پلان باز همیشه به معنای فضای مدرن، پرنور و جادار نیست. در واقع چیزی که عملا از کار در می‌آید، می‌تواند شبیه غار، تنگ و تاریک و بدساخت باشد. انتخاب رنگ‌ها، بافت‌ها، مقیاس و مبلمان، همگی روی کاربرد و جذابیت دکوراسیون اتاق دو منظوره که هم نشیمن و هم پذیرایی است تاثیر دارند. ابتدا هر دو کاربرد را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید و ببینید از این اتاق بیشتر چه استفاده‌ای می‌کنید. مثلا قصد دارید از این اتاق بیشتر برای مهمانی استفاده کنید یا برای پذیرایی و هنگام تخصیص فضا قسمت بیشتر را برای آن در نظر بگیرید.


فضا کوچک‌تر از آن چیزی می‌شود که تصورش را می‌کردید

اگر اتاق پذیرایی و نشیمن با شکوه شما، کوچک‌تر از یک جعبه‌ی کفش است؛ به محض این‌که یک تکه از وسایل مبلمان را به داخل آن بیاورید، جا تنگ می‌شود، طوری که ممکن است هنگام راه رفتن پا به مبلمان برخورد کند. پس باید کاری کنید که این فضای کم قابل استفاده باشد. یک میز بیسترو و دو صندلی درست جلوی شومینه قرار دهید و دو طرف شومینه را قفسه‌های کتاب بگذارید که ارتفاع آن تا سقف برسد. با قرار دادن یک تابلوی نقاشی بر روی طاقچه‌ی بالای شومینه روی فضای اتاق پذیرایی تاکید کنید. دو چارپایه‌ی چوبی یکسان جلوی قفسه‌های کتاب قرار دهید تا مهمانان شام در صورت نیاز از آن‌ها استفاده کنند. یک کاناپه یا صندلی راحتی با کوسن‌های بزرگ جلوی دیوار و روی فرش قرار دهید. این فرش باید به قدر ی بزرگ باشد که از کاناپه بگذرد و در زیر صندلی‌های یکسان که در کنار یکدیگر هستند قرار بگیرد و همین طور با انتهای کاناپه زاویه‌ی 90 درجه تشکیل دهد و شکل L به وجود بیاید.


استفاده رنگ‌های خنثی و تک رنگ به دکوراسیون داخلی اتاق پذیرایی و نشیمن شلوغ حس آرامش می‌دهند.

استفاده از رنگ‌های محدود

رنگ‌های خنثی و تک رنگ به دکوراسیون داخلی اتاق پذیرایی و نشیمن شلوغ حس آرامش می‌دهند؛ اما این بدان معنا نیست که خود را به زندگی در یک فضای بی روح و مرده راضی کنید. دیوارها و سقف سفید، لامپ آویزهای سفید و کفپوش‌ سنگ‌فرشی مرمر شکل، اتاق را یکپارچه می‌کنند. میز وسط و میز غذاخوری سیاه مات، پایه‌های مشکی مبلمان و موکت سیاه و سفید باعث پیوند و تفکیک فضا‌ها می‌شوند. شکل‌های مربعی در رنگ‌های سیاه و سفید باعث آمیختگی بیشتر دو فضا می‌شود. استفاده از صندلی‌های دسته‌دار رودوزی شده‌ی مکعبی شکل با رنگ مشکی باعث می‌شود الگوی قاب‌های مشکی مربعی روی دیوار در دکوراسیون تکرار شود. پشتی‌ صندلی‌های دور میز غذاخوری باید مشکی و مربعی شکل باشد و پایه‌های فلزی مشکی داشته باشد.


توصیه‌های طراحان داخلی

با استفاده از گلدان یا نورپردازی متمرکز بین دو قسمت پذیرایی و نشیمن مرز ایجاد کنید. بهتر است دو سوم فضا را به قسمت نشیمن اختصاص دهید و پشت مبل‌ سه نفره یک میز غذاخوری قرار دهید. با قرار دادن صندلی جلوی دیوار قسمت غذاخوری، میز را به محلی برای نشستن مهمانان تبدیل کنید. رنگ‌ها و وسایل تزئینی را طوری انتخاب کنید که یکپارچگی داشته باشند و قسمت‌های نشیمن و پذیرایی را با استفاده از فرش مشخص کنید.


منبع : Ehow