اشتباهات در طراحی دکوراسیون داخلی را بسیاری از ما تجربه کرده‌ایم. اگر این اشتباهات مورد کوچکی مثل انتخاب غلط کوسن‌ها یا یکی از لوازم جانبی باشد جای نگرانی نیست. اما اگر برای این انتخاب غلط پول هنگفتی پرداخت کرده باشیم آن وقت قضیه فرق می‌کند. تا حد امکان نباید مرتکب این اشتباهات در طراحی دکوراسیون داخلی شوید مگر این که پول و و قت بی‌حد و حساب داشته باشید.


مبلی که احساس راحتی به شما نمی‌دهد

این اتفاق چند بار برای برای شما افتاده است؟ یک مبل زیبا با قیمت عالی می‌بینید و بلافاصله آن را سفارش می‌دهید. بعد آن را به خانه می‌برید و وقتی روی آن می‌نشینید آه از نهادتان بلند می‌شود. از نشستن روی آن اذیت می‌شوید و هیچ کس تمایلی به استفاده از آن ندارد. این مشکل بیشتر از آن که فکر می‌کنید پیش می‌آید اما اگر برای شما پیش آمد زیاد به خود سخت نگیرید. به همین دلیل است که باید قبل از خرید مبل را امتحان کنید. مبل معمولا بسیار گران قیمت است و در واقع گران قیمت‌ترین بخش مبلمان است که برای خانه خریداری می‌کنید. بنابراین وقتی مبلغ زیادی را بابت آن می‌پردازید و بعد متوجه می‌شوید که روی آن راحت نیستید، باید بدانید که پول خود را دور ریخته‌اید.


تابلوی اصل که باب دل‌تان نیست

استفاده از تابلو‌ی اصل روشی عالی برای دادن ظاهری منحصر به فرد به دکوراسیون خانه است. تابلوی اصل نسبت به تابلوهایی که به صورت انبوه تولید می‌شوند تشخص بیشتری به خانه داده و هیچ چیز دیگری جای آن را نمی‌گیرد. اما تابلوی هنری اصل قیمت بالایی هم دارد به ویژه اگر نقاش معرفی آن را خلق کرده باشد و یا بسیار کمیاب و منحصر به فرد باشد. بسیاری از مردم از این که پول زیادی برای چیزی خرج کرده‌اند فقط به خاطر این که می‌خواستند مال آن‌ها باشد خود را ملامت می‌کنند، به ویژه اگر آن تابلو را دوست هم نداشته باشند. بنابراین اگر قصد خرید تابلوی اصل دارید، سراغ آن‌هایی بروید که خواهان زیادی نداشته باشند و چیزی را خریداری کنید که هر وقت چشم‌تان به آن افتاد لبخند بر روی لب‌های‌تان بنشیند.


در طراحی دکوراسیون هنگام انتخاب کاغذ دیواری باید به این توجه کنید که کاغذ دیواری بعد از گذشت سال‌ها باز هم مناسب فضای خانه باشد.

کاغذ دیواری زشت

اگر می‌خواهید اتاق‌تان تشخص داشته باشد از کاغذ دیواری استفاده کنید. اما قبل از این که دل به دریا بزنید و اولین کاغذ دیواری را که دیدید و به نظرتان زیبا آمد خریداری کنید، کمی فکر کنید و ببینید آیا مناسب اتاق شما است یا خیر. انتخاب اشتباه کاغذ دیواری فضای اتاق را خراب کرده و هر روز با نگاه کردن به آن احساس پشیمانی به شما دست می‌دهد. تعویض کاغذ دیواری هم گران تمام می‌شود. کاغذ دیواری‌های با کیفیت قیمت بسیار بالایی دارند و هزینه‌ی کندن و نصب یک کاغذ دیواری جدید سر به آسمان می‌زند. اگر قصد دارید در طراحی دکوراسیون از کاغذ دیواری استفاده کنید، ببینید آیا این کاغذ دیواری که انتخاب می‌کنید می‌تواند تا سال‌ها توجه شما را جلب کند و شما را دلزده نکند.


پرده‌های زشت

دقت در انتخاب پرده‌ اهمیت زیادی دارد هم از این نظر که به زیبایی دکوراسیون کمک می کند و هم از این لحاظ که وسیله‌ی حفظ حریم خصوصی و کنترل ورود نور به داخل اتاق است. قیمت پرده‌ هم می‌تواند زیاد باشد و هر نوع که باشد، چه معمولی چه کرکره و چه نوع دیگر قیمت بالایی دارد. اگر خانه‌ی شما زیاد پنجره دارد یا پنجره‌های آن خیلی بزرگ است، باید سر کیسه را کمی شل کنید. ارزان خرید نکنید چون ممکن است پشیمان شوید و قبل از این‌که دل به دریا بزنید، ببینید آیا با جنس، اندازه و نحوه‌ی باز و بسته شدن آن مشکلی ندارید. روی مشخصه‌های کنترل نور و حفظ حریم خصوصی دقت کنید و ببینید آیا رنگ و طرح پرده‌ به رنگ دیوارها و مبلمان اتاق می‌خورد.


در طراحی دکوراسیون قبل از این‌که وسایل روشنایی را خریداری کنید باید روی نورپردازی درست خوب فکر کنید.

نورپردازی غلط

نورپردازی می‌تواند اتاق را به عرش ببرد و یا بر عکس آن را به زمین گرم بکوبد. قاعده‌ی کلی این است که در هنگام انتخاب وسایل روشنایی به‌دنبال وسایل ارزان نباشید چون در نهایت باعث می‌شود که اتاق گرفته و دلگیر به نظر برسد. برای این‌ که بهترین حالت نور را دشته باشید از انواع مختلف نورپردازی استفاده کنید و چراغ‌ها را به طور یکنواخت در اتاق توزیع کنید. اما نور پردازی صحیح لزوما ارزان نیست. برای این‌که ترکیبی از نورهای فراگیر، کاربردی و متمرکز را در خانه‌ی داشته باشید باید پول زیادی خرج کنید. بنابراین قبل از این‌که وسایل روشنایی را خریداری کنید باید روی نورپردازی درست خوب فکر کنید و طرح مناسبی را برای آن بریزید.


انتخاب رنگ نامناسب

عموما تصور می‌شود که یکی از راه‌های ساده و ارزان برای تغییر ظاهر اتاق نقاشی است. با این‌که در بسیاری از موارد این تصور صحیح است اما فراموش نکنید که اگر فضا بزرگ و سقف بلند باشد، این کار می‌تواند پر زحمت و هم‌چنین پر خرج باشد. درست است که هر کسی می‌تواند یک قلمو به دست بگیرد و دیوار را نقاشی کند، اما نقاشی حرفه‌ای کار پیچیده‌ای است و شامل سقف و راه پله‌ها هم می‌شود که هزینه‌ی بالایی دارد. این کار ممکن است چندین روز طول بکشد و در این مدت هم نمی‌توانید از فضا استفاده کنید. پس هنگام انتخاب رنگ دقت کنید.


انتخاب پارچه نامناسب

اگر می‌خواهید مبلمان‌تان سفارشی ساخته شود یا می‌خواهید تو دوزی شود در انتخاب جنس پارچه دقت کنید. ببینید جنس پارچه به سبک زندگی شما می‌خورد، رنگ آن به اتاق می‌آید و طرح آن طوری است که تا مدت‌ها جذابیت خود را از دست ندهد. یک مبل ارزان قیمت باید تا 10 سال دوام بیاورد و یک مبل با کیفیت تا 25 سال هم کار می‌کند. پس باید دو تا سه دهه با این پارچه سر کنید البته اگر نخواهید به میل خودتان دوباره آن را عوض کنید. به یاد داشته باشید که هزینه‌ی عوش کردن تشک‌ها و رو مبلی ممکن است به اندازه‌ی قیمت یک مبل نو باشد.


منبع : About