وقتی به رخت خواب فکر می‌کنید ذهن‌مان به سمت رنگ و طرح روتختی و پتو و چیدمان بالشت‌ها می‌رود. اما دامن تخت خواب هم المانی است که نباید به آن بی‌توجهی شود. در این مطلب نکاتی را در خصوص نصب کردن و انتخاب دامنی مناسب برای تخت خواب آورده‌ایم. 


نصب کردن دامن تخت خواب

دامن تخت خواب معمولا یا زیر تشک قرار می‌گیرد یا با استفاده از پارچه‌های چسبی به آن وصل می‌شود. برای نصب کردن دامن تخت خواب، همیشه باید آن را تا 10 سانتی‌متر زیر تشک قرار دهید تا با تکان خوردن تشک و تغییر جای آن، دامن بیرون نزند. دامن تخت معمولا طوری طراحی می‌شود که از روی تخت خواب تا روی زمین بیاید، اما برای بعضی تخت خواب‌ها این فاصله طولانی‌تر است و دامن آن‌ها باید سفارشی دوخته شود. اگر در یک اتاق دو تخت دارید، می‌توانید رنگ و طرح دامن‌های آن‌ها را متفاوت انتخاب کنید. 


دامن تخت خواب توری ساده

از این پارچه بیشتر در اتاق دختر بچه‌ها استفاده می‌شود. این پارچه در واقع همان پارچه‌ای است که دامن بالرین‌ها از آن بافته می‌شود. 


دامن تخت خواب با چین دو طرفه

با توجه به این‌که ارتفاع دامن تخت خواب زیاد نیست، باید همیشه مواظب باشیم که طرح‌های روی آن زیر تشک نروند و نصفه و نیمه معلوم نباشند. به همین دلیل بهتر است از دامن‌هایی که طرح‌هایی با مقیاس بزرگ دارند استفاده نکنید. اما این مسئله در خصوص دامن‌هایی که چین دو طرفه دارند صدق نمی‌کند. استفاده از این نوع دامن جذابیت خاصی دارد چون می‌توان در چین‌ها از پارچه‌ای متفاوت از پارچه‌ی اصلی استفاده کرد.  اگر چین‌های دامن در گوشه‌های آن خورده باشد، آزادتر روی تخت می‌ایستد و جای حرکت بیشتری خواهد داشت. 


دامن تخت خواب دست دوز شده یا فیت که یکی دیگر از انواع دامن تخت خواب پرطرفدار است.

دامن تخت خواب دست دوز شده یا فیت

این هم یکی دیگر از انواع دامن تخت خواب پرطرفدار است. همان‌طور که از اسمش مشخص است، این دامن پف یا چین ندارد و کاملا اندازه‌ی تخت خواب است. این نوع دامن تخت خواب معمولا یک چین وسط هر ضلع تخت خواب دارد. بیشتر دامن‌های تخت خواب سه ضلعی هستند تا پارچه‌ی اضافی صرف قسمت پنهان تخت خواب نشود. از این نوع دامن می‌توان در هر نوع دکوراسیون استفاده کرد، اما در دکوراسیون‌های ساده و مینمال بیشتر کاربرد دارد.


دامن توری

دامن توری یک نوع خاص از دامن تخت خواب محسوب می‌شود. از آن‌جایی که دامن تخت خواب المانی جزئی از دکوراسیون است، برای امتحان کردن پارچه‌های مختلف عالی است. تور باعث می‌شود تخت خواب ظاهری عتیقه و قدیمی داشته باشد و اگر در دکوراسیون مناسب استفاده شود، می‌تواند تاثیر زیادی در زیبایی آن داشته باشد. 


دامن چین‌دار

دامن چین‌دار پرطرفدارترین دامن تخت خواب است و دلیلش هم این است که بیشتر از انواع دیگر آن در بازار موجود است. همیشه می‌توانید از پارچه‌ی دامن تخت خواب برای روی بالشتی هم استفاده کنید. به دامن‌های چین‌‌دار می‌توان تزئیناتی مثل منگوله، مهره و بندهای پارچه‌ای نصب کرد. 


دامن تخت خواب ریش ریش

استفاده از این نوع دامن رواج زیادی ندارد و معمولا کسانی که سلیقه‌ی خاص دارند از آن استفاده می‌کنند. اما با استفاده از آن می‌توانید ظاهری استوایی به دکوراسیون اتاق بدهید. 


منبع : Houzz