آیا چیزی با نام طراحی دکوراسیون مردانه و زنانه وجود دارد؟ از نظر بعضی‌ها خیر و به زعم آن‌ها هر سبکی می‌تواند برای هر دو جنس بسته به سیلقه‌های خاص آن‌ها باشد. با این که این نظر بدون شک درست است، المان‌هایی وجود دارد که جلوه‌ای مردانه و برخی دیگر جلوه‌ای زنانه به دکوراسیون می‌دهد. بهترین حالت، ترکیب این المان‌ها است.

اگر می‌خواهید فضایی مردانه خلق کنید، می‌توانید از المان‌های زیر به میزان بیشتری استفاده کنید و به این هدف برسید.


رنگ

در اتاق‌هایی که دکوراسیون مردانه دارند، از رنگ‌های خنثی و ساده استفاده می‌شود؛ این رنگ‌ها شامل قهوه‌ای، خاکستری و طیف‌های سیاه مثل زغالی است. این بدان معنا نیست که اتاق حتما باید تیره باشد بلکه به این معنی است که می‌توانید در کنار این رنگ‌ها قدری هم از رنگ های روشن استفاده کنید. فقط باید به خاطر داشته باشید که رنگ‌های روشن باید جیغ باشند مثل قرمز پر رنگ.


شکل‌ها

اتاق‌های مردانه عمدتا به دور از تجملات و پر از خطوط صیقلی و صاف هستند. این بدان معنا نیست که نمی‌توان این‌جا و آن‌جا از لبه‌های ملایم  استفاده کرد، اما در کل فضاهای مردانه دارای خطوط واضح و هندسی هستند. استفاده از وسایل تزئینی با خطوط قوسی ایرادی ندارد، اما تا جایی که امکان دارد در اتاق‌های مردانه کمتر از آن‌ها استفاده کنید.


طرح‌ها

برای این‌که اتاق مردانه‌تر به نظر برسد، نباید از طرح‌هایی که بیش از حد تزئینی هستند استفاده کنید. از شکل‌های هندسی کلاسیک مانند شطرنجی، هفتی‌هشتی و راه‌راه استفاده کنید. می‌توانید از طرح‌های کلاسیک تزئینی مانند موج‌دار یا جقه‌ای به‌میزان کم استفاده کنید؛ اما از طرح‌های گل‌دار دوری کنید.


در دکوراسیون اتاق مردانه می‌توانید از موادی چون چوب ماهون جلا خورده، بتن، شیشه یا حتی استیل استفاده کنید.

مواد

مواد و جنس به کار رفته در یک اتاق مردانه اهمیت زیادی دارد. برخی از مواد که از سبک فراتر رفته و مورد علاقه‌ی هر دو جنس است اغلب به طراحی دکوراسیون داخلی مردانه نسبت داده می‌شود. می‌توانید از موادی چون چوب ماهون جلا خورده، بتن، شیشه یا حتی استیل استفاده کنید.


بافت

بافت و همین طور شیوه‌ی استفاده از آن می‌تواند اتاق را از لحاظ زیبایی به عرش ببرد و یا برعکس به فرش بکوبد. می‌توانید بافت‌های مختلف را در ترکیب با هم استفاده کنید؛ همان‌طور که در هر اتاق دیگری این کار را انجام می‌دهید. هم‌چنین می‌توانید بافت سخت را با نرم، براق را با مات و صاف را با زبر ترکیب کنید. به‌ویژه در یک اتاق مردانه می‌توان به‌میزان مناسب از چرم، جیر، فلانل و فاستونی استفاده کرد. ترس را کنار بگذارید و از کمی ابریشم و مخمل نیز استفاده کنید.


مبلمان

مبلمان مردانه عموما از لحاظ مقیاس بزرگ‌تر از مبلمان زنانه است. صندلی‌های دسته‌دار بزرگ، میزهای بزرگ و کاناپه‌های بزرگ در اتاق‌های مردانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. مهم‌ترین چیزی که باید به‌خاطر داشته باشید این است که هر یک از تکه‌های مبلمان باید کاربردی باشند و با هدف خاصی مورد استفاده قرار گیرند. هدف از قرار دادن مبلمان فقط پر کردن فضا نیست.


تابلوهای نقاشی

استفاده‌ی جسورانه از تابلوهای نقاشی با رنگ‌های سیر بر روی دیوار‌ها، برای طراحی دکوراسیون اتاق‌هایی که تم مردانه دارد مرسوم است. فرقی نمی‌کند از چه سبکی از هنر استفاده می‌کنید فقط باید به یاد داشته باشید که هر چه بزرگ تر و جسورانه‌تر باشد بهتر است.


منبع : About