شاید به‌دنبال راهی برای ایجاد تغییر در دکوراسیون اتاق خواب باشید اما پول کافی نداشته باشید تا از یک طراح دکوراسیون داخلی بخواهید این کار ار برای شما انجام دهد. نگران نباشید، چون در این مطلب قصد داریم تجربیات و توصیه‌های سه کارشناس طراحی دکوراسیون داخلی را با شما در میان بگذاریم. با استفاده از این راهنمایی‌ها می‌توانید با بهره‌گیری از رنگ، نور پردازی و بافت اتاق خواب رویایی خود را طراحی کنید.


بافت را فراموش نکنید

اکثر مردم هنگام طراحی دکوراسیون داخلی خانه‌های‌شان به رنگ و طرح توجه نشان می‌دهند، اما بسیاری از آن‌ها بافت را که عنصری کلیدی در ایجاد تضاد در محیط است به دست فراموشی می‌سپارند. استاتسمن به استفاده از بافت‌های ملایم و نرم در اتاق خواب علاقه دارد و می‌گوید: بافت‌های مخمل نرم و دارای پرزهای بلند نسبت به بافت‌های سخت یا براق آرامش بیشتری را به فضا می‌آورند. یک صندلی با پوشش مخملی، یک فرش ابریشمی، یک میز چوبی یا بالش‌های پوشیده از خز مصنوعی نمونه‌های خوبی هستند که به ایجاد حس آرامش کمک می‌کنند. بافت‌های سرد و سخت مثل میز دارای لاک و الکل، وسایل روشنایی به رنگ کروم یا یک صندلی فلزی، در محیط‌های ساکت و آرام مناسب نیستند.


در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب به یک نورپردازی خوب برای مطالعه و یک نورپردازی ملایم‌تر برای استراحت بر روی تخت خواب نیاز دارید.

نورپردازی را به شکل صحیح انجام دهید

با این که چراغ‌ اتاق خواب بیشتر مواقع خاموش است، یک نورپردازی خوب برای کارهایی مثل لباس پوشیدن و مطالعه و یک نورپردازی ملایم‌تر برای استراحت بر روی تخت خواب نیاز دارید. بنابراین جای تعجب نیست که طراحان دکوراسیون داخلی تا این حد به نورپردازی اهمیت می‌دهند. پنیکه ویلیامز می‌گوید: از روی تجربه فهمیده‌ام که مردم اهمیت وسایل روشنایی را نادیده می‌گیرند. یک لوستر و چند لامپ کنار تخت جایگزینی بسیار عالی برای لامپ‌های سقفی معمولی است و جلوه و سبک و سیاقی خاص به اتاق می‌دهد. چون نورپردازی نقش تعیین کننده‌ای در حس و حال اتاق دارد پس استفاده از دیمر را فراموش نکنید. الیوت با پنیکه موافق است و می‌افزاید: در دو طرف تخت لامپ قرار دهید، یک لامپ کوچک دیواری برای مطالعه و یک آباژور بزرگ‌تر برای روشن کردن محیط اتاق. آباژور خیلی بهتر از یک لامپ سقفی است، چون حالتی گرم و دنج ایجاد می‌کند. اگر لامپ‌ اتاق شما سقفی است از دیمر استفاده کنید، البته جای آباژور یا لامپ ایستاده را نمی‌گیرد، اما باز هم کمک می‌کند.


از شلوغی کم کنید

موضوعی که هر سه کارشناس هم روی آن اتفاق نظر دارند این است که از ایجاد شلوغی و در هم ریختگی باید پرهیز کرد. الیوت می‌گوید کاهش شلوغی روی مبلمان اتاق خواب کمک می‌کند که هنگام ورود به اتاق بلافاصله احساس آرامش کنید. استاتسمن می‌گوید: هنگام طراحی دکوراسیون به‌جای این‌که از چند قلم وسیله کوچک استفاده کنید، بهتر است از یک قلم وسیله‌ی بزرگ استفاده کنید. اگر بر روی میز، قفسه‌ی کتاب یا دیوار، چندین شی کوچک قرار گرفته باشد، چشم مرتب به این سو و آن سو حرکت می‌کند تا اشیاء مختلف را ببیند، اما اگر به‌جای آن‌ همه وسایل فقط یک شیء بزرگ وجود داشته باشد، چشم روی همان چیز قرار می‌گیرد و از لحاظ بصری آرامش‌ بیشتر است. پنیکه ویلیامز با این گفته موافق است و می‌افزاید وجود تخته‌ی بالای تخت که ارتفاع آن تا سقف می‌رسد به اتاق حالتی با شکوه و مجلل می‌دهد.


در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب، رنگ پادشاهی می‌کند و جای تعجب نیست که طراحان دکوراسیون داخلی کار را از این جا شروع می‌کنند.

با رنگ‌ها کار کنید

در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب، رنگ پادشاهی می‌کند و جای تعجب نیست که طراحان دکوراسیون داخلی کار را از این جا شروع می‌کنند. پنیکه ویلیامز پیشنهاد می‌کند قبل از هر چیز  باید تعیین کنید که دوست دارید اتاق خواب‌تان چه حس و حالی داشته باشد و رنگ‌ها را طوری انتخاب کنید که منعکس کننده‌ی همان حال و هوا باشد. او از رنگ‌های جیغ هراسی ندارد و می‌گوید: من شخصا عاشق رنگ‌ها هستم. حتی رنگ‌های تیره را در اتاق‌های کوچک دوست دارم، چون چه باور کنید و چه نکنید، رنگ‌های تیره در بسیاری از موارد باعث می‌شوند اتاق بزرگ‌تر به نظر برسد. اگر از افراط در استفاده از رنگ روی دیوارها می‌ترسید، سراغ سقف بروید چون می‌توانید به آن رنگ بزنید یا حتی کاغذ دیواری نصب کنید. اگر تصمیم دارید دیوارها را نقاشی نکنید، می‌توانید مبلمان قدیمی اتاق را که دیگر از آن خسته شده‌اید رنگ کنید.

استانتسمن هم عاشق استفاده از رنگ در اتاق خواب است و می‌افزاید: رنگ‌های ملایم و تیره در مقایسه با رنگ‌های روشن محیط آرام‌تری را خلق می‌کنند. نمونه‌ رنگ‌های ملایم عبارتند از آبی کم رنگ، صورتی گل‌گون و خاکستری روشن. نمونه‌های رنگ‌های تیره عبارتند از سرمه‌ای، ارغوانی و سبز آبی مات. از رنگ‌های ملایم و تیره برای نقاشی دیوار، رو مبلی و فرش استفاده کنید.


لوازم جانبی در اتاق خواب رنگ، شخصیت و سبک و سیاق را به فضا در دکوراسیون داخلی اضافه می‌کنند.

حتی چیزهای جزئی هم تاثیرگذار هستند

لوازم جانبی همان نقشی را در خانه بازی می‌کند که جواهرات در صندوق جواهر. این لوازم رگه‌هایی از رنگ، شخصیت و سبک و سیاق را به فضا اضافه می‌کنند و آن را از حالت معمولی خارج کرده و چهره‌ای خاص به آن می‌‌دهند. طراحان خوب دکوراسیون داخلی وقتی صحبت از افزودن یک چیز کم اهمیت و ایجاد تغییر بزرگ به میان می‌آید همیشه حرفی برای گفتن دارند.

الیوت علاقه دارد به تخت خواب حالتی فصلی بدهد. او می‌گوید: رنگ تخت خواب و متعلقات آن باید یک دست و ترجیحا سفید باشد. بالشتک‌ها و بالش‌های پای تخت را همراه با تغییر فصل‌ها عوض کنید. به‌عنوان مثال، در تابستان طرح بالش پای تخت را هفتی هشتی انتخاب کنید و در زمستان از یک پتوی شطرنجی استفاده کنید. الیوت هم‌چنین طرفدار استفاده از بافت نرم بر روی کفپوش است و پیشنهاد می‌کند از یک قالیچه پوست گوسفندی برای نوازش پاهای برهنه می‌توان استفاده کرد.

پنیکه چند نکته‌ی کوچک اما موثر را یادآور می‌شود:

  • به یاد داشته باشید که لازم نیست دکوراسیون اتاق خواب حتما با دکوراسیون بقیه‌ی قسمت‌های خانه هم‌خوانی داشته باشد. هر چه باشد اتاق خواب، اتاق خصوصی شماست.
  • پشت قاب‌های عکس که روی دیوار زده‌اید نوار چسب پشت‌بند بزنید. این نوار چسب‌ها باعث می‌شوند که قاب عکس صاف بایستد.
  • یادتان باشد طبیعت را هم مهمان اتاق خواب‌تان بکنید. یک گل ارکیده یا یک گیاه در گلدان به زیبایی اتاق کمک می‌کند چون برگ‌های سبز به هر سبک و رنگی می‌خورد و بسیار آرام بخش است. علاوه بر آن گیاهان خانگی هوای اتاق خواب را تمیز می‌کنند.
  • یکی از روش‌های بسیار جالب و ارزان برای درست کردن میله‌ پرده این است که روی سمیراه برق رنگ طلایی یا نقره‌ای اسپری کنید، بعد پرده را به آن نصب کنید. هیچ کس باور نمی‌کند که میله‌پرده‌های به این زیبایی را بدون صرف هزینه زیاد درست کرده باشید.
  • بوی خوش هم به نوبه‌ی خود روی فضای اتاق تاثیر می‌گذارد، بنابراین شمع و گل را فراموش نکنید. اگر شمع و گل را دوست ندارید می‌توانید از دستگاه بخور استفاده کنید.
در نهایت سلیقه‌ی شماست که در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب اهمیت دارد. اما کمک گرفتن از یک کارشناس طراحی داخلی باعث می‌شود که از سلیقه‌ی خود در جهت درست استفاده کنید و فضایی زیبا به وجود بیاورید.


منبع : About