لازم نیست برای این‌که فضایی لوکس برای آشپزی کردن داشته باشد هزینه‌ی زیادی بکنید. روش‌های نه‌چندان پرهزینه هم برای تغییر دکوراسیون آشپزخانه وجود دارد که باعث می‌شوند فضایی زیبا و تاثیرگذار داشته باشد.


شیرآلات لمسی

پس از این‌که شام لذیذتان را میل کرده‌اید حالا وقت شستن ظرف‌ها رسیده است. اما به‌جای این‌که دست‌های‌ کفی یا چرب‌تان را به شیر آب بزنید، می‌توانید با ساعدتان یک ضربه روی آن بزنید تا آب جاری شود. شیرآلات لمسی بسیار لوکس و کاربردی هستند. با استفاده از آن‌ها میکروب‌ و کثیفی کمتری روی شیرآلات می‌نشیند و نظافت ظرفشویی پس از تمام شدن ظرف‌ها نیز ساده‌تر می‌شود. بیشتر شیرآلات لمسی شیرهای دستی هم دارند و در صورت لزوم می‌توانید آن‌ها را به کار بگیرید.


پریزهای برق پنهان

پریز برق یکی از قسمت‌های اصلی یک آشپزخانه‌ی مدرن و کاربردی است، اما چیزی به زیبایی آن نمی‌افزاید. شاید به‌نظر لوکس نباشد، اما توجه به جزئیات کوچک مثل قرار دادن پریز‌های برق داخل کشوها یا زیر کابینت‌ها می‌تواند از دیده شدن آن‌ها جلوگیری کند و به زیبایی دکوراسیون آشپزخانه بیافزاد.


ایجاد تغییر در کشوهای کابینت

از گشتن داخل کابینت و کشو دنبال وسایلی که نیاز دارید و پیدا نمی‌کنید خسته شده‌اید؟ راه حلی عالی برای این مشکل وجود دارد. در واقع می‌توان داخل کشوها و کابینت‌ها را طوری طراحی کرد که برای قرار دادن تمام وسایل‌تان جایی خاص داشته باشید.


نورپردازی زیر کابینت

زدن لامپ زیر کابینت و نورپردازی کردن این قسمت باعث می‌شود مکانی که برای آشپزی و آماده کردن غذا استفاده می‌کنید کاربرد بیشتری داشته باشید. با روشن کردن فضا کار آشپزی کردن ساده‌تر می‌شود و هم‌چنین هنگام خورد کردن و استفاده از چاقو احتمال آسیب رساندن به خودتان کاهش می‌یابد.


یراق و دستگیره‌های کابینت می‌توانند به سرعت ظاهر و دکوراسیون آشپزخانه را تغییر دهند.

یراق کابینت

یراق و دستگیره‌های کابینت می‌توانند به سرعت ظاهر آشپزخانه را تغییر دهند. خبر خوب این است که اگر کابینت در برابر گذر زمان مقاوم باشد، عوض کردن دستگیره‌ها می‌تواند هر چند وقت یک بار ظاهر آن‌ها را تغییر دهد. عوض کردن دستگیره‌های کابینت معمولا ساده است و برای این کار به یک پیچ‌گوشتی نیاز خواهید داشت.


استفاده از نور طبیعی

نور یکی از مهم‌ترین فاکتورها در دکوراسیون آشپزخانه است و نقشی کاربردی هم دارد. اگر معماری خانه‌ی‌تان این امکان را فراهم می‌کند، حتما بگذارید نور طبیعی تا حد امکان وارد آشپزخانه شود. با این‌که نورپردازی و استفاده از لامپ‌های سقفی، دیواری و زیر کابینت می‌تواند فضای آشپزخانه را گرم و خوشایند کند، قدرت نور طبیعی و تاثیر آن روی فضا بسیار بیشتر است.


گچ‌بری

گچ‌بری یکی دیگر از جزئیاتی است که افراد به آن توجهی نمی‌کنند و از تاثیرش آگاهی ندارند. استفاده از گچ‌بری بالای کابینت‌ها و برای متصل کردن آن‌ها به سقف تاثیر زیادی روی ظاهر آن‌ها دارد و دکوراسیون آشپزخانه را لوکس می‌کند. از گچ‌بری به همین شکل زیر کابینت‌ها هم استفاده کنید. تاثیر گچ‌بری روی دکوراسیون آشپزخانه نسبت به هزینه‌ای که دارد کاملا مقرون به صرفه است.


سقف

می‌خواهید آشپزخانه‌ای متفاوت داشته باشید؟ سقف ساده و سفید را با سقفی از کاشی‌های آلومینیومی جایگزین کنید یا این‌که اطراف لامپ‌ها و دور سقف را گچ‌بری کنید. با اضافه کردن جزئیات به سقف دکوراسیون آشپزخانه طوری تغییر می‌کند که انتظارش را نداشته‌اید.


وسایل و کابینت هم‌رنگ

در آشپزخانه‌های مینیمال و مدرن طراحان دکوراسیون برای یکپارچه کردن محیط آشپزخانه وسایل و کابینت‌ها را هم‌رنگ می‌کنند و در آشپزخانه‌های سنتی‌تر، وسایل را روکش می‌کنند تا با کابینت‌های چوبی یکی شوند.


منبع : Hgtv