همان‌گونه که در بخش اول گفتیم دکوراسیون داخلی قانون نوشته‌ای ندارد. متخصصین دکوراسیون داخلی ذاتا خلاق بوده و عاشق تخیل، رویا و کندوکاو هستند و دوست دارند غریزه‌شان را دنبال کنند. با این همه، می‌توان به سختی چند قانون مختصر در این حوزه پیدا کرد که همیشه گواه نتایج بهتری خواهند بود. ادامه‌ی نکات مطلب قبلی را می‌توانید از نظر بگذرانید:

در یک مدل خاص زیاده روی نکنید
برای مثال، کیپ کاد، مدلی بسیار محبوب در دکوراسیون داخلی است و نشانه‌اش را همه به این‌ها می‌شناسند: پالتی سفید و آبی دریایی و تابلوی نقاشی چند قایق. اما این دکوراسیون داخلی به حدی در خانه‌ها پیاده شده است که خاص بودنش را از دست داده.

کانون توجه درست کنید

در هر فیلمی نقش اولی وجود دارد و چند نقش مکمل. در دکوراسیون داخلی نیز همین است. سوپراستارتان را برگزینید و به مرکز ثقل اتاق‌تان تبدیلش کنید. بگذارید اتاق‌های دیگر نقشی ثانویه داشته باشند. توقع نداشته باشید هر اتاق نقش اول باشد؛ نتیجه‌ی این کار فقط و فقط آلودگی بصری خواهد بود. کانون توجه می‌تواند هودی بی‌نظیر در آشپزخانه، طاقچه و یا تابلویی زیبا در اتاق نشیمن و یا حتی تشک تخت خواب‌تان باشد. هر چه که هست، باید چیزی باشد که جلب توجه کند. عناصری مثل شومینه و نورپردازی توجه زیادی را به خود جلب می‌کنند.

در دکوراسیون داخلی منزل رابطه مستقیمی بین چیدمان لوازم و خطوط دید وجود دارد.

به خطوط دید هم توجه داشته باشید
کانون‌های توجه‌تان باید در هر اتاق آزاد و رها باشند. برای همین هم هست که معمولا بهترین موقعیت برای یکی از این کانون‌ها درست مقابل ورودی اتاق است.

کلکسیون‌های‌تان را دست کاری کنید

وقتی چیزی به باقی وسایل‌تان نمی‌آید، از آن دل بکنید. مهم نیست اگر از طرف عزیزی به شما رسیده باشد. وقتی به درد نمی‌خورد، باید دنبال خانه‌ای جدید برایش باشید؛ شاید در اتاقی دیگر.  در دکوراسیون داخلی باید بدانید چه زمان بس است.

مقیاس‌تان را کوچک و بزرگ کنید

آن‌چه در مغازه زیباست، ممکن است در اتاق‌تان مثل یک فیل مزاحم باشد. شاید هم آن‌قدر کوچک باشد که اصلا به چشم نیاید. پس همیشه تفاوت مقیاس‌ها را در نظر داشته باشید. به یاد داشته باشید که 3 و 5 نسبت به اعداد زوج ترکیب مناسب‌تری هستند.

نورپردازی و انتخاب نور متناسب با فضای منزل جلوه ی  بهتری به چیدمان منزل می دهد.

لایه لایه نور اضافه کنید
حرفه‌ای‌ها نور را در چند لایه تولید می‌کنند تا نظر افراد را جلب کرده و تنوع ایجاد کنند. در اتاقی که همه چیز روشن است، هیچ‌چیز به چشم نخواهد آمد. نقطه‌ای را به عنوان نقطه‌ی شماره یک و نقطه‌ای را هم به عنوان کانون توجه ثانویه‌تان برگزینید و چراغانی‌شان کنید. نور محیطی و نورهایی کوچک مثل نور رومیزی هم جالب خواهد بود.

جسور باشید

شخصیت فضا را زیباتر می‌کند. نظرتان را بیان کرده و لذت ببرید. هر چه بیشتر تلاش کنید، بایدها و نباید‌های بیشتری دست‌تان خواهد آمد. المان‌هایی دور از انتظار را وارد کارتان کنید. صندلی‌های ناجور، قفسه‌های کتابخانه مانند و لوسترهای بزرگ در اتاق نشیمنی ساده، دور از انتظار خواهند بود. اما نتیجه‌ی کارتان، جذابیت و گیرایی خاصی خواهد داشت. از جزئیات معمولی پرهیز کنید تا دکوراسیون‌تان همه را به وجد آورد.

قوانین را فدای خلاقیت‌تان کنید

داشتن یک راهنما برای شروع دکوراسیون داخلی و چیدمان خانه خیلی خوب است، حتی اگر بعضی از این نکات برای اتاقی خاص تعریف نشده باشند. سراغ چیزی بروید که بر لب‌تان خنده می‌آورد و بیش از هر چیز، راحت است. اتاق‌هایی که بیش از حد به آن‌ها پرداخته شده است در زندگی مدرن جایی ندارند. چند بالش و تعدادی تابلو که شاید به ظاهر شلخته به نظر بیایند، می‌توانند ظاهری آراسته و باکلاس خلق کنند.
منبع : Houzz