در طراحی دکوراسیون قسمتی که همیشه نادیده گرفته می‌شود سقف است. معمولا سقف را رنگی سفید می‌زنند و تا زمانی که ترک نخورد یا نشتی ندهد رهایش می‌کنند. اما سقف را به شیوه‌های زیادی می‌توان طراحی کرد و نباید آن را نادیده گرفت. اگر آن‌قدر خوش‌شانس نیستید که سقف خانه‌ی‌تان چراغ مخفی داشته باشد، کارهای دیگری هم می‌توانید برای زیباسازی آن انجام دهید. 


سقف فرو رفته

هیچ چیز مثل سقف فرو رفته به فضا کلاس و یک نوع زیبایی آنتیک اضافه نمی‌کند. مثل دیگر جزئیات معماری سقف فرو رفته به چیزی ساده شخصیت می‌دهد. این فرو رفتگی‌ها معمولا مربعی و شبیه به یک جعبه‌ی تو خالی هستند. سقف‌های فرو رفته سال‌هاست که مورد استفاده قرار می‌گیرند و بیشتر در ساختمان‌های قدیمی و کتابخانه‌ها دیده می‌شوند. اما این روزها در اتاق‌های پذیرایی و نشیمن و حتی اتاق خواب هم مورد استفاده قرار می‌گیرند. سقف فرو رفته سبکی سنتی دارد اما فضا را لوکس و باشکوه می‌کند. 


گچبری‌های تزئینی گرد

این نوع گچبری‌ها آماده هستند و به مرکز سقف، معمولا جایی که لوستر آویزان می‌شود نصب می‌شوند. از این نوع تزئین بیشتر در طراحی دکوراسیون اتاق‌های رسمی‌تر مثل اتاق نشیمن و پذیرایی استفاده می‌شود. در گذشته این تزئینات گرد از جنس چوب بودند، اما امروزه بیشتر از مواد ارزان و سبک مثل گچ ساخته می‌شوند. 


بیدبورد نوعی پنل چوبی است که به دکوراسیون ظاهر خانه سبکی روستایی و کلبه مانند می‌دهد.

بیدبورد

بیدبورد نوعی پنل چوبی است که روی دیوار و سقف نصب می‌شود و فضای خانه را شبیه به کلبه می‌کند. بسته به بودجه می‌توانید از بیدبوردهای چوب اصل یا تخته چند لا استفاده کنید. به‌هر حال در این نوع دکوراسیون ظاهر خانه سبکی روستایی و کلبه مانند به خود خواهد گرفت. استفاده از بیدبورد مثل سقف فرو رفته فضا را رسمی نمی‌کند. 


کاشی کردن سقف

استفاده از کاشی در دکوراسیون یکی از ارزان‌ترین روش‌ها برای تزئین کردن سقف است. می‌توانید کاشی ساده یا تزئینی انتخاب کنید. کاشی بسته به نوع می‌تواند نقش عایق صدا را نیز بازی کند. کاشی‌های سقف استیروفوم را می‌توان مستقیم روی سقف کنتکش نصب کرد و زیبایی و شخصیت خاصی به آن بخشید.


کاشی حلبی

کاشی حلبی دیگر مثل گذشته طرفدار ندارد، اما برای کسانی که به المان‌های تزئینی علاقه دارند یک نوع دکوراسیون کاملا مناسب است. این نوع کاشی در اواخر قرن نوزدهم رواج بسیاری یافت و بیشتر به‌عنوان المانی گران‌تر جایگزین گچ شد. کاشی حلبی هم‌چنین تا حدی اتاق را در برابر آتش‌سوزی مقاوم می‌کند. هر چه مواد اولیه‌ی ساختمان‌سازی از آن زمان تغییرات زیادی کرده‌اند، اما استفاده کاشی حلبی در دکوراسیون اتاق هم‌چنان می‌تواند به زیبایی و شکوه آن بیافزاید و ظاهری آنتیک به اتاق بدهد. 


منبع : About