گاهی اوقات اتاق‌ خواب‌های کوچک به‌جای این‌که پناهگاهی گرم و دنج باشند، به غارهای تنگ و تاریک تبدیل می‌شوند. اگر اتاقی نور طبیعی، جایی برای نگهداری وسایل و ترکیب رنگ مناسب نداشته باشد، ممکن است تنگ و تاریک به‌نظر برسد. اما با استفاده از روش‌های مناسب طراحی دکوراسیون، حتی کوچک‌ترین اتاق خواب هم می‌تواند کاربردی باشد و بزرگ به‌نظر برسد. 

با استفاده از نکاتی که در این مطلب آورده‌ایم می‌توانید یک اتاق خواب، دفتر یا اتاق زیر شیروانی را به اتاق خوابی راحت برای خانواده، دوستان یا خودتان تبدیل کنید. 


در نظر گرفتن المان‌های مختلف

برای طراحی دکوراسیون اتاق‌های کوچک می‌توانید از المان‌های زیادی استفاده کنید. یکی از این المان‌های تخت، نیمکت است که باعث می‌شود اتاق خواب بیشتر شبیه اتاق نشیمن شود. اما حس و حال گرم و دنج را نیز داشته باشد. با استفاده از لامپ‌های دیواری و لامپ آویز می‌توانید نور را روی کفپوش منعکس کرده و کاری کنید وسیع‌تر به‌نظر برسد. یک صندلی آکریلیک هم برای جلوی میز توالت گزینه‌ای ایده‌آل است؛ چون با این‌که جایی برای نشستن فراهم می‌کند، در فضا ناپدید می‌شود. 


در دکوراسیون اتاق خواب قفسه‌های اطراف تخت خواب را تا سقف ادامه دهید تا مرتفع‌تر به‌نظر برسد.

قفسه زدن

با زدن قفسه به دیوارها می‌توانید جایی برای قرار دادن وسایل تزئینی و کتاب‌ها و هر چیز دیگر ایجاد کنید و فضای روی زمین را خالی نگه دارید. بهتر است عمق قفسه‌ها بیش از 30 سانتی‌متر نباشد که دسترسی به وسایل داخل آن‌ها مشکل نشود. می‌توانید دو طرف تخت را قفسه چوبی بزنید و قسمت پایین آن چند کشو تعبیه کنید که دیگر نیازی به میز  پاتختی هم نداشته باشید. 

اگر در اتاق خوابی کوچک قفسه می‌زنید، بهتر است آن را تا سقف ادامه دهید تا مرتفع‌تر به‌نظر برسد. هم‌چنین می‌توانید دیوار پشت قفسه را رنگی متضاد قفسه بزنید که داخل آن عمیق‌تر به نظر برسد. 


استفاده از نور طبیعی

در حالی که نباید مسیر ورود نور به اتاق خواب را مسدود کنید، گاهی تنها جایی که برای قرار دادن تخت خواب با عقل جور در می‌آید رو به روی پنجره است. اگر اتاق خواب شما چنین است، تخت خوابی انتخاب کنید که تخته‌ی بالای تخت خواب نداشته باشد یا اگر دارد نور از آن عبور کند که بتوانید از نور طبیعی حداکثر استفاده را ببرید. 


زدن آینه روی در کمد دیواری

با استفاده از آینه روی در کمد دیواری می‌توانید مساحت تصویری اتاق را دو برابر کنید. این روش سال‌ها است که در طراحی دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد و بهترین حالتش این است که درهای کمد دیواری از پایین تا بالا آینه باشند. 


تخت نیمکت باعث می‌شود اتاق خواب به‌جای اتاقی که تخت خواب پرش کرده، بیشتر شبیه اتاق نشیمن شود.

استفاده از تخت نیمکت

تخت نیمکت باعث می‌شود اتاق خواب به‌جای اتاقی که تخت خواب پرش کرده، بیشتر شبیه اتاق نشیمن شود. تخت نیمکت معمولا زیرش کشو دارد که در اتاق خواب‌‌های کوچک می‌تواند کاربرد زیادی داشته باشد. 


سقف را رنگ بزنید

زدن رنگ دیوارها به سقف باعث می‌شود خطوطی که فضا را تعریف می‌کنند ناپدید شوند. اگر سقف سفید باشد و دیوارها رنگی تیره، فضا کوچک می‌شود و چشم‌ها اندازه‌ی اتاق را به سرعت تشخیص می‌دهند. اما وقتی رنگ دیوارها و سقف یکی باشد، چشم‌ها سخت‌تر می‌توانند محل شروع و پایان پارامترهای اتاق را پیدا کنند و در نتیجه فضا بزرگ‌تر به‌نظر می‌رسد. 


استفاده از لامپ آویز

جای باارزش چراغ خواب کنار تخت خواب را با لامپ‌ها و آباژورهای بزرگ پر نکنید، به‌جای آن‌ها از لامپ آویز استفاده کنید. آویزان کردن لامپ از سقف یک نقطه‌ی کانونی در اتاق ایجاد می‌کند و برای دو طرف تخت نورپردازی کاربردی فراهم می‌کند. فقط یادتان باشد جای لامپ‌ها، ارتفاع و جای کلید‌های آن‌ها را درست انتخاب کنید که هنگام بیرون آمدن از تخت خواب با آن‌ها برخورد نکنید یا برای خاموش کردن‌شان مجبور نشوید از تخت خواب خارج شوید. 


منبع : Houzz