با الهام گرفتن از مکتب ذن می‌توانید فضای اتاق نشیمن را تبدیل به محیطی آرامش‌بخش کنید. هنگام طراحی دکوراسیون با استفاده از رنگ‌های خنثی باید رویکردی مینیمالیستی داشته باشید؛ به اتاق ظاهری منظم بدهید و از مکتب فنگ شویی الهام بگیرید. به‌دنبال چیزهایی باشید که یکدیگر را به حالت توازن نزدیک کنند و القا کننده‌ی حالت خوشی و سلامتی بین اعضای خانواده باشد. در اتاق نشیمنی که با الهام از مکتب ذن طراحی شده، می‌توانید پس از گذراندن یک روز پر اضطراب آرام بگیرید.

دیوارهای اتاق نشیمن را با رنگ‌های آرام و خنثی نقاشی کنید. با استفاده از رنگ‌های سبز روشن، قرمز آجری و خاکستری، فضایی ذن مانند طراحی کنید. با استفاده از یک پارتیشن شوجی ژاپنی یک فضای شخصی به وجود بیاورید. پارتیشن‌های شوجی از بامبو و کاغذ برنج ساخته می‌شوند و عموما دو، سه یا چهار تکه هستند. پارتیشنی را انتخاب کنید که سازگار با محیط زیست باشد. رنگ پارتیشن را سفید یا دارای نقوش گیاه ارکیده یا نماد‌های ژاپنی انتخاب کنید. با استفاده از پارتیشن شوجی فضایی را هم برای یوگا یا مدیتیشن جدا کنید.

مبلمان آسیایی که با الهام از مکتب ذن ساخته شده‌اند خریداری کنید. مبلمان باید ارتفاع کمی داشته باشد و دارای خطوط صاف باشد تا ظاهری مینیمالیستی به وجود آید. یک کاناپه‌ی عریض با کوسن‌های مسطح و در رنگ‌های زرد آهویی یا خاکستری انتخاب کنبد. در کناره‌های میز وسط تشک‌های تاتامی ژاپنی بندازید تا بتوانید روی زمین بنشینید. یک لامپ ایستاده که دور آن یک پوشش از جنس کاغذ برنجی باشد خریداری کنید. این پوشش برنجی نور لامپ را فیلتر می‌کند و از تابش مستقیم آن جلوگیری می‌کند.

آویزهای ذن مانند به دیوار نصب کنید. آینه‌های مستطیلی با عکس‌های درخت آلبالو یا دارای قاب چوبی، طرح‌های مشبک و شیشه‌های مورب نصب کنید. تصاویر هنری حاوی نماد‌ها و رنگ‌های فنگ شویی در قاب‌های مشکی به دیوار بیاویزید.

در پایان کار کمی هم کارهای عجیب و غریب چاشنی کار کنید. یک گلدان ساده مشکی را پر از ارکیده‌های تازه یا ابریشمی کنید و در اتاق قرار دهید. با استفاده از یک آبنمای رومیزی یا آویزان با طرح گرانیتی اتاق نشیمن را تبدیل به محل آرامش کنید. یک گلدان بزرگ که روی آن عکس شکوفه‌های گیلاس چاپ شده بخرید و آن را با چوب بامبو پر کنید.


منبع : Ehow