مبل جزء سه لوازم خانگی گران‌قیمت است، بنابراین در انتخاب آن نهایت دقت و ظرافت را داشته باشید. مبل مانند دیگر وسایل خانه برای سال‌ها در منزل‌تان خواهد ماند. این وسیله بزرگ و راحت می‌تواند تاثیر به‌سزایی در انتخاب رنگ‌بندی دیگر وسایل اتاق پذیرایی داشته باشد.


انتخاب رنگ مبل

اگر در ابتدای کار طراحی دکوراسیون منزل‌تان هستید، گزینه اول را انتخاب مبل قرار دهید و سپس فضای اطراف آن را تزیین کنید. یک مبل جذاب به‌فضای داخلی منزل‌تان حس نشاط و سرزندگی می‌بخشد. برای رومبلی ‌می‌توانید از پارچه‌‌های لوکس و درخشان یا طرح‌دار استفاده کنید. مبل کانون توجه اتاق پذیرایی است.

درصورتی که قصد خرید مبل برای اتاقی که قبلا تزیین شده است را دارید، مسئله انتخاب رنگ اهمیت پیدا می‌کند. این بدان معنی است که باید تصمیم بگیرید مبل رنگ خنثی یا رنگ جیغ و چشم‌گیر داشته باشد.


چگونه فضای داخلی منزل را بزرگ‌‌تر نشان دهیم

بعضی از طراحان تمایل دارند رنگ مبل با رنگ دیوار ست باشد تا فضای داخلی منزل بزرگتر به‌نظر برسد. این ایده‌ای خلاقانه برای ایجاد هارمونی در رنگ‌بندی فضای منزل است. اگر قصد خرید مبلی که با رنگ دیوار ست باشد را دارید، در این‌صورت تغییر رنگ دیوار در آینده دشوار خواهد بود. بهترین رویکرد انتخاب مبلی است که مکمل دکوراسیون منزل باشد. به‌همین دلیل رنگ‌های خنثی برای مبل جزء محبوب‌ترین گزینه‌ها می‌باشند.


در طراحی دکوراسیون رنگ کف اتاق تاثیر به‌سزایی در انتخاب رنگ مناسب مبل دارد.

رنگ روشن یا تیره

بعد از انتخاب بین رنگ‌های خنثی یا جیغ برای مبل، زمان تصمیم‌گیری درمورد انتخاب رنگ روشن یا تیره است. رنگ کف اتاق تاثیر به‌سزایی در انتخاب رنگ مناسب مبل دارد. اکثر مبل‌ها بزرگ و تشک‌دار هستند؛ به‌همین علت نور را جذب و اتاق را به‌طرز قابل توجه‌ای تاریک می‌کنند. برای این‌که بفهمید رنگ مورد نظرتان باعث تاریکی اتاق نمی‌شود و یا اصلا با دکوراسیون داخلی منزل هارمونی دارد یا نه، می‌توانید یک پارچه با رنگ موردنظرتان را روی مبل بیاندازید و آن را به‌دقت بررسی کنید.

اگر کف اتاق و مبل هر دو تیره رنگ باشند مبل‌ها در اتاق محو می‌شود و اصلا به‌‌چشم نخواهند آمد. درصورتی که هم‌چنان اصرار به انجام این‌ کار دارید باید سعی کنید با اضافه کردن وسیله‌ای آن را روشن‌تر جلوه دهید. مبل تیره با پایه فلزی یا چوبی روشن می‌تواند بین کف اتاق و مبل تمایز ایجاد کند. انداختن فرش روشن جلوی مبل نیز کمک کننده خواهد بود. روش موثر دیگر قرار دادن میز عسلی برای ایجاد تمایز میان کف اتاق و مبل است.

مبل با رنگ روشن نیز چالش‌های خاص خود را دارد. اصلی‌ترین چالش مبل روشن لکه شدن سریع آن است. پیش از انتخاب رنگ سفید یا هر رنگ روشن دیگری باید چند نکته را درنظر بگیرید. در وهله اول باید به این سوال جواب دهید: چه کسانی از این اتاق استفاده می‌کنند؟ اگر پاسخ‌تان شامل کودک و یا حیوانات خانگی است، بهتر است از انتخاب خود صرف نظر کنید. اگر هم‌چنان تمایل دارید که از رنگ روشن استفاده کنید می‌توانید، از رومبلی قابل شستشو استفاده کنید.


برای ایجاد هارمونی در طراحی دکوراسیون می‌توانید از لوازم و طرح‌های هم رنگ با مبل استفاده کنید.

نکاتی که باید درباره رنگ مبل بدانید

حالا زمان آن رسیده است رنگ مبل را انتخاب کنید. اگر تمایلی ندارید که مبل‌تان در مرکز توجه باشد، بهترین گزینه رنگ خنثی است. تزیین فضای اطراف مبل با رنگ خثنی راحت است و با بسیاری از طراحی فضای داخلی هارمونی دارد. رنگ‌های خنثی برای مبل شامل رنگ بژ، خاکستری، قهوه‎‌ای و کرم است. رنگ بژ مات در کنار دیگر رنگ‌های دکوراسیون کدر به‌نظر ‌می‌رسد؛ اما پارچه بژ با رگه‌های پررنگ بدون نیاز به رنگ دیگری جذاب خواهد بود. طیف رنگ خاکستری از طوسی تا زغالی است. رنگ خاکستری مدرن، آرامش‌بخش و اساسا سرد است. مبل با رنگ خنثی مکمل دکوراسیون داخلی منزل‌تان خواهد بود و نمایی چشم نواز و مدرن را به‌وجود خواهد آورد.

مبل با هر رنگی می‌تواند به‌فضای داخلی اتاق زیبایی ببخشد به‌شرط آن‌که متناسب با رنگ‌بندی فضای اطراف انتخاب شود. برای ایجاد هارمونی می‌توانید از لوازم و طرح‌های هم رنگ با مبل استفاده کنید.


نکته آخر خرید مبل

هنگام خرید مبل لازم نیست که ست کامل آن را نیز خریداری کنید. به‌سادگی می‌توانید از صندلی‌های روکش‌دار برای ست کردن مبل استفاده کنید. این کار می‌تواند رنگ‌بندی فضای داخلی را نیز گسترده‌تر کند.


منبع : About