آیا فکر می‌کنید ترکیب رنگ خنثی خسته‌کننده است؟ شاید حق با شما باشد. اتاق‌هایی که ترکیب رنگ خنثی دارند آرام‌بخش هستند اما در عین حال می‌توانند سرشار از انرژی و روح زندگی نیز باشند. کلید کار این است که از رنگ‌های مکمل متنوع و وسایل مختلف استفاده کرده و با طرح‌ها و الگوها بازی کنید. در ادامه نحوه‌ی طراحی دکوراسیون اتاق نشیمن با ترکیب رنگ خنثی را یاد می‌گیرید.


یک محیط آرام بخش خلق کنید

اگر می‌خواهید محیط آرامی خلق کنید، باید از پالت رنگ خنثی استفاده کنید. مثلا می‌توانید در یک گوشه از اتاق یک مبل چند تکه قرار دهید و روی آن چندین کوسن بگذارید. توجه داشته باشید که کوسن‌ها همگی روشن و خنثی باشند به‌طوری که قدری جلب توجه کنند اما باعث ایجاد بی‌نظمی بصری در دکوراسیون اتاق نشوند. می‌توانید روی کفپوش چوبی با رنگ تیره یک  فرش خاکستری مایل به قهوه‌ای بیندازید تا یک حالت تضاد ایجاد شود. رنگ دیوارها و پرده‌ها می‌بایست به رنگ عاج، بژ و خاکستری مایل به قهوه‌ای باشد. همه‌ی این‌ها در کنار هم محیط آرام بخشی را خلق می‌کند و ما را به استراحت و آسودگی دعوت می‌کند.


طرح و بافت

هنگام طراحی دکوراسیون با ترکیب رنگ خنثی باید طرح‌ها و بافت‌های متنوعی را وارد کار کنید. با در کنار هم قرار دادن سخت و نرم، براق و مات و زبر و لطیف اتاق حالتی پویا به خود می‌گیرد. در مورد استفاده از بافت‌هایی مثل کتان، جیر، مخمل و پوست گوسفندی فکر کنید. وقتی صحبت از استفاده از بافت در اتاق نشمین خنثی به میان می‌آید گزینه‌ها بسیارند.

طرح‌ها از این لحاظ شبیه یکدیگرند که باید بین آن‌ها تضاد ایجاد کنید، اما برای این کار سعی کنید از قوانین ترکیب کردن طرح‌ها در دکوراسیون پیروی کنید.


در طراحی دکوراسیون با رنگ خنثی طیف رنگ خاکستری با مبلمان لوکس در هم می‌آمیزد.

با خاکستری حالتی از پیچیدگی ایجاد کنید

هنگام استفاده از رنگ‌های خنثی در دکوراسیون خیلی راحت می‌توان به‌حالت پیچیدگی دست پیدا کرد. این حالت زمانی به‌دست می‌آید که یک طیف از خاکستری با مبلمان لوکس در هم می‌آمیزد. پرده‌ بلند، مبل لمسه‌ای و سطوح بازتابنده باعث می‌شوند که اتاق لوکس به‌نظر برسد و محیط شیکی به‌وجود بیاید. در گذشته رنگ خاکستری از نظر مردم رنگی دلگیر و گرفته‌ای بود، اما در 10 سال گذشته طرز تلقی آن‌ها از این رنگ تغییر پیدا کرده و در حال حاضر طرفداران زیادی دارد. خاکستری از قهوه‌ای شیک‌تر بوده و انعطاف زیادی دارد و می‌توان آن را در هر اتاقی استفاده کرد.


جزئیات معماری را وارد کار کنید

طراحی دکوراسیون اتاق‌های خنثی تنها به مبلمان و رنگ دیوارها محدود نمی‌شود. برای زیباتر کردن اتاق خنثی از جزئیات معماری مثل تیرهای سقفی، تخته پوشی، ستون‌های تزئینی و گچبری بین دیوار و سقف استفاده کنید. این کارها در اتاق‌هایی که در آن‌ها زیاد از رنگ استفاده نشده تاثیر زیادی می‌گذارد. این نکته را هم فراموش نکنید که خنثی به معنای سفید نیست.


جوی مناسب خانواده خلق کنید

اتاق خنثی می‌تواند مناسب زندگی و خانواده باشد. می‌توان با استفاده از رنگ‌های خنثی تیره‌تر مثل قهوه‌ای و مشکی و همین‌طور با به کارگیری طرح و الگو به این هدف دست یافت. برای بسیاری از مردم، خنثی تداعی کننده‌ی رنگ سفید است و درمورد این‌که چطور می‌توان خنثی را در رابطه با رنگ‌ها تعریف کرد اختلاف‌ نظر وجود دارد، اما به‌طور کلی خنثی به رنگ‌هایی گفته می‌شود که در چرخه‌ی رنگ قرار ندارند.

بنابراین یک اتاق نشیمن خنثی می‌تواند سفید، سیاه، خاکستری یا دارای طیف‌های قهوه‌ای و خاکستری مایل به قهوه‌ای باشد.  اتاقی که مملو از رنگ‌های خنثی تیره است شما را به آرامش و استراحت دعوت می‌کند، ضمن این‌که در این حین از کثیف شدن مبلمان و وسایل نگرانی ندارید، اما اتاق تماما سفید این‌طور نیست.


نمایی لوکس خلق کنید

بر خلاف عقیده‌ی رایج دکوراسیون یک اتاق نشیمن خنثی لزوما بی زرق و برق نیست. در واقع، اتاق‌های خنثی می‌توانند بسیار شیک و باشکوه باشند. می‌توانید از مبل لمسه‌ای استفاده کنید و روی دیوارها را منبت کاری کنید و هم‌چنین می‌توانید از سطوح انعکاسی مثل شیشه، آینه،‌ کروم و نقره استفاده کنید و در نهایت محیط شیک و لوکسی را به وجود بیاورید. 


سیاه، سفید، بژ و خاکستری به خوبی با سادگی سبک دکوراسیون معاصر و مدرن جفت و جور می‌شوند.

دکوراسیون مدرن

اگر سبک طراحی دکوراسیون داخلی شما مدرن و معاصر است، باید حتما از ترکیب رنگ خنثی استفاده کنید. سیاه، سفید، بژ و خاکستری به خوبی با سادگی سبک دکوراسیون معاصر و مدرن جفت و جور می‌شوند. اما مثل همیشه به یاد داشته باشید از بافت‌ها و طیف‌های مختلف استفاده کنید تا اتاق را از حالت یکنواختی بیرون بیاورید.


جزئیات همه چیز است

دکوراسیون اتاق‌های نشیمن خنثی می‌توانند مثل اتاق‌های رنگارنگ گرم، راحت و دنج باشند. اما اگر به جزئیات توجه نکنید در نهایت فضایی بی روح و خسته کننده به‌وجود می‌آورید. اتاق می‌تواند زیاد شلوغ نباشد، اما جزئیات کوچکی مثل بافت روی دیوارها یا کوسن‌ طرح غزال می‌توانند آن را از خسته کننده بودن نجات دهند؛ در این حالت اتاق سادگی خود را حفظ می‌کند اما بسیار راحت است.


راحتی و گرمی

دکوراسیون هر اتاق خنثی فارق از این‌که روشن باشد یا تاریک نیاز به گرما دارد. به چند طریق می‌توان به این هدف دست یافت. یکی از این روش‌ها استفاده از بافت‌های نرم است که با کشیدن دست بر روی آن حس خوبی تولید می‌کند. می‌توانید از مخمل، پشم یا حتی میکروجیر استفاده کنید. راه دیگر استفاده از رنگ‌های خنثی با ته رنگ گرم است. به‌عنوان مثال، اگر رنگ خنثی شما خاکستری است نوعی را انتخاب کنید که ته رنگ قهوه ای داشته باشد و نه ته رنگ آبی.

حرف آخر این که برای گرما بخشیدن به دکوراسیون و فضای اتاق از چوب استفاده کنید. چوب به فضا عمق می‌دهد بنابراین از میزهای چوبی و صندلی‌های کناری با پایه‌های چوبی استفاده کنید. اگر چوب دوست ندارید، می‌توانید سراغ فلزات گرم مثل برنج و برنز بروید و به‌وسیله‌ی آن‌ها فضا را گرم‌تر کنید.


منبع : about