کارایی، نوآوری و سادگی، شالوده‌های طراحی دکوراسیون ژاپنی هستند. در کشوری که طراحی داخلی در آن زبانزد همگان است، مدیریت دقیق این المان‌ها به دکوراسیونی می‌انجامد که هم از نظر کارکرد و هم از لحاظ فرم، قابل قبول است. علاوه بر آن، دکوراسیون روی زندگی روزمره ژاپنی‌ها اثر می‌گذارد و آداب و رسومی برای خانواده ایجاد می‌کند که باعث تغییر و تاثیر در سبک زندگی می‌شود. حال سئوال این است که چگونه می‌توانیم از المان‌های دکوراسیون ژاپنی وام بگیریم،  بدون این‌که اصالت سبک خود را از  دست بدهیم؟ در این مطلب هشت قاعده‌ی ساده را آورده‌ایم که می‌توانید از آن‌ها کمک بگیرید.


اتاق را روشن و سفید کنید

دکوراسیون داخلی خانه‌های ژاپنی مینیمال است و در آن چوب‌هایی با رنگ روشن و سطوح سفید محبوبیت زیادی دارد. تلفیق این المان‌ها به خلق فضایی می‌انجامد که تداعی کننده‌ی آرامش است، چیزی که برای ژاپنی‌ها اهمیت زیادی دارد. چوب‌هایی مثل افرا و هینوکی که یک نوع سرو است به روشن شدن اتاق کمک می‌کنند. چوب روشن را با یک رنگ سفید و سطوح ساده و خلوت ترکیب کنید تا فضایی آرام خلق شود.


به فضای خالی عشق بورزید

اگر واقعا می‌خواهید خانه‌ی شما حس و حال ژاپنی داشته باشد، باید یاد بگیرید فضاهای خالی را دوست داشته باشید. فضای باز به شما اجازه‌ی نفس کشیدن می‌دهد و باعث می‌شود ذهن به‌جای این‌که روی اشیاء متمرکز باشد رها شود. استفاده از فضای‌های خلوت که در طراحی دکوراسیون در ژاپن مورد استفاده قرار می‌گیرد، یادآور ارزش فضای باز  است و تعادل را در خانه برقرار می‌کند. بار دیگر که خواستید به یک دیوار خالی چیزی بیاوزید یا روی آن قفسه نصب کنید نگاهی به اطراف بیندازید و نفس عمیقی بکشید و به این فکر کنید که به‌جای این‌که چیزی را به آن اضافه کنید، چه چیزی را می‌توانید از آن حذف کنید.


استفاده از چند قطعه از صنایع دستی در دکوراسیون داخلی شکلی منحصر به فرد به اتاق می‌دهد.

به استقبال صنایع دستی بروید

دلیل دیگر ارزش فضای خالی این است که در آن جزئیات و صنایع دستی می‌توانند خودی نشان دهند. فرهنگ ژاپن هنوز هم به میزان زیاد تحت تاثیر shokunun katagi یا روح پیشه‌وری است که تمرکز آن روی جزئیات و زیبایی شناسی است. حتی جعبه‌ی غذای ژاپنی که به آن جعبه‌ی بنتو می‌گویند چشم را می‌نوازد. کلمه پیشه‌ور همه‌ی مشاغل را در بر می‌گیرد؛ از استادان طراحی دکوراسیون گرفته تا نظافتچی‌ها که هریک از آن‌ها به نتیجه‌ی کار خود می‌بالد.

پر کردن خانه از صنایع دستی نفیس امکان پذیر نیست، اما استفاده از چند قطعه از آن‌ها در دکوراسیون داخلی شکلی منحصر به فرد به اتاق می‌دهد. سراغ چند پیشه‌ور محلی بروید و با کمک آن‌ها به خانه‌ی خود شخصیت بدهید. ژاپنی‌ها اعتقاد دارند کهنگی به زیبایی مبلمان چوبی می‌افزاید پس برای چیزهایی که پول خرج می‌کنید ارزش قائل شوید.


میان بیرون و درون خانه جریان برقرار کنید

یکی اصل کلیدی در طراحی دکوراسیون ژاپنی برقراری جریان میان بیرون و درون خانه است. این بدان معناست که برای ژاپنی‌ها هر دوی آن‌ها اهمیت دارند. ژاپنی‌ها احساس ظریفی نسبت به فصل‌ها دارند و قابلیت تعامل با تغییرات فصول جز‌ء جدایی ناپذیر بسیاری از خانه‌هاست.

استفاده از درب‌های کشویی در خانه‌های ژاپنی رایج است، چون این نوع درب‌ها مرزی نامحسوس بین فضای بیرون و داخل خانه ایجاد می‌کنند. درب‌های کشویی شوجی قاب‌های چوبی هستند که با ماده‌ای شفاف از جنس پلاستیک یا کاغذ پوشانده می‌شوند. این صفحات نه تنها مرزی سیال بین دو فضا هستند، بلکه نور از آن‌ها عبور می‌کند و حس و حال فضا را افزایش داده و در عین حال حریم خصوصی را حفظ می‌کنند.

برای این‌که حالتی را به وجود بیاورید که یادآور صفحات شوجی باشد و نور بیشتری به داخل راه پیدا کند، از درب و پنجره‌های استیل با قاب‌های شیشه‌ی کوچک‌تر و مستطیلی شکل استفاده کنید و در قاب‌ها شیشه‌های شفاف نصب کنید.


طراحی دکوراسیون با گل و گیاه

یکی دیگر از روش‌های آوردن طبیعت به خانه استفاده از گل‌ها و گیاهان خانگی است که می‌توانید آن را به سقف آویزان کنید یا روی زمین قرار دهید. اگر جای کافی دارید، می‌توانید دیوار سبز ایجاد کنید. این کار آرامش خاصی به شما می‌دهد.


بامبو اغلب تداعی کننده‌ی سبک آسیایی است و ژاپن از قدیم در دکوراسیون از آن استفاده کرده است.

جایی برای بامبوها پیدا کنید

بامبو اغلب تداعی کننده‌ی سبک آسیایی است و ژاپن از قدیم طرف‌دار پر وپا قرص آن بوده است. از بامبو می‌توان در فضای بیرون از خانه برای زیبایی طبیعی و هم‌چنین ایجاد حریم خصوصی استفاده کرد. درخت بامبو را می‌توانید در باغچه بکارید یا در بالکن خانه استفاده کنید و به وسیله‌ی آن‌ها مرزی برای نشستن تعیین کنید.

بامبو داخل خانه بیشتر کارکردی دکوری دارد. می‌توانید در تابستان از آن‌ها به‌عنوان سایه‌بان استفاده کنید. از بامبو‌هایی که تنه‌ی محکم‌تری دارند می‌توانید به‌جای چوب لباسی استفاده کنید. بامبو می‌تواند به‌عنوان پارتیشن هم مورد استفاده قرار بگیرد و می‌توانید با قرار دادن آ‌نها در کنار یگدیگر  فضاها را از هم جدا کنید و با این کار سبک ژاپنی را چاشنی آن کنید.


کفش‌ها را در پله‌های کشودار قرار دهید

ژاپن به داشتن آداب و رسوم سختگیرانه و اغلب پیچیده شهرت دارد، اما قانون مربوط به کفش‌ها در داخل خانه به اندازه‌ی کافی سرراست و روشن است. بسیاری از ژاپنی‌ها کفش‌های داخل خانه و بیرون از خانه دارند. با استفاده از کفش‌های داخل، خانه از هر گونه کثیفی در امان می‌ماند. ژاپنی‌ها در خانه‌های خود تشک ژاپنی و تاتامی می‌اندازند و تمیزی داخل خانه برای آن‌ها اهمیت زیادی دارد. اما برای استفاده از کفش داخل خانه باید جایی هم برای نگه‌داری از آن‌ها داشت. برای این کار پله‌های خانه را به صورت کشویی می‌سازند. بدین ترتیب هر پله تبدیل به یک کشو برای نگه‌داری از کفش‌ها می‌شود.


یک گوشه‌ دنج بسازید

راه دیگر خلق فضای شخصی و آوردن طبیعت به خانه این است که یک جای نشستن پای پنجره درست کنید که بتوانید در آن تامل کنید و آرامش داشته باشید. یک گوشه‌ی دنج چه برای کار باشد چه برای تفریح روشی عالی برای استفاده از فضای خالی است.

اگر بودجه اجازه می‌دهد، می‌توانید یک صندلی ثابت تاقچه مانند پای پنجره به شکل L درست کنید. یا این‌که می‌توانید یک فضای کوچک با یک گلدان بزرگ و یک قفسه‌ی کتاب در نظر بگیرید و یک لامپ ایستاده و یک صندلی در آن بگذارید. یک میز کوچک در آن بگذارید و یک قالیچه کوچک در آن پهن کنید تا فضا دنج‌تر شود و از آن لذت ببرید.


منبع : Houzz