آیا احساس می‌کنید منزل‌تان نیاز به تغییر دارد؟ اتاق‌تان کوچک به نظر می رسد؟ تابلوهای روی دیوار به نظر کهنه شده‌اند و رنگ اتاق دیگر برای‌تان خوشایند نیست؟ اگر منزل و دکوراسیون داخلی آن باعث نارضایتی شما شده است، یک یا دو تغییر جزئی برای این‌که همه چیز به حالت اولش برگردد کافی است. در ادامه هفت مشکل بزرگ در دکوراسیون داخلی و ده پیشنهاد برای حل آن‌ها را مرور می کنیم.

مشکل: تزئین دیوار‌ها به نظر نامنظم و ناهماهنگ می‌رسد
پیشنهاد اول: از یک اثر هنری بزرگ استفاده کنید. دیوارها و تزئین آن‌ها نقش به سزایی در طراحی دکوراسیون داخلی دارند. تعداد زیاد تابلوها در اندازه‌های کوچک و مختلف مخصوصا اگر مرتب نصب نشوند، می‌تواند آزار دهنده باشد. در بازسازی، همه‌ی تابلوها را در بیاورید و نقاشی، عکس یا هر اثر بزرگی که انتخاب کردید را به دکوراسیون داخلی منزل‌تان اضافه کنید. تابلوهای بزرگ در اتاق‌تان به خوبی به چشم می‌آیند و فضای خالی دیوار دیگر دکور اتاق‌تان را بی‌نظم و آشفته نمی‌کند.
پیشنهاد دوم: از چند تابلو استفاده کنید. اگر در اجرای دکوراسیون داخلی تابلوی بزرگی ندارید یا دوست دارید کمی متفاوت عمل کنید، می‌توانید تابلوها را به حالت شبکه‌ای کنار هم بچینید. این طراحی داخلی به نظر جذاب است، فقط مراقب آویزان کردن آن‌ها باشید. بهتر است از تابلوهای هم اندازه استفاده کنید. برای این‌که این ایده در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق مورد نظرتان نتیجه‌ی بهتری داشته باشد، از یک موضوع خاص الهام بگیرید؛ برای مثال قاب‌های مختلف با طیف رنگی آبی یا سیاه و سفید و یا عکس‌هایی در یک مکان مشخص.

برای چیدمان بهتر لوازم منزل در صورت امکان از فرش استفاده نکنید.


مشکل : چیدمان مناسب اسباب منزل‌تان را پیدا نمی‌کنید
پیشنهاد: در دکوراسیون منزل‌تان در صورت ممکن از فرش استفاده نکنید. فرش‌های بزرگ تنوع چیدمان را برای شما سخت می‌کنند. اگر در اجرای دکوراسیون داخلی و چیدمان مورد نظرتان به مشکل برخوردید، قبل از هر کاری فرش‌ها را لوله کرده و به فضایی که در حال بازسازی آن هستید از زوایای مختلف دوباره نگاه کنید. با این کار ایده‌های جدیدی برای دکوراسیون داخلی به ذهن‌تان خطور می‌کند.


مشکل: اتاق‌تان شلوغ و تنگ به نظر می‌رسد
پیشنهاد اول: در دکوراسیون از آینه‌ای بزرگ استفاده کنید. ممکن است فضایی که دارید کوچک باشد ولی می‌توان با ترفندهایی در اجرای دکوراسیون داخلی، این حس را از بین برد. نصب آینه‌ای بسیار بزرگ، از نظر طراحیدکوراسیون داخلی مهم ترین تأثیر را دارد. آینه را به دیوار نصب کنید یا صرفا آن را به دیوار تکیه دهید. تغییر را به سرعت احساس خواهید کرد.
پیشنهاد دوم : اسباب بزرگ را با اثاثیه‌ی ساده‌تر عوض کنید. یک دست مبلمان چوبی با روکش پارچه‌ای به راحتی اتاق شما را تنگ می‌کند. در اجرای دکوراسیون داخلی اتاق‌های کوچک، اسباب‌های بزرگ را با وسایلی ساده‌تر جایگزین کنید؛ مثلا اسباب‌هایی از جنس اکریلیک یا شیشه. کمد‌های دیواری، کنسول و میزهای کنار مبل‌ها از جمله اسباب‌هایی هستند که می‌توانید جا به جای‌شان کنید.

استفاده از مبل های راحتی در دکوراسیون داخلی باعث می شود منزل تان خشک و رسمی به نظر نرسد.

مشکل: اتاق بیش از حد خشک و رسمی به نظر می‌رسد
پیشنهاد اول: مبلمان سفت و محکم را با مبل‌های نرم و راحت جایگزین کنید. اگر د ر دکوراسیون داخلی منزل‌تان راحتی حرف اول را می‌زند، باید مبلمانی داشته باشید که بتوانید روی آن کاملا لم دهید. از شر میزهای چوبی خلاص شوید و جایش را با یک کاناپه‌ی مخملی پر کنید. چند کوسن بزرگ روی زمین بگذارید یا مبلمان چوبی و رسمی خود را با یک مبل راحتی تاخت بزنید.
پیشنهاد دوم: از اثاثیه‌ی قدیمی و کهنه کمک بگیرید. میز کوتاه چوبی با کمی فرورفتگی می‌تواند به شما کمک کند احساس آرامش بیشتری کنید، پای‌تان را به میز تکیه و راحت روی مبل لم بدهید. در طراحی دکور از وسیله‌هایی استفاده کنید که نشان بدهند قدیمی هستند، وسایلی مانند یک صندوق قدیمی، میز قدیمی، کمد دیواری قدیمی که رنگش رفته باشد و به مهمان‌های شما هم حس خوبی منتقل می‌کند.

مشکل: اتاق غیر رسمی و ناتمام به نظر می‌رسد
پیشنهاد: اثاثیه‌ی طلایی و نقره‌ای استفاده کنید. اگر به دنبال زرق و برق هستید، اثاثیه‌ی مورد نظرتان را براق انتخاب کنید. بسته به سلیقه‌ی خودتان طلایی، نقره ای، برنجی، برنزی و مسی انتخاب کنید. یک میز، چراغ و یا گلدان با این رنگ‌ها برای این‌که تغییر را احساس کنید کافیست.

یکی از راهکارهای مناسب در دکوراسیون خانه های کوچک به کار بردن پرده های بلند است.

مشکل: اتاق کوچک به نظر می رسد

پیشنهاد: پرده‌ها را تا حد امکان بلندتر آویزان کنید. شاید به نظر نرسد که جا به جایی پرده‌ها بتواند در اجرای دکوراسیون داخلی و تغییر فضا تأثیری بگذارد. هر چقدر پرده‌ها را به سقف نزدیک‌تر آویزان کنید اتاق بزرگ‌تر به نظر می‌رسد. در بازسازی فضای اتاق می‌توانید دیوار‌های مجاور پنجره‌ها را با پرده بپوشانید؛ با این کار به بزرگ دیده شدن فضای اتاق‌تان کمک می‌کنید.

مشکل: انتخاب رنگ‌ها در اجرای دکوراسیون درست به نظر نمی‌رسد
پیشنهاد: از اتاق‌تان عکس بگیرید تا تصمیم گیری برای‌تان راحت‌تر باشد. در بازسازی، سخت‌ترین مسئله این است که بتوانید نقاطی که می‌خواهید تغییر دهید را پیدا کنید. این کار زمانی‌که مدت طولانی در منزل هستید سخت می‌شود. شما به طراحی دکوراسیون داخلی، چیدمان و رنگی که برای منزل‌تان انتخاب کردید عادت می‌کنید. از اتاق‌تان عکس بگیرید. به دقت به دکوراسیون داخلی منزل‌تان و رنگ‌هایی که می‌بینید فکر کنید. چه رنگ‌هایی می‌بینید؟ اگر بیش از سه رنگ در دکوراسیون داخلی اتاق مورد نظرتان پیدا می‌کنید، انتخاب رنگ شما کمی بیش از اندازه متنوع به نظر می‌رسد. رنگی را که با سلیقه‌تان جور در نمی‌آید را پیدا کنید و کم کم از دکوراسیون داخلی خود حذفش کنید.
منبع : Houzz