتی تزئین کنید. بعضی از اتاق‌های کوچک باید تاریک، دراماتیک و دنج باشند و اگر این دقیقا همان چیزی است که شما به دنبال آن هستید، پس تردید نکنید و از رنگ‌های تیره و طرح‌های درشت و برجسته و پارچه‌های ضخیم در دکوراسیون استفاده کنید.

همه اتاق‌ها به رنگ احتیاج دارند

رنگ عنصر بسیار قدرتمندی است و بسیاری از مردم بر این باورند که برای زندگی و هویت بخشیدن به فضا و دکوراسیون باید درهمه اتاق‌ها کمی رنگ وجود داشته باشد. رنگ به‌ هر صورتی که مورد استفاده قرار گیرد می‌خواهد روکش مبل رنگارنگ و یک اثر هنری زیبا باشد یا چیز بزرگتری مثل دیوارهای رنگارنگ  می‌تواند در فضای اتاق و حال و هوای افراد تاثیر به‌سزایی داشته باشد.
در چه صورت می‌توان این قانون را نادیده گرفت؟ در صورتی که می‌خواهید تمام اتاق سفید رنگ باشد. دکوراسیون اتاق‌هایی که به‌طور کامل با رنگ سفید دکور می‌شوند کاملا معمول هستند. برخلاف حس برخی که این اتاق‌ها را خسته‌کننده و کسالت‌آور می‌دانند، باید گفت این اتاق‌ها می‌توانند دارای عمق باشند. چاره این‌کار استفاده از انواع بافت‌ها و مواد مختلف و درست قرار دادن آن‌ها در لایه‌های مختلف دکوراسیون است. با اضافه کردن مواد مختلفی از جمله سیزال، بامبو و چوب و استفاده از گل‌های طبیعی می‌توان به فضای اتاق گرما بخشید. باید توجه داشت که این ایده تنها با استفاده از رنگ سفید یا یک رنگ روشن خنثی امکان‌پذیر است و بکار بردن رنگ‌های تیره‌تر باعث خستگی چشم می‌شود.

دکوراسیون اتاق می‌تواند مدرن، سنتی، عتیقه و شیک، غیر متعارف یا به سبک خانه‌های ییلاقی فرانسه باشد.

دکوراسیون باید یک سبک داشته باشد

آیا در طراحی دکوراسیون یک اتاق تنها باید از یک سبک پیروی کرد؟ برخی این‌طور فکر می‌کنند اما اکثر این افراد سنتی هستند؛ البته این بد نیست. دکوراسیون اتاق می‌تواند مدرن، سنتی، عتیقه و شیک، غیر متعارف یا به سبک خانه‌های ییلاقی فرانسه باشد. تعداد این سبک‌ها بسیار زیاد است و اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که فکر می‌کنید فضای اتاق باید تنها از یک سبک پیروی کند، گزینه‌های خیلی زیادی برای بررسی و انتخاب دارید. 
در صورتی می‌توان این قانون را نادیده گرفت وقتی سبک شما شامل هیچ‌یک از دسته‌های تعریف شده نباشد. این‌که گوشه‌ای از یک سبک و ذره‌ای از سبک دیگری را به‌کار بگیرید و حتی اگر سبک سومی نیز در این میان به دکوراسیون بیافزایید کاملا قابل قبول است. در واقع تعداد افرادی که فکر می‌کنند سبک مورد علاقه‌ی آن‌ها تنها در مشخصات یک سبک از دکوراسیون خلاصه می‌شود بسیار اندک است. شما می‌توانید در خانه‌ی‌تان مجموعه‌ای از سبک‌های بسیاری داشته باشید. علاوه بر این هیچ وقت نمی‌توان یک فرد را با یک کلمه توصیف کرد، پس چرا باید سبک دکوراسیون خانه این‌طور باشد؟

تمامی خانه‌ها نیاز به یک قالیچه یا فرش دارند

فرش برای مشخص کردن فضا عالی هستند و به همین دلیل از اهمیت خاصی برخوردارند. هم‌چنین استفاده از آن گرما، راحتی و رنگ را به همراه دارد و همین امر فرش را به یکی از ابزار مهم و عالی طراحی دکوراسیون تبدیل کرده است. در مجموع، داشتن فرش در محیط زندگی فکر خوبی است.
 در چه صورت می‌توان این قانون را نادیده گرفت؟ وقتی می‌خواهید فضای بازتری داشته باشید. با برداشتن فرش می‌توان فضا را باز کرد که برای خانه‌های کوچک بسیار کاربردی است. علاوه‌ بر‌ این بعضی از سطوح سنگی یا چوبی خیلی زیبا هستند و نباید آن‌ها را پوشاند. دلیل دیگر این کار می‌تواند زندگی در آب و هوای گرم و مرطوب باشد. در این‌صورت بودن یک فرش باعث ایجاد سنگینی می‌شود و با برداشتن آن فضا سبک‌تر خواهد شد و البته جارو کردن فرش به مراتب دشوارتر است.
اگرچه قوانین دکوراسیون در مواردی بسیار مفید هستند، اما اغلب دلایلی برای عدم پیروی از آن‌ها وجود دارد. کلید رسیدن به یک دکوراسیون خوب این‌ است که آن‌قدر باهوش باشید که بعضی از قوانین را به‌ کار بگیرید و در عین حال آن‌قدر شجاع باشید که برخلاف بعضی دیگر عمل کنید. در دکوراسیون داخلی نیز اعتماد به غریزه و چشم‌های خود و استفاده از چیزهایی که دوست دارید اهمیت فراوانی دارد.

منبع : About