درک اصول طراحی دکوراسیون داخلی بسیار مفید است، چه برای آن‌ها که می‌خواهند از این راه درآمدی داشته باشند و چه برای کسانی که می‌خواهند دکوراسیون داخلی اتاق نشیمن خود را طراحی کنند. با رعایت اصول طراحی بدون این‌که مجبور باشید یک طراح دکوراسیون استخدام کنید، می‌توانید اتاق خود را به صورت کاملا حرفه‌ای طراحی کنید.


مقیاس چیست

مقیاس با اندازه‌ی اشیاء در ارتباط است، مثلا اندازه‌ی مبلمان نسبت به اندازه‌ی اتاق. با یک حساب سرانگشتی می‌توان گفت که قوانین کلی مقیاس به شرح زیر است:

 • مبلمان با مقیاس بزرگ باید در اتاق‌های بزرگ مورد استفاده قرار گیرد.
 • وسایل بلند، فضای عمودی اتاق‌هایی که سقف بلند دارند را بزرگ‌نمایی می‌کنند.
 • مبلمان کوچک‌تر و سبک‌تر که وزن ظاهری کم‌تری دارند برای اتاق‌های کوچک‌تر مناسب‌ترند.
اما هر قانون استثنایی هم دارد که می‌توان با استفاده از آن تغییرات چشم‌گیری را در طراحی دکوراسیون داخلی به وجود آورد. در این‌جا به ذکر دو نمونه از شکستن قوانین مقیاس اشاره می‌کنیم:
 • غیر عادی نیست اگر مبلمان مدرن را در یک اتاق امروزی با سقف سنتی قرار دهیم.
 • یک تخت خواب بزرگ را می‌توان در یک اتاق خواب کوچک قرار داد، اما به شرطی که جلوی نمای طبیعی اتاق را نگیرد و رنگ‌های آن با رنگ محیط اطراف هم‌خوانی داشته باشد.

نسبت در طراحی دکوراسیون داخلی با اندازه‌ی اشیاء در ارتباط با یکدیگر و کل اتاق سروکار دارد.

نسبت چیست

نسبت با اندازه‌ی اشیاء در ارتباط با یکدیگر و کل اتاق سروکار دارد.
قانون دو سوم نسبتی مناسب است. به‌عنوان مثال:
 • میز وسط باید دو سوم عرض کاناپه باشد.
 • تابلوهای هنری که بالای سر مبلمان آویخته می‌شود، باید دو سوم عرض مبلمان پایین آن باشد.

تعریف ریتم

با تکرار رنگ‌ها، الگو‌ها و شکل‌ها، جریانی مطلوبی به وجود می‌آید که باعث حرکت چشم در سرتاسر اتاق می‌شود که به آن ریتم می گویند. به‌عنوان مثال:
 • یک رنگ روشن از تابلوی نقاشی، یا کارهای هنری سفالی انتخاب کنید و آن را در پرده‌ها، کوسن‌ها و آباژور  تکرار کنید.
 • شکل‌هایی را که در یک اتاق الگوهای مشابهی دارند، از قبیل تصاویر گل‌ها در اندازه‌های مختلف، قاب‌های مربعی، مستطیلی یا بیضی شکل، کلاه‌های زنگوله‌ای شکل بر روی چراغ‌های رومیزی، لامپ‌های ایستاده و دیواری، یا نوارهای عمودی نقاشی شده بر روی دیوار را تکرار کنید.

تعریف هارمونی

با یکپارچه کردن المان‌ها در طراحی، هارمونی می‌گویند. به‌عنوان مثال:
 • یک طرح تک‌رنگ که در آن از درجات مختلف یک رنگ استفاده می‌شود دارای هارمونی است.
 • بافت‌های طبیعی از طرح‌های چوبی و سنگی گرفته تا تاک‌ها و علف‌های در هم تنیده، می‌تواند شکلی هماهنگ به اتاق بدهد.
 • پرداخت‌های صاف و صیقلی و براق بر روی مبلمان شیشه‌ای، فلزی دارای لاک و الکل، هارمونی را به فضا می‌آورد.

توازن با تعادل در دکوراسیون داخلی یک اتاق و توزیع برابر جلوه‌های بصری در ارتباط است.

توازن به سه روش

توازن با تعادل در یک اتاق و توزیع برابر جلوه‌های بصری در ارتباط است. سه روش برقراری توازن شامل موارد زیر است:
 • متقارن: حالتی است که در آن یک طرف برگردان طرف دیگر است، همانند آینه‌ای که در وسط دو لامپ دیواری یکسان یا حتی تعدادی قاب عکس هم اندازه به تعداد زوج روی دیوار قرار دارد. حالت‌های متقارن بیشتر در مکان‌های رسمی رایج است.
 • نامتقارن: حالتی است که در آن اشیاء با اندازه‌ها و شکل‌های متفاوت به صورتی قرار گرفته‌اند که وزن بصری آن‌ها را متعادل می‌کند. مانند یک لامپ ایستاده که در یک طرف کاناپه و یک گلدان با گیاهی به اندازه‌ی متوسط در طرف دیگر آن قرار دارد. حالت‌های نامتقارن در محیط‌های غیر رسمی متداول‌تر است.
 • تقارن شعاعی: حالتی که کمتر به چشم می‌آید تقارن شعاعی است. این تقارن زمانی به وجود می‌آید که اشیاء حول یک نقطه‌ی مرکزی چیده می‌شوند؛ مانند یک میز غذاخوری گرد که صندلی‌ها به صورت دایره‌ای دور آن چیده می‌شوند.

نکته

رنگ‌های تیره نسبت به رنگ‌های روشن وزن بصری بیشتری دارند و مبلمان بدون پایه از مبلمان پایه‌دار سنگین‌تر به نظر می‌رسند. هنگام چیدن مبلمان و طراحی دکوراسیون این نکته را به خاطر داشته باشید و آن را اعمال کنید تا مطمئن شوید وزن بصری به طور یکسان در سرتاسر اتاق توزیع شده است.

با تاکید بر روی نقطه‌ی کانونی، چشم به صورت طبیعی به سمت یک مشخصه‌ی معماری یا یک شی جلب می‌شود و هدف آن بهبود دکوراسیون اتاق است.

تاکید یا نقاط کانونی

یک اتاق که طراحی آن به درستی صورت گرفته همیشه دارای یک مشخصه‌ی قالب یا نقطه‌ی کانونی است. با تاکید بر روی نقطه‌ی کانونی، چشم به صورت طبیعی به سمت یک مشخصه‌ی معماری یا یک شی جلب می‌شود و هدف آن بهبود دکوراسیون اتاق است.
یک اتاق نشیمن بزرگ اغلب بیش از یک نقطه‌ی کانونی دارد که شامل شومینه، یک پنجره‌ی بزرگ با نمای زیاد یا یک تابلوی بزرگ بر روی دیوار و یا یک تندیس می‌شود.

نحوه‌ی ایجاد نقطه‌ی کانونی

برای ایجاد نقطه‌ی کانونی از رنگ‌ها، فرم‌ها و بافت‌های متضاد و نورپردازی متمرکز به صورت خلاقانه استفاده کنید. کاربرد ترکیبی از این المان‌ها تاثیر آن را دوچندان می‌کند. به‌عنوان مثال:
 • نور و بافت: لامپ‌های هالوژن با نور متمرکز برای روی دیوار با طرح سنگ.
 • بافت و فرم: با استفاده از دیوار شاخص می‌توانید فرم‌های معماری از قبیل شومینه، راه پله یا پنجره‌های مدرن جلو آمده را برجسته‌تر نشان دهید.
 • رنگ و نور: با استفاده از نورپردازی متمرکز می‌توانید یک تخت خواب رنگی یا یک تابلوی نقاشی را به نقطه‌ی کانونی تبدیل کنید.


منبع : Ehow