هر سبک، شکل، رنگ، جنس و بافتی می‌تواند مورد پسند هر دو جنس زن یا مرد باشد، اما المان‌هایی وجود دارند که از قدیم با سلیقه‌های زنانه و مردانه گره خورده‌اند. اتاق خوب اتاقی است که در دکوراسیون آن هم المان‌های زنانه و هم المان‌های مردانه با هم تلفیق شده باشند؛ اما ممکن است گاهی اوقات بنا به دلایلی بخواهید اتاق بیشتر به یک سو گرایش داشته باشد. اگر می‌خواهید اتاق‌تان بیشتر حس و حال زنانه داشته باشد باید المان‌های زیر را در نظر داشته باشید.


رنگ

در یک اتاق که حس و حال زنانه دارد رنگ‌های کم‌رنگ شده بیشتر به چشم می‌خورد. رنگ‌های ملایم و رنگ‌های کرمی خنثی در این دسته قرار دارند. این بدان معنا نیست که از رنگ‌های روشن نمی‌توان استفاده کرد. در واقع رنگ روشنی مثل صورتی تند بسیار مناسب فضاهای زنانه است؛ اما برای ایجاد حال و هوای زنانه معمولا رنگ‌های ملایم بهترین انتخاب است.


شکل‌ها

برای خلق زیبایی با تم زنانه باید خطوط و شکل‌های هندسی را کنار بگذارید و به‌جای آن از لوازمی که لبه‌های گرد و ملایم دارند استفاده کنید. به‌هر حال خطوط مستقیم و شکل‌های هندسی را نباید به‌طور کامل کنار بگذارید چون در هر اتاقی باید از خطوط مستقیم و منحنی برای حفظ حالت تعادل استفاده کرد. دکوراسیون اتاق با استفاده از خطوط منحنی حالت زنانه به‌خود می‌گیرد و از این‌که قدری هم از شم خود در انتخاب وسایل کمک بگیرید هراسی نداشته باشید.


طرح‌ها

دکوراسیون زنانه جای بازی با طرح‌هاست. با این که در اتاق‌های مردانه از طرح‌های شطرنجی، هفتی هشتی و راه راه استفاده می‌شود، طرح‌های قالب در طراحی دکوراسیون اتاق زنانه بیشر گل و گیاه است. برخی از اشکال هندسی کوچک مثل طرح‌های خال خالی در اتاق‌های زنانه خیلی خوب جواب می‌دهد.


کریستال تراش داده شده،‌ وسایل زرنگار، آینه و مرمر چند نمونه از موادی هستند که در دکوراسیون زنانه استفاده می‌شود.

مواد

وقتی صحبت از جلوه‌های زیبایی شناسانه‌ی زنانه در طراحی دکوراسیون می‌شود، برخی از مواد همیشه حرف آخر را می‌زنند. کریستال تراش داده شده،‌ وسایل زرنگار، آینه و مرمر چند نمونه از موادی هستند که تداعی کننده‌ی اتاق‌های زنانه‌اند.


بافت

بافت و نحوه‌ی استفاده از آن می‌تواند زیبایی اتاق را دو چندان کند؛ ولی به‌شرطی که هوشمندانه مورد استفاده قرار گیرد، در غیر این‌صورت نتیجه‌ی عکس خواهد داد. از بافت باید به‌صورت ترکیبی استفاده کرد، همان‌طور که در انواع دیگر دکوراسیون باید این‌گونه باشد. بافت سخت را با نرم، براق را با مات و صاف را با زبر ترکیب کنید. ترکیب بافت‌ها به اتاق عمق می‌دهد. به ویژه برای اتاق‌های زنانه از میزان متناسبی از بافت‌ها مثل پنبه، ابریشم؛ مخمل، کتان و کشمیر استفاده کنید.


مبلمان

مبلمان باید جلوه‌های دکوراسیون مثل وسایل دکمه‌ای و حکاکی شده را در خود داشته باشد. درست است هیچ نوع اتاقی را نباید با انبوهی از مبلمان پر کرد؛ اما در اتاق‌های زنانه از وسایل تزئینی بیشتر استفاده می‌شود صرفا به این دلیل که این وسایل زیبا هستند و جنبه‌های کاریردی آن‌ها مد نظر نیست.


لوازم جانبی

لوازم جانبی در طراحی دکوراسیون اتاق با حس و حال زنانه نقش کلیدی بازی می‌کنند. گل، کوسن‌ها و اشیاء هنری به میزان زیاد اما با سلیقه به کار گرفته می‌شوند.


منبع : About