بیشتر کسانی که با طراحی دکوراسیون داخلی سر و کار دارند عمدتا روی آشپزخانه و حمام تمرکز می‌‌کنند و این کار با توجه به اهمیت کاربردی و هزینه‌ی بازسازی این اتاق‌ها قابل درک است. اما اتاق خواب اغلب به دست فراموشی سپرده می‌شود که جای تاسف است. نباید به اتاق خواب بی توجه بود. گرچه طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب به اندازه‌ی آشپزخانه و حمام کار نمی‌برد، اما طراح دکوراسیون باید برای این اتاق مهم هم وقت کافی بگذارد و آن را تا حد امکان زیبا و جذاب کند.

طراحی دکوراسیون داخلی روی چند جای کلیدی تمرکز می‌کند که عبارتند از گردش هوا، محل قرارگیری مبلمان،‌ چشم اندازها، دسترسی به بیرون، نور و تهویه‌ی هوا.

قبل از شروع کار به طراح دکوراسیون بگویید چه می‌خواهید. به عبارت دیگر باید برای او شرح دهید که می‌خواهید اتاق خواب‌تان به چه شکلی درآید. همین‌طور به او بگویید از اتاق خواب به غیر خوابیدن در آن چه استفاده‌های دیگری می‌کنید. بیایید این دو فاکتور مهم را مورد بحث قرار دهیم و چند فاکتور دیگر هم به آن‌ها اضافه کنیم.


 اولویت‌های شما

مرحله اول اولویت‌بندی است. این کار اغلب به جیب شما بستگی دارد و باید هر چه سریع‌تر آن را تعریف کرده و در اختیار طراح دکوراسیون داخلی قرار دهید. این که تا چه حد لیست انتظارات‌تان محقق شود بسته به تمایل شما به مبادله چیزهایی که واقعا دوست دارید با چیزهایی است که باید در اتاق خواب داشته باشید. دلیل اصلی بررسی اولویت‌ها این است که در آخر کار، شما و طراح دکوراسیون انتظار نتیجه‌ی یکسانی را داشته باشید.


برای طراحی اتاق خواب به طراح دکوراسیون بگویید معمولا در اتاق خواب خود چه کارهایی را انجام می‌دهید.

رفتار  و عادات شما

نوع استفاده از اتاق خواب برای همه‌ی افراد یکسان نیست. اگر به طراح دکوراسیون بگویید معمولا در اتاق خواب خود چه کارهایی را انجام می‌دهید، او بهتر می‌داند که شما چه چیزی نیاز دارید. می‌توانید از سوال‌های زیر به‌عنوان نمونه‌هایی برای مشخص کردن الگوی رفتاری‌تان استفاده کنید:

  • اگر با فرد دیگری به صورت مشترک از اتاق خواب استفاده می‌کنید، آیا یکی از شما زودتر از دیگری بیدار می‌شود؟
  •  آیا فردی که دیرتر از خواب بلند می‌شود ترجیح می‌دهد مزاحمتی برای او به وجود نیاید؟
  •  آیا برای خوابیدن نیاز به یک اتاق تاریک دارید و حتی نور خیلی کم هم مزاحم خوابیدن شما می‌شود؟ 
  •  ترجیح می‌دهید با تابیدن نور آفتاب به داخل اتاق صبح زود از خواب بیدار شوید؟ 
  • آیا شب‌ها پیش از این که بخوابید زمان زیادی را روی تخت خواب صرف مطالعه می‌کنید؟

الگو‌های معمول خواب‌تان را یادداشت کنید و تعیین کنید که می‌خواهید این الگوها را حفظ کنید یا آن‌ها را تغییر دهید. به‌عنوان مثال اگر روی تخت خواب مطالعه می‌کنید، تخته‌ی بالای تخت خواب باید نرم و راحت باشد تا بتوانید به آن تکیه بدهید. هم‌چنین یک میز پاتختی نیاز است تا کتاب‌های‌تان را روی آن قرار دهید و همین‌طور نیاز به یک چراغ مطالعه‌ی خوب دارید. اگر دوست دارید اتاق خواب‌تان تاریک باشد نیاز به پرده‌های ضخیم دارید.

تخت خواب مهم‌ترین جزء اتاق خواب است به همین دلیل نوع، اندازه و محل قرار گیری آن اهمیت زیادی دارد. کیفیت آن هم بسیار مهم است، چون مدت زمان نسبتا زیادی از آن استفاده می‌کنید. اگر قصد ندارید از تخت خواب فعلی خود استفاده کنید، هنگام خرید مبلمان برای اتاق خواب، تخت خواب را با دقت انتخاب کنید.

تخت خواب باید چه اندازه‌ای داشته باشد؟ اندازه‌‌ی اتاق خواب تعیین کننده‌ی اندازه ی تخت خواب است.  آیا نیاز به فضای بیشتر در اتاق خواب برای قرار دادن وسایل خود دارید؟ پس در این صورت یک تخت خواب صندوقدار با تشک جدا شونده یا یک تخت خواب کشودار، برای اتاق شما عالی خواهد بود. تخت خواب پایه‌دار هم ایده‌ی خوبی است، چون امکان دیدن زیر تخت حس فضای باز را تداعی می‌کند و اجازه می‌دهد که انرژی «چی» یا همان انرژی مثبت جهانی به صورت آزادانه در اتاق جریان داشته باشد، ضمن این‌که با اصول فنگ شویی هم، هم‌خوانی دارد.

دوست دارید اتاق خواب‌تان به غیر از داشتن تخت خواب چه وسایل دیگری داشته باشد تا به شما امکان فعالیت‌های دیگر را بدهد؟ آیا می‌خواهید لباس‌های‌تان را هم در همین اتاق عوض کنید و از این اتاق برای آرایش کردن استفاده کنید؟  اگر این‌طور است می‌خواهید چه نوع کمد دیواری داشته باشید؟ آینه با نورپردازی خوب یا یک میز آرایش.

آیا وقت‌های بیکاری خود را در اتاق خواب می‌گذرانید؟ پس یک صندلی مخصوص اتاق خواب یا یک صندلی کنار پنجره مورد نیاز است. آیا اتاق خواب شما اتاق مطالعه نیز هست؟ در این صورت برای کتاب‌های‌تان نیاز به قفسه‌های ثابت دارید. اگر دوست دارید یک گوشه‌ی دنج به دور از کل خانه داشته باشید با همکاری طراح دکوراسیون آن را بسازید.


برای طراحی دکوراسیون منزل به طراح دکوراسیون داخلی انتظارات خود را بگویید.

لیست انتظارات

همانند هر اتاق دیگری باید لیستی از انتظارات خود از شکل نهایی اتاق خواب تهیه کنید. این موضوع بیشتر به نیازهای‌تان مربوط می‌شود تا خواسته‌های‌تان. در این لیست باید نوع استفاده‌ی شما از اتاق خواب منعکس شده باشد. این کار کمک زیادی به فرآیند طراحی می‌کند.

این لیست موارد زیادی را در بر می‌گیرد، از کار عمده‌ای مثل افزودن یک درب برای دسترسی به حیاط خلوت گرفته تا کارهای جزئی مثل نصب چراغ روی دیوار کنار تخت.

کمی وقت بگذارید و چند عکس که با سلیقه‌ی شما هم‌خوانی دارد جمع‌آوری کنید و آن‌ها را به طراح دکوراسیون داخلی نشانه دهید. عکس منظور شما را بهتر از کلمات بیان می‌کند. می‌توانید به او بگویید که آیا به دنبال یک سبک و سیاق خاص و یا تنها دنبال یک رنگ زیبا هستید.


وسایل و لوازم خانگی

توافق روی اندازه‌ی تخت خواب برای تعیین چند و چون قرارگیری وسایل دیگر لازم است. به جز تخت خواب به چه وسایل و لوازم دیگری نیاز دارید؟ این وسایل شامل میز و چراغ‌های کنار تخت، کمد، میز آرایش، صندلی، کمد لباس، چراغ‌های آویز، نیمکت پای تخت، قفسه‌ها، آینه و فرش می‌شود.


حال و هوا و سبک

برای اتمام فرآیند طراحی دکوراسیون به حس و حال و سبک و سیاق اتاق نگاهی می‌اندازیم. به عکس‌هایی که جمع آوری کرده‌اید نگاه کنید. متوجه می‌شوید که یک چیز بین همه‌ی آن‌ها مشترک است. آیا آن چیز مشترک نورپردازی، سبک مینیمالی، یا فضای آرام آن‌هاست؟ 

سبک و سیاق خانه را نیز در نظر داشته باشید. آیا سبک خانه سنتی، مدرن، روستایی یا متنوع است؟ به یاد داشته باشید که تخت‌ خواب فضای زیادی از اتاق را اشغال کرده است، پس روتختی که برای آن انتخاب می‌کنید عنصر غالب اتاق خواهد بود. طراحی خوب، زمان‌بر است و هر چه پیش‌تر می‌روید کامل‌تر می‌شود. اما در اغلب موارد، نتیجه بهتر از آن چیزی می‌شود که پیش‌بینی می‌کردید و به شما کمک می‌کند که خواب بهتری داشته باشید و خواب‌های خوش ببینید.


منبع : Houzz