تخمین میزان نور مورد نیاز برای اتاق یا خانه طبق استانداردهایی خاص انجام می‌گیرد. این جریان اصولا در مراحل ابتدایی سیم‌کشی ساختمان توسط تکنیسین برق صورت می‌گیرد و با توجه به نیاز به نورپردازی یک اتاق و یا محوطه‌ای خاص در منزل تخمین زده خواهد شد. پس از این‌که کار ساخت خانه یا اتاق تمام شد، باید جزئیات دیگری را نیز به آن اضافه کرد. در این مرحله به فاکتورهایی اساسی چون رنگ دیوارها، کاربرد فضا و یا محوطه و هم‌چنین محل قرار‌گیری وسایل روشنایی توجه می‌شود. میزان نیاز به نور ممکن است مسئله‌ای شخصی باشد، اما با بالا رفتن سن ممکن است نیاز به نور هم برای فرد بیشتر شود. این جریان می‌تواند عاملی تعیین کننده در نصب وسایل روشنایی و نورپردازی باشد.

کار را با محاسبه‌ی حداقل نیاز  به نور با توجه به قوانین بین‌المللی الکتریکی برای منازل مسکونی آغاز کنید. طبق این قوانین برای سیستم برقی اصلی باید 3 وات در نظر گرفته شود. این یعنی خانه‌ای به مساحت 140 متر به 4.500 وات نور لازم است. برای مثال نورپردازی یک اتاق 45 متری به 9 لامپ 60 وات نیاز دارد. این راهنمای ساده باعث می‌شود مطمئن شوید نیاز برقی اتاق فراهم می‌شود. مقداری از این برق را می‌توان از پریزها هم گرفت. 

باید به کاربرد اتاق توجه کافی داشته باشید. ممکن است یک اتاق مطالعه در چند نقطه به لامپ و نورپردازی نیاز داشته باشد. از طرف دیگر ممکن است اتاق پذیرایی فقط به دو یا سه لامپ مرکزی برای بالای میز نیاز داشته باشد. نورپردازی آشپزخانه اهمیت زیادی دارد چون در آن افراد با چاقو و دیگر وسایل آشپزخانه سر و کار دارند و ایمنی کارشان باید تامین شود. 

رنگ‌های دکوراسیون و دیوارهای اتاق را تصور کنید. اتاق‌هایی که رنگ‌هایی روشن دارند نور را منعکس می‌کنند. کفپوش تیره نور را سریع جذب می‌کند. 

هنگام برنامه‌ریزی برای نورپردازی اتاق سیم رابط و وسایل روشنایی قابل حمل را نیز در نظر بگیرید. طراح نورپردازی پیدا کنید که به شما کمک کند از وسایل روشنایی متنوعی در فضا استفاده کنید. با استفاده از پنجره‌های بزرگ و پنجره‌های سقفی، تا حد امکان از نور طبیعی در نورپردازی خانه استفاده کنید. 

از یک نورسنج برای تخمین میزان نور وسایل روشنایی استفاده کنید. استفاده از نورسنج بسیار ساده است و خود نموداری دارد که با استفاده از آن میزان نور را اندازه‌گیری کنید.


منبع : Ehow