انتخاب مبل آسان به نظر می رسد. خیلی ساده به بازار مبل می‌روید، یکی را انتخاب می‌کنید، پولش را می‌دهید و درب منزل تحویل می‌گیرید. یا حتی راحت‌تر، با فشار یک دکمه آن را به صورت آنلاین خریداری می‌کنید. اما دست نگه دارید. خرید مبل مناسب برای خانه آن‌قدرها هم که گفتیم کار ساده‌ای نیست. مبل یکی از گران قیمت‌ترین اجزای دکوراسیون است پس پول خود را درست خرج کنید. قبل از این‌که چشم‌تان به اولین مبل بیفتد و عاشق آن شوید، لازم است نکاتی را در مورد آن بدانید.


اندازه‌ی مناسب

هنگام انتخاب مبل هیچ‌گاه اندازه آن را دست کم نگیرید

  • اول از همه باید ببینید قرار است روی مبل به طور معمول چند نفر بنشینند. یک نفر، دو و یا سه نفر؟ به این شکل گنجایش مبل مورد نیاز مشخص می‌شود. اگر تنها برای یک یا دو نفر مبل می‌خرید دست‌تان برای انتخاب بازتر می‌شود اما برای بیش از دو نفر شاید لازم باشد مبل L  شکل بخرید تا جا برای نشستن افراد بیشتری باشد.
  • اندازه‌ی اتاق چقدر است و مبل قرار است کجای آن قرار بگیرد؟ مسلما باید اندازه‌ی مبل مناسب باشد اما تناسب آن با کل اتاق هم اهمیت زیادی دارد. بسیاری از کسانی که در فضاهای کوچک زندگی می‌کنند مبل‌های کوچک آپارتمانی خریداری می‌کنند اما بسته به نوع طراحی دکوراسیون اتاق شاید این انتخاب کار اشتباهی باشد. گاهی اوقات استفاده از تعداد زیادی وسایل کوچک باعث می‌شود که اتاق در هم ریخته به نظر برسد. حتی در یک اتاق کوچک نیز از مبل با اندازه‌ی معمولی استفاده کنید تا فضا را پر کند و دکوراسیون آن کامل به نظر برسد.
  • مسئله ی مهم دیگری که در رابطه با اندازه باید مد نظر داشته باشید بردن مبل به داخل اتاق است. باید مطمئن شوید مبلی که خریداری می‌کنید از درها و راه‌ پله به راحتی عبور می‌کند تا به اتاق مورد نظر برسد. دلیل اصلی پس آوردن مبل‌های بزرگ به فروشگاه‌ها همین موضوع است پس قبل از خرید اندازه‌گیری را فراموش نکنید.

در طراحی دکوراسیون داخلی طرح و رنگ مبل بسیار اهمیت دارد.

طرح و رنگ

با این‌که اندازه و کیفیت در انتخاب مبل اهمیت بسیار زیادی دارند، شاید هیچ چیز به اندازه‌ی طرح و رنگ مبل روی اتاق تاثیر نداشته باشد. یک قاعده‌ی مرسوم در طراحی دکوراسیون می‌گوید چون مبل‌ها فضای بصری زیادی را اشغال می‌کنند و تعویض آن‌ها هم پرهزینه است، باید هنگام خرید مبل دست به عصا بود. طرح‌هایی را انتخاب کنید که خنثی، ساده و مینیمال باشند. با این‌که رنگ‌های جیغ و طرح‌هایی که در دوره‌ای مد می‌شوند ممکن است تا مدتی نظر شما را جلب کنند، این‌گونه طرح و رنگ‌ها تاریخ مصرف دارند و پس از مدتی دمده می‌شوند و از چشم شما می‌افتند. از لحاظ مالی کار عاقلانه این است که رنگ مبل را خنثی انتخاب کنید و در عوض آن را با کوسن‌ها و رو مبلی رنگی بپوشانید. فراموش نکنید که خنثی به معنی معمولی نیست. بافت‌های نرم مثل فاستونی و هفتی هشتی می‌توانند به رنگ‌های خنثی عمق دهند.

کیفیت ساخت

کیفیت فاکتوری مهم در خرید مبل است و اصطلاح «هر چقدر پول بدهی آش می‌خوری» را همیشه در ذهن داشته باشید.
  • تنوع قیمت مبل بسیار بالا است. اگر بودجه‌ی شما محدود باشد ممکن است بخواهید یک مبل ارزان قیمت خریداری کنید اما این را هم به یاد داشته باشید که هر چه پول کمتری خرج کنید احتمال بیشتری دارد که ظرف چند سال آینده مجبور شوید مبل را عوض کنید. شاید مبل ارزان مقرون به صرفه باشد اما در دراز مدت پول بیشتری هزینه خواهید کرد. منظور این نیست که چندین و چند میلیون تومان بابت خرید مبل خرج کنید اما قیمت و کیفیت را با هم بسنجید. فراموش نکنید که مبل‌های با کفیت بیش از 25 سال عمر می‌کنند اما مبل‌های ارزان قیمت تنها 10 سال دوام می‌آورند.
  • برای تشخیص کیفیت مبل به دو چیز باید توجه کنید. از فروشنده بپرسید که آیا داخل مبل مورد نظر از هشت سو با نخ به صورت دستی گره خورده یا نه. این نشانه‌ی کیفیت بالا است و اکثر مبل‌های با کفیت با این روش ساخته می‌شوند. روش دیگر این است که دست خود را پشت مبل بکشید. اگر احساس کردید تو خالی است یعنی این‌که کیفیت مبل پایین است. به یاد داشته باشید که در مبلمان قیمت و کیفیت دست در دست یکدیگرند پس تا آن‌جایی که امکان دارد بهترین کفیت ممکن را خریداری کنید.
  • کیفیت مبل هر قدر هم که بالا باشد اگر از آن مراقبت نکنید مدت زیادی دوام نمی‌آورد.

مبل‌ها در انواع دسته گرد، پشت شتری، تاکسیدو، اسلیپر، مید سنچری و با نام‌های متنوع دیگر در بازار موجود هستند.

سبک و شکل

امروزه مبل‌ها در سبک‌ها و شکل‌های بسیار متنوعی در دسترس هستند. مبل‌ها در انواع دسته گرد، پشت شتری، تاکسیدو، اسلیپر، مید سنچری و با نام‌های متنوع دیگر در بازار موجود هستند. اگر نمی‌دانید دقیقا چه می‌خواهید به سبک کلی خانه، اتاقی که مبل قرار است در آن قرار بگیرد و نوع نمایی که می‌خواهید در نهایت به آن برسید توجه کنید. قانون کلی این است که مبل سنتی نباید در اتاق مدرن قرار گیرد اما شاید کسی عمدا به‌دنبال این تلفیق باشد. بنابراین در مورد شکل دسته‌ها، سبک کوسن‌ها، شکل پشتی مبل و قسمت نشستن آن فکر کنید. به عکس‌های اتاق‌هایی که به اتاق شما شباهت دارند و نمایی که سبک‌های مختلف مبل در آن‌ها به وجود آورده‌اند دقت کنید تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

راحتی

مهم‌ترین ملاک در انتخاب مبل راحتی آن است. فرقی نمی‌کند مبل خریداری شده چقدر زیبا و به اندازه باشد یا چقدر قیمت مناسبی داشته باشد، اگر روی آن احساس راحتی نکنید همه‌ی این‌ها هیچ نمی‌ارزد. بسیاری از افراد پس از خریدن مبل متوجه می‌شوند نمی‌توانند آن استفاده‌ای را که مد نظر داشتند از آن بکنند. بنابراین قبل از خرید مبل بد نیست یک امتحانی بکنید. روی آن بنشینید، دراز بکشید و ببینید روی آن احساس راحتی می‌کنید. در مورد نوع استفاده‌ای که می‌خواهید از مبل بکنید با خود رو راست باشید. اگر در فروشگاه حس خوبی به آن ندارید از خریدنش صرف نظر کنید.


منبع : About