عینک در زندگی بسیاری از افراد وسیله‌ای مهم است. از مد گرفته تا کمک به بهتر دیدن و همین‌طور حفاظت چشم‌ها در برابر نور آفتاب، عینک می‌تواند کاربردهای زیادی داشته باشد. اگر عینک طبی به چشم می‌زنید، حتما می‌دانید شیشه‌های آن می‌تواند چقدر گران‌ قیمت و ظریف باشد. با خش گیری عینک لازم نیست دوباره پول خرج کنید و یک عینک جدید خریداری کنید تا بهتر ببینید.


نحوه‌ی خش گیری عینک در خانه

از عینک فروشی یک دستمال تمیز کننده‌ی میکروفایبر بخرید. این نوع دستمال‌ها معمولا حاوی مواد ساینده‌ای هستند که خش‌های جزئی را از بین می‌برد. هم‌چنین می‌توانید محلول‌های تمیز کننده خریداری کنید؛ اما در نظر داشته باشید بسیاری از این محلول‌ها گران قیمت هستند. اگر می‌خواهید خودتان این محلول را در خانه بسازید، چند فرمول برای این کار وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید و با خیال راحت عینک خود را خش گیری کنید.

یکی از این فرمول‌ها ترکیب 30 میلی‌لیتر الکل و 60 میلی‌لیتر آب مقطر است. آن را روی عینک اسپری کنید و سپس با یک پارچه‌ی نخی سفید تمیز کنید. فرمول دیگر برای خش گیری عینک ترکیب 30 میلی‌لیتر الکل و چهار قطره مایع ظرفشویی ملایم است. برای خراش‌های عمیق‌تر می‌توانید از همان پولیشی که معمولا برای براق کردن به کار می‌برید استفاده کنید. برای خراش‌های خیلی عمیق، می‌توانید عینک را به صورت خیلی ملایم با دستگاه پولیش رینگ خودرو خش گیری کنید.


متخصص بینایی سنجی ممکن است برای خش گیری عینک از پاک کننده‌های فراصوتی استفاده کند.

از متخصص بینایی سنجی کمک بگیرید

از متخصص بینایی سنجی بپرسید عینک خود را از کجا می‌توانید تهیه کنید که ضمانت داشته باشد. ضمانت معمولا تا یک سال شامل فرسودگی شیشه‌ها می‌شود. از متخصص بینایی سنجی بخواهید عینک شما را به طور حرفه‌ای تمیز کند. او ممکن است برای این کار از پاک کننده‌های فراصوتی استفاده کند. این پاک کننده‌ها می‌توانند کثیفی‌هایی را که در جاهای مختلف عینک گیر کرده را از آن خارج کرده و آن را به صورت حرفه‌ای خش گیری کنند. در خانه هم به طور منظم عینک را خش گیری کنید. عینک‌تان را بدهید پوشش مجدد بزنند. بسیاری از خراش‌هایی که می‌بینید روی پوشش است نه روی شیشه‌ها.


نکات مهم

  • از عینک‌ساز یک جعبه‌ی محکم خریداری کنید تا در مواقعی که از عینک استفاده نمی‌کنید آن را در جعبه قرار دهید.
  • تا جایی که امکان دارد به شیشه‌ها دست نزنید.
  • هیچ‌گاه عینک را از سمت شیشه‌ها روی سطحی قرار ندهید، مگر این‌که بخواهید آن را در جعبه مخصوص بگذارید.
  • هیچ‌گاه از وسایل کاغذی که از چوب ساخته شده‌اند برای تمیز کردن شیشه‌های عینک استفاده نکنید.
  • هرگز از محلول‌های پاک‌کننده‌ی الکلی برای تمیز کردن شیشه‌های عینک آینه‌ای استفاده نکنید.


منبع : Ehow