متاسفانه باید گفت کتابچه‌ای از قوانین و بایدها و نبایدها در رابطه با دکوراسیون داخلی وجود ندارد. دکوراسیون داخلی قانون ندارد. متخصصین دکوراسیون داخلی ذاتا خلاق بوده و عاشق تخیل، رویا و کندوکاو هستند و دوست دارند غریزه‌شان را دنبال کنند. با این همه، می‌توان به سختی چند قانون مختصر در این حوزه پیدا کرد که همیشه گواه نتایج بهتری خواهند بود. این‌ها نکاتی نیستند که یاد گرفتن‌شان نیازمند صرف سال‌ها زمان باشد؛ هر کسی می‌تواند انجام‌شان دهد. بنابراین این مقاله را، اساس پیدا کردن سبک منحصر به فرد، عجیب و غریب و سرکش خود بدانید.

رنگ را بگذارید آخر
خیلی‌ها هستند که با یک طراح دکوراسیون داخلی تماس می‌گیرند و به او می‌گویند می‌خواهند قبل از اسباب‌کشی به خانه‌ی جدیدشان رنگ در و دیوار آن را انتخاب کنند. این قابل درک است؛ رنگ‌تر و تازه در منزلی تازه. البته که هر کسی می‌تواند این راه را هم امتحان کند، ولی این، بهترین راه نیست.
هزاران رنگ و هزاران زیرشاخه وجود دارد. هر کدام از این رنگ‌ها در خانه‌ای با خانه‌ی دیگر متفاوت خواهند بود، چرا که منابع نور متفاوت‌اند و این یعنی رنگی که در خانه‌ی فعلی‌تان عالی است، ممکن است در خانه‌ی جدیدتان این‌گونه نباشد. رنگی لازم‌تان است که به بهترین شکل پارچه‌ها، تابلوها، فرش‌ها و سایر وسایل‌تان را به رخ بکشد. فقط وقتی می‌توانید این رنگ را انتخاب کنید که وسایل‌تان را در خانه چیده باشید.

برای داشتن دکوراسیون شیک و زیبا بهتر است از لوازم ساده و ضروری استفاده کنید.

به وسایل‌تان جای نفس کشیدن بدهید

اتاق‌های تان را شلوغ نکنید. اگر بودجه‌تان محدود است که این خبر برای‌تان عالی خواهد بود چرا که دیگر لازم نیست همه جا را پر از وسایل کنید. پول‌تان را خرج وسایل کمتر اما بهتری بکنید و خواهید دید اتاق‌تان به مراتب بهتر از اتاقی پر شده با وسایل بی‌کیفیت خواهد بود.

تابلوهای‌تان را در ارتفاع مناسبی نصب کنید
در گالری‌ها و موزه‌ها تابلوها را به گونه‌ای به دیوار می‌زنند که هر کدام 144 تا 152 سانتی‌متر با زمین فاصله داشته باشد. شما هم باید همین‌کار را بکنید. میانگین ارتفاع دید انسان 144 سانتی‌متر است.
در اتاق‌هایی که سقف بلندی دارند، شاید تمایل بر آن باشد که تابلوها مرتفع‌تر نصب شوند. ولی به خاطر داشته باشید، تابلوها باید در مقیاس انسان‌ها باشند، نه ساختمان‌ها.
اگر شک دارید، عکسی بگیرید. عکس‌ها آن‌قدر به شما اطلاعات می‌دهند که باورتان نمی‌شود. چاپش کنید و یا با فوتوشاپ و یا برنامه‌ای دیگر رویش تابلو بکشید. به این ترتیب می‌توانید تخمین بزنید که آیا به تابلویی بزرگ نیاز دارید یا تابلویی کوچک.

انتخاب فرش و نحوه چیدمان لوازم منزل اطراف آن یکی از اصول مهم در طراحی منزل است.

وسایل اطراف فرش‌تان را خوب بچینید
اصولا سه  راه برای چیدمان وسایل اطراف فرش وجود دارد.
همه چیز روی فرش: فرش‌تان به قدری بزرگ است که همه‌ی وسایل‌تان رویش جا می‌شود. این مدل لوکس‌تر به نظر می‌رسد. در این مدل هرچه فرش‌تان بزرگ تر باشد بهتر است. البته باید حواس‌تان باشد که حداقل 30 تا 45 سانتی‌متر از کف اتاق‌تان از هر طرف فرش بیرون باشد.
همه چیز، بیرون فرش: اگر اتاق کوچکی دارید، جمع کردن تمام میزها و صندلی‌ها از روی فرش کار مناسبی خواهد بود. لازم نیست فرش بسیار کوچکی انتخاب کنید، چرا که آن وقت ممکن است از دید پنهان بماند. فرش باید در حالتی باشد که انگار می‌تواند پایه‌های جلویی صندلی‌ها را لمس کند.
فقط جلو، روی فرش: پایه‌های جلویی صندلی‌های‌تان را روی فرش بگذارید تا چیدمان‌تان جلوه‌ی بصری بهتری به خود گرفته و فضای‌تان هم دل باز‌تر و واضح‌تر باشد.


ادامه دارد ...
منبع : Houzz