بیشتر مردم در مورد نحوه‌ی گردش خون در بدن تا حدودی اطلاعات دارند اما تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که نیروی جاذبه در این چرخه چه نقشی دارد؟ وقتی ایستاده‌اید خونی که از پاها به سمت قلب می‌رود مسیری سربالایی را طی می‌کند. بعضی رگ‌های پا از استخوان‌ها و عضلات کمک می‌گیرند و دیگر رگ‌ها برای نگه داشتن جریان به دریچه‌های وریدی تکیه می‌کنند. دریچه‌های وریدی به مرور زمان و در اثر فشار خون ضعیف می‌شوند و ممکن است خون به عقب برگردد و در جریان عادی آن اختلال ایجاد کند. ایستادن برای مدت طولانی یکی از دلایل رایج ابتلا به واریس است، اما نکاتی وجود دارد که با رعایت آن‌ها می‌توانید احتمال ابتلا به واریس را کاهش دهید.
اگر عوامل خطر زایی وجود دارند که شما را به ابتلا به واریس تهدید می‌کنند، در حالت عادی جلوگیری از واریس امکان‌پذیر نخواهد بود. اما به گفته‌ی یک متخصص واریس با رعایت این نکات می‌توانید درد واریس را تسکین دهید و بروز علائم آن را به تعویق بیاندازید.

برای مدتی طولانی به یک حالت نایستید
از آن‌جایی که شما هم مثل خیلی‌ها ممکن است مجبور باشید بایستید با عوض کردن حالت بدن و پایی که روی آن تکیه داده‌اید می‌توانید کمی از فشار روی رگ‌ها بکاهید. وقتی ایستاده‌اید زانو‌ها را قفل نکنید و هر وقت می‌توانید کمی راه بروید تا گردش خون در بدن‌تان سرعت بگیرد.

برای جلوگیری از ابتلا به واریس به صورت مداوم ورزش کنید تا پاهای قوی داشته باشد.

ورزش کنید تا پاهای‌تان قوی شوند
به گفته‌ی یک متخصص واریس، عضلات قوی پا،  با فشار بیشتری که روی رگ‌ها می‌آورند و کمکی که به دریچه‌های رگ برای نگاه داشتن خون در مسیر درست انجام می‌دهند، انتقال خون از پاها به قلب را ساده‌تر می‌کنند. اسکات و لیفت پا ورزش‌های خوبی برای قوی کردن عضلات پا به شمار می‌روند.

پاهای‌تان را بالا بگیرید
پس از یک روز طاقت فرسا که بخش زیادی از آن را در حالت عمودی سپری کرده‌اید دراز بکشید و پاهای‌تان را بالا بگیرید. بگذارید نیروی جاذبه خونی که در طول روز در رگ‌ها جمع شده است را به جریان بیاندازد.

مصرف نمک و الکل را کاهش دهید
ترک کردن این دو برای کسانی‌که به مصرف‌شان عادت کرده‌اند کار دشواری است. با این حال به میزان دریافتی نمک و الکل بدن خود توجه کنید و سعی کنید آن را کاهش دهید. نمک باعث می‌شود آب در رگ‌ها جمع شود و به دیواره‌ها فشار وارد شده و به ورم رگ‌ها منجر شود. الکل نیز رگ‌ها را گشاد می‌کند و کار دریچه‌های وریدی برای انتقال خون از پاها به قلب را مشکل‌تر می‌کند.

اضافه وزن با ایجاد اختلال پمپاژ خون در قلب خطر ابتلا به واریس را افزایش می دهد.

مواظب وزن‌تان باشید
متخصصین واریس بر این عقیده‌اند که اضافه وزن، کار قلب برای پمپاژ کردن خون را سخت‌تر می‌کند. حفظ وزنی متعادل به سلامت کلی بدن، قلب و چرخش بهتر خون کمک می‌کند و خطر ابتلا به واریس را کاهش می‌دهد.

جوراب واریس بپوشید

پوشیدن جوراب واریس بسیار ساده است و به راحتی زیر لباس‌های دیگر پنهان می‌شود. این اولین راه حلی است که متخصص واریس برای کاهش علائم واریس تجویز می‌کند. این جوراب‌ها با فشار تدریجی که به پا وارد می‌کنند باعث تسهیل جریان خون به سمت بالا می‌شوند. این جوراب‌ها در پایین‌ترین قسمت پا تنگ هستند و هر چه به سمت بالا می‌روند گشادتر می‌شوند. اگر واریس دارید یا در خانواده‌تان ابتلا به واریس ارثی است، بهتر است با یک متخصص واریس در مورد انتخاب‌های خود برای درمان صحبت کنید.