درست است، رفتن به فروشگاه مبلمان و خریدن تخت خواب و میز پاتختی جدید برای تغییر دکوراسیون اتاق خواب بسیار ساده است. اما متاسفانه این برای اکثر افراد یک رویا است و توانایی مالی انجام چنین کاری را ندارند. البته روش‌های ساده‌ای هم وجود دارد که بدون خرج کردن پول می‌توانید دکوراسیون اتاق خواب را تغییر دهید. فقط باید کمی خلاقیت به خرج دهید و از وسایلی که دارید به شکلی جدید استفاده کنید. 


نگذارید اتاق شلوغ و نامرتب شود

نیازی به گفتن نیست که یک اتاق کثیف و به هم ریخته هیچ وقت ظاهری زیبا نخواهد داشت، حتی اگر مبلمان و وسایلی گران‌قیمت داشته باشد. شاید این روش خیلی هیجان‌‌انگیز و جذاب نباشد، اما زمانی را صرف مرتب کردن اتاق خواب بکنید. مطمئن باشید وقتی تاثیرش را روی ظاهر اتاق ببینید غافلگیر خواهید شد. 

 • همه جای اتاق را جاروبرقی بکشید، از جمله زیر تخت خواب و داخل کمد دیواری. اگر کفپوش اتاق چوبی، لمینت یا کاشی است، آن را تی بکشید. 
 • وسایل و مبلمان را گردگیری کنید. قاب عکس‌ها، لامپ آویزها و لامپ‌های سقفی را فراموش نکنید. 
 • لباس‌های روی زمین، پایین تخت یا روی دسته ی صندلی را جمع کنید و آویزان کنید یا داخل کشوها قرار دهید. 
 • هر وسیله‌ای که به اتاق تعلق ندارد را سر جایش قرار دهید. این یعنی بشقاب‌ها باید داخل آشپزخانه باشند، پرونده‌ها و مدارک باید روی میز کار باشند، مجله‌ها و روزنامه‌های خوانده شده داخل سطل زباله بروند و وسایل ورزش داخل ساک ورزشی باشد. 
 • اگر وسیله‌ای را دوست ندارید، نباید در اتاق خواب باشد. لباس‌هایی که اندازه‌ی‌تان نیستند یا هیچ وقت نمی‌پوشید را جمع کنید. وسایل اضافی چیزی به جز گرد و خاک به اتاق خواب اضافه نمی‌کنند. 

سریع‌ترین و راحت‌ترین راه برای بهتر کردن دکوراسیون اتاق خواب این است که هر روز صبح تخت خواب را مرتب کنید.

تخت خواب را مرتب کنید

سریع‌ترین و راحت‌ترین راه برای بهتر کردن دکوراسیون اتاق خواب این است که هر روز صبح تخت خواب را مرتب کنید. اگر می‌گویید وقت کافی ندارید، این اصلا بهانه‌ی قانع‌کننده‌ای نیست. در کمتر از یک دقیقه می‌توانید تخت خواب را مرتب کنید و این باعث می‌شود اتاق تمیز‌تر، مرتب‌تر و جذاب‌تر به‌نظر برسد. 


کاربرد وسایل را عوض کنید

چه کسی گفته که تنها از مبلمان و وسایل مخصوص اتاق خواب می‌توان در آن استفاده کرد؟ می‌توان یک ست اتاق خواب را بدون استفاده از حتی یک تکه مبلمان مخصوص اتاق خواب و با هزینه‌ای کم  آماده کرد. تنها کاری که باید بکنید این است که برای وسایلی که در خانه دارید کاربردی جدید ایجاد کنید. ساده‌ترین قسمت‌های مبلمان برای تعویض میزهای پاتختی، تخته‌ی بالای تخت و تخته‌ی پایین تخت است. 
 • فنس‌های تزئینی، کرکره‌های قدیمی یا درب‌های عتیقه و جالب، صفحه‌های تاشو، یک ردیف پاروی چوبی یا یک دسته شاخ و برگ همه می‌توانند جای تخته‌ی بالای تخت را بگیرند. می‌توانید در زیرزمین یا پارکینگ خانه دنبال چنین چیزهایی بگردید. 
 • به‌جای تخته‌ی پایین تخت،‌ یک میز کوچک، نیمکت، کنده‌ی درخت یا کاناپه قرار دهید. 
 • نیازی نیست حتما از میزهای پاتختی سنتی استفاده کنید. می‌توانید از یک نردبان چوبی کوچک، صندلی‌های قدیمی، چهارپایه‌های سرامیک، تنه‌ی درخت و حتی پشته‌های فلزی به‌عنوان میز پاتختی استفاده کنید. 

برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب کوچک فقط از وسایل ضروری استفاده کنید.

بعضی وسایل را حذف کنید

اگر اتاق خواب‌تان کوچک است و دکوراسیون آن فقط با وسایل ضروری چیده شده است، این گزینه‌ی مناسبی برای شما نیست. اما اگر اتاق خواب بزرگی دارید و آن را با مبلمان پر کرده‌اید، می‌توانید بعضی از آن‌ها را حذف کنید. برای مثال می‌توانید آرایش کردن را در دستشویی انجام دهید و میز توالت را حذف کنید، یا اگر در اتاق کتابخانه دارید و بیشتر در اتاق نشیمن مطالعه می‌کنید، کتابخانه را به آن‌جا منتقل کنید. به این شکل فضای اتاق بازتر به نظر می‌رسد و در آن احساس بهتری خواهید داشت. 

بالشت‌ها را عوض کنید

اگر کوسن‌های مبل اتاق نشیمن با دکوراسیون اتاق خواب هم‌خوانی دارند، می‌توانید آن‌‌ها را با بالشتک‌های روی تخت خواب عوض کنید. با انجام این کار به سادگی دکوراسیون اتاق تغییر خواهد کرد. 

تزئین روی دراور

بیشتر دراورها فقط جایی هستند برای گذاشتن لباس‌هایی که قرار است تا شوند و داخل کشو قرار بگیرند؛ البته گاهی هم به عنوان جعبه‌ی جواهرات مورد استفاده قرار می گیرند. اما می‌توانید با تزئین کردن روی آن‌ها المانی زیبا به دکوراسیون اتاق اضافه کنید:
 • یک لامپ رومیزی، گلدان یا تابلوی کوچک روی یک طرف دراور قرار دهید. 
 • طرف دیگر دو یا سه شی که از لحاظ ارتفاع تفاوت داشته باشند و از اشیاء طرف دیگر دراور کوتاه‌تر باشند قرار دهید. گلدان، قاب عکس، جعبه جواهرات یا وسایل تزئینی کوچک می‌توانند مناسب باشند. 
 • وسط دراور زیباترین بشقابی که دارید را قرار دهید و در آن چیزهای کوچکی مثل عطر و جواهرات را بریزید. 

با تغییر جای میز پاتختی و میز کنار تخت خواب دکوراسیون اتاق خواب را تغییر دهید.

جای میزهای پاتختی را عوض کنید

می‌خواهید بدون پول خرج کردن دکوراسیون را تغییر دهید؟ اگر میز پاتختی دو طرف تخت خواب مشابه نیستند، جای آن‌ها را با یکدیگر عوض کنید. از تاثیر چنین تغییر کوچکی در دکوراسیون اتاق شگفت‌زده خواهید شد. 

پنجره‌ها را بشویید

اگر در طبقات بالای آپارتمان ساکن هستید، بهتر است به خاطر خطراتی که دارد از انجام این کار صرف نظر کنید. اما اگر در طبقه‌ی اول ساکنید یا پنجره‌ها به راحتی باز می‌شوند، می‌توانید آن‌ها را بشویید و تاثیر باورنکردنی این کار را ببینید. 

جای تابلوها را عوض کنید

بالای مبل و بالای تخت خواب تابلو دارید؟ جای آن‌ها را با هم عوض کنید. روی دیوار اتاق پذیرایی تعداد زیادی قاب عکس دارید؟ آن‌ها را به دیوار اتاق خواب منتقل کنید و جای‌شان یک تابلوی بزرگ قرار دهید.


منبع : About