کاغذ دیواری تاثیر آنی در فضا می‌گذارد و این تاثیر همیشه هم مثبت نیست. دیوار‌های ناصاف، انتخاب غلط رنگ‌ها و نبود آمادگی می‌تواند بدین معنی باشد اتاق جدید شما چنگی به دل نمی‌زند. در این مطلب نظرات چهار کارشناس را در مورد استفاده از کاغذ دیواری با شما در میان می‌گذاریم تا با استفاده از آن‌ها دیوارهای خانه‌تان را به شکلی در آورید که همیشه در یادها بماند.


در مورد جلوه و حال و هوایی که می‌خواهید به اتاق بدهید فکر کنید

کاغذ دیواری سبک سیاق فضا را تعیین می‌کند و تصمیم‌‌گیری برای دکوراسیون از همین جا شروع می‌شود. دانستن نقشی که کاغذ دیواری در ایجاد حال و هوا دارد در تصمیم گیری به شما کمک زیادی می‌کند. آیا می‌خواهید کاغذ دیواری مشخصه‌ی غالب باشد یا این‌که پیوندی هارمونیک با کل اتاق داشته باشد؟

سبک‌ها یک روز مد می‌شوند و روز دیگر از مد می‌افتند، اما کاغذ دیواری می‌تواند تا 10 سال کار کند؛ پس کاغذ دیواری را بخرید که واقعا باب دل‌تان باشد. طرح‌های روی کاغذ دیواری بسته به حس‌ و خاطراتی که تداعی می‌کنند به چشم هر کدام از ما یک جور می‌آید. به جای این‌که به حرف دیگران گوش کنید، ببینید دلخواه خودتان چیست و به آن شک نکنید.


به شماره‌ی سری تولید توجه کنید

اگر از نمونه‌ی کار برای مطابقت آن با دکوراسیون اتاق استفاده می‌کنید، حتما شماره‌ی سری تولید آن را یادداشت کنید. رنگ یک کاغذ دیواری ممکن است در سری‌های مختلف تولید تفاوت قابل ملاحظه‌ای داشته باشد.  پس هنگام سفارش کاغذ دیواری شماره‌ی سری تولید را به فروشنده بدهید تا مطمئن شوید دقیقا همان رنگی را که مد نظر دارید تحویل می‌گیرید.


ابزار و وسایل نصب باید با کیفیت، ضخامت و طرز زدن کاغذ دیواری به دیوار در دکوراسیون اتاق تناسب داشته باشد.

نمونه کارها را امتحان کنید

هنگامی که گزینه‌های خود را به چند مورد کاهش دادید، در گام بعدی باید سراغ نمونه کارها بروید. این نمونه‌ها رنگ، بافت و مقیاس طرح را به شما می‌دهند. نمونه‌ها را زیر نور طبیعی و نور مصنوعی بررسی کنید. این دو نور می‌توانند ظاهری کاملا متفاوت از یک نمونه کار به شما بدهند. ممکن است یک نمونه کار زیر نور طبیعی ظاهری خوب داشته باشد، اما زیر نور مصنوعی، تیره‌ به نظر برسد و بالعکس.

هم‌چنین می‌توانید از نمونه‌ها برای بررسی کیفیت و ضخامت کاغذ دیواری و طرز زدن آن به دیوار استفاده کنید. بهتر است نمونه‌ی انتخابی را به نصاب نشان دهید تا بداند برای نصب آن به چه ابزار و وسایلی نیاز دارد.


تحقیق کنید و ببینید بازار چه نوع کاغذ دیواری داغ است

کاغذ دیواری دارای بافت، مد شده است و به این زودی‌ها هم از مد نخواهد افتاد. این نوع کاغذ دیواری نه تنها ظاهری باشکوه دارد بلکه عمق و گرما به فضا می‌بخشد. می‌توانید با افزودن یک قالیچه با شکل‌ حیوانات فضای جالبی به وجود بیاورید.

یا این‌که می‌توانید از بافت‌های تقلیدی از طبیعت استفاده کنید چون قیمت خرید و هزینه‌ی نصب آن پایین‌تر  از خود آن عناصر طبیعی است. مثلا از بافت‌های مرمر، آجر و یا چوب می‌توانید استفاده کنید. استفاده از کاغذ دیواری‌های الهام گرفته از تم‌های جنگلی نیز ایده‌ی بدی نیست. 


کاغذ دیواری‌های حمام دستشویی و آشپزخانه را عاقلانه انتخاب کنید

برای اتاق‌هایی که دیوارهای آن‌ها همیشه با بخار آب، سر و کار دارد، کاغذ دیواری وینیل قابل شستشو بهترین گزینه است. تمیز کردن آن راحت است و لکه‌ها به آن نفوذ نمی‌کند. نسبت به سایر کاغذ دیواری‌ها ضخیم‌تر است و نواقص و ترک‌های دیوار را می‌پوشاند. به‌علاوه این نوع کاغذ دیواری دوام زیادی دارد و می‌توان آن را در اتاق‌های دیگر نیز نصب کرد. اگر کاغذ دیواری دلخواه شما برای آشپزخانه وینیل نیست، می‌توانید روی آن یک برچسب شفاف بزنید تا از آن در برابر کثیفی یا پاره شدن محافظت کند. 


هنگام خرید کاغذ دیواری محیط اتاق از جمله درب‌ها و پنجره‌ها را اندازه بگیرید و آن را تقسیم بر عرض کاغذ دیواری کنید.

مقدار کاغذ دیواری مورد نیاز را حساب کنید

برای این‌که حساب کنید به چند رول کاغذ دیواری نیاز دارید، به عرض آن نگاه کنید. محیط اتاق از جمله درب‌ها و پنجره‌ها را اندازه بگیرید و آن را تقسیم بر عرض کاغذ دیواری کنید.

برای محاسبه طول کل کاغذ دیواری ارتفاع اتاق را ضرب در تعداد عرض‌های مورد نیاز کنید. این عدد را بر طول کاغذ دیواری که در هر یک رول پیچیده شده است تقسیم کنید. عدد به دست آمده همان تعداد رول‌های مورد نیاز است. پیشنهاد می‌کنیم حداقل یک رول اضافه بخرید چون ممکن است در حین کار قسمت‌هایی از آن خراب شود یا در محاسبات خود اشتباه کرده باشید.


هنگام استفاده از دستگاه بخار کننده‌‌ چسب مراقب باشید

هنگام استفاده از این دستگاه مراقب کفپوش باشید. وقتی بخار و آب روی دیوار به جریان می‌افتد و روی کفپوش می‌ریزد، ممکن است باعث کثیفی شود. اقدامات احتیاطی را به عمل بیاورید تا از کثیفی‌ها و لکه‌های حاصل از آب جلوگیری کنید.


اهمیت آماده سازی دیوار قبل از نصب کاغذ دیواری را درک کنید

کارشناسان بر این موضوع اتفاق نظر دارند که اگر وقت بگذارید و قبل از نصب کاغذ دیواری دیوارها را برای این کار آماده کنید بهترین نتیجه را می‌گیرید. به ویژه اگر می‌خواهید روی دیوارها، کاغذ دیواری با رویه‌ی متالیک بچسبانید باید قبل از آن، دیوار را پرداخت کنید و نواقص آن را از بین ببرید، چون این نوع کاغذ دیواری حتی کوچک‌ترین نواقص دیوار را نشان می‌دهد.

ببینید سازنده‌ی کاغذ دیواری چه نوع چسبی را پیشنهاد می‌کند و این‌که آیا نیاز است دیوارها آستر شوند. اکثر تولید کننده‌های کاغذ دیواری پیشنهاد می‌کنند که دیوارها ابتدا باید بتونه‌ کاری شوند، یعنی باید محلول خمیری را به دیوار بزنید و با اسفنج روی آن بکشید و بعد کاغذ دیواری را نصب کنید.


در طراحی دکوراسیون هنگام نصب کاغذ دیواری با کاغذ آستری برآمدگی‌ها و نواقص دیوار را بپوشانید.

زیر سازی کاغذ دیواری را دست کم نگیرید

کاغذ آستری برآمدگی‌ها و نواقص دیوار را می‌پوشاند. با این کار دیوار صاف و هموار شده و آماده‌ی نقاشی یا نصب کاغذ دیواری می‌شود. کاغذ آستری بسیار موثر و با کیفیت‌های مختلف و قیمت‌های مناسب در دسترس است. توصیه‌ی کارشناسان این است که اگر می‌خواهید نتیجه‌ی کار رضایت‌بخش باشد از کاغذ آستری استفاده کنید.


تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید قبل یا بعد از نصب کاغذ دیواری به قرنیزها رنگ بزنید

کارشناسان در این مورد نظرات مختلفی دارند. یکی از کارشناسان توصیه می‌کند که قبل از نصب کاغذ دیواری باید قرنیز را رنگ کنید. این گفته‌ بدان معناست که پس از آن نیاز نیست روی کاغذ دیواری نوار پوشش بزنید تا قرنیز را رنگ کنید، چون ممکن است به کاغذ دیواری آسیب بزند.

یکی دیگر از کارشناسان می‌گوید قبل از چسباندن کاغذ دیواری یک لایه رنگ روی قرنیز بزنید و پس از نصب کاغذ دیواری کار  رنگ زدن را تمام کنید.


المان‌های موجود در اتاق را مد نظر داشته باشید

کاغذ دیواری اصل کار اتاق است، اما هر چه باشد فقط یکی از المان‌های آن است. به‌جای این‌که به یک رنگ یا طرح توجه کنید، روی نمای کلی اتاق تمرکز داشته باشید. به قول یکی از کارشناسان ما کاغذ دیواری تنها بخشی از دکوراسیون اتاق است و این که همه‌ی این اجزا مکمل یکدیگر باشند اهمیت زیادی دارد. زمانی در طراحی دکوراسیون موفق خواهید بود که همه‌ی المان‌های موجود در اتاق را در نظر داشته باشید و به تک تک آن‌ها فکر کنید.


منبع : Houzz