بله، زیبا بودن دکوراسیون اتاق خواب مهم است، اما مهم‌تر از آن چیست؟ راحتی و آرامش‌ فضای اتاق باید برای داشتن یک خواب راحت کافی باشد تا بتوانید هر شب خستگی روزهای طولانی و پر مشغله را به در کنید. در این مطلب از تجربیات طراحان دکوراسیون داخلی کمک گرفته‌ایم و نکاتی را در خصوص دکوراسیون اتاق خواب برای‌تان آورده‌ایم. 


میز پاتختی را خلوت و مرتب نگه دارید

میز پاتختی را هیچ‌وقت شلوغ نکنید. وسایل روی میز پاتختی یادآور کارهایی هستند که باید انجام دهید و نمی‌گذارند آرامش داشته باشید. هر شب قبل از خواب و هر روز صبح پس از بیدار شدن چشم‌تان به میز پاتختی می‌افتد و می‌توان گفت وسایل روی آن نشان دهنده‌ی شیوه‌ی زندگی کردن‌تان هستند. 


دیوار پشت تخت را مبله کنید

اگر می‌خواهید اتاق را عایق کنید تا هیچ صدایی از آن خارج و یا به آن وارد نشود، می‌توانید دیوار پشت تخت را کاملا مبله کنید. با انجام این کار وقتی روی تخت نشسته‌اید، دیواری نرم پشت‌تان است که می‌توانید به راحتی به آن تکیه دهید. 


انتخاب رخت خواب

جای خواب باید همیشه خنک باشد و برای داشتن یک تخت خواب خوب باید از رخت خواب نخ طبیعی استفاده کنید. پارچه‌های نخی برای رخت خواب بهترین انتخاب هستند. برای این‌که راحتی آن‌ها بیشتر شوید، می‌توانید آن‌ها را فشار دهید و بکوبید. 


در دکوراسیون اتاق خواب بهتر است تخت خواب طوری باشد که برای مرتب کردنش به مشکل بر نخورید.

رخت خواب را ساده نگه دارید

بهتر است رخت خواب‌تان طوری باشد که برای مرتب کردنش به مشکل بر نخورید. برای بعضی‌ها بهترین شیوه‌ی آغاز کردن روز، مرتب کردن رخت خواب است. به این شکل به خودتان احترام می‌گذارید و مراسم صبحگاهی را به جای می‌آورید. البته در پایان روز هم هیچ چیز مثل رفتن داخل یک تخت خواب مرتب لذت‌بخش نیست. تخت خواب پناهگاه ماست. شاید نتوانیم دنیا را کنترل کنیم، اما کنترل اتاق خواب دست ماست. 


تابلوها را با دقت انتخاب کنید

افراد بیشتر به رنگ دیوارهای اتاق خواب توجه می‌کنند، اما تابلوهایی که برای این دیوارها انتخاب می‌کنید هم اهمیت زیادی دارند. برای ایجاد فضایی آرام، تابلوهایی را انتخاب کنید که شلوغ نباشند. البته نحوه‌ی نمایش دادن تابلوها هم اهمیت زیادی دارد. بهتر است از تعداد زیادی تابلوی یا قاب عکس کوچک در دیوار اتاق خواب استفاده نکنید و یک یا دو تابلوی بزرگ انتخاب کنید. 


ایجاد فضای نشیمن

اگر از وقت گذراندن در اتاق خواب لذت می‌برید، می‌توانید جایی برای نشستن فراهم کنید. به این شکل تخت خواب مختص خوابیدن می‌شود و در آن کارهایی مثل مطالعه و تلویزیون تماشا کردن انجام نمی‌دهید. 


از ورود نور جلوگیری کنید

جلوگیری کردن از ورود نور به اتاق خواب یکی از لازمه‌های داشتن خوابی راحت است. اگر پرده اتاق خواب دو لایه باشد بهتر است. به این شکل پشت پرده یک لایه پارچه‌ی دیگر هم وجود دارد که حریم خصوصی اتاق خواب را بیشتر کرده و از ورود نور هم جلوگیری می‌کند. 


در طراحی دکوراسیون اتاق خواب برای کنترل سر و صدا از پنجره‌های دوجداره استفاده کنید.

مبارزه به سر و صدا

اگر خواب‌تان سبک است و با سر و صدای خیابان بیدار می‌شوید، از  درب و پنجره UPVC یا دوجداره استفاده کنید تا از سر و صدای بیرون در امان باشید. استفاده از پنجره‌های دوجداره تاثیر زیادی در آرامش خانه دارد. 


از دیمر استفاده کنید

روی میز پاتختی باید یک چراغ مطالعه هم قرار دهید. البته می‌توانید از یک لامپ دیواری کنار تخت خواب هم استفاده کنید. اگر برای این لامپ‌ها یک دیمر هم نصب کنید، می‌توانید نور آن‌ها را طبق کاربرد کم و زیاد کنید. 


از بین بردن نورهای مزاحم

اگر از زنگ موبایل برای بیدار شدن استفاده می‌کنید، نور صفحه‌ی آن را کاهش دهید. هم‌چنین بهتر است هر نوع چراغ دیجیتالی از جمله چراغ‌های تلویزیون، ساعت رومیزی و ریسیور را هنگام خواب خاموش کنید تا خوابی راحت داشته باشید. 


انتخاب جای تخت خواب

جای تخت خواب را طوری انتخاب کنید که علاوه بر زیبا بودن دکوراسیون، خودتان هم در آن حس راحتی داشته باشید. بهتر است تخت خواب را جایی قرار دهید که وقتی وارد اتاق می‌شوید قسمت پایینی آن را ببینید. اگر جای تخت خواب مناسب نباشد یا آن را گوشه‌ی اتاق قرار داده‌اید، وارد شدن به تخت خواب و خارج شدن از آن راحت نخواهد بود. 


منبع : Elledecor