همه‌ی ما باید مراقب چشم‌های‌مان باشیم و ممکن است مراقبت به معنای عینک زدن باشد. رایج‌ترین مشکلات چشم، دوربینی، نزدیک‌بینی یا آستیگمات بودن چشم‌ها هستند. خیلی از افراد از مشکلات بینایی رنج می‌برند، اما مراجعه به چشم پزشک را به تعویق می‌اندازند. اگر حس می‌کنید بینای‌تان در حال ضعیف شدن است، بهتر است هر چه زودتر برای مراجعه به چشم پزشک وقت بگیرید. غیر از ضعیف شدن بینایی، نشانه‌های دیگری نیز وجود دارند که به شما می‌گویند به عینک نیاز دارید. 


ارزیابی دوربینی و نزدیک‌بینی

اگر اجسام نزدیک را تار می‌بینید، احتمالا چشمان‌تان دوربین هستند. مشکلات در تمرکز کردن روی اجسام نزدیک هم نشانه‌ی دوربینی چشم‌ها است. میزان دوربینی روی توانایی شما در تمرکز کردن روی اجسام نزدیک تاثیر منفی می‌گذارد. پس هر چه اجسام از شما دورتر باشند، راحت‌تر روی آن‌ها تمرکز خواهید کرد. اگر مجبور هستید از کامپیوتر فاصله بگیرید یا کتاب را برای خواندن در فاصله‌ی دور نگه می‌دارید، احتمالا چشمان‌تان دوربین هستند. 


مشکلات هنگام مطالعه

اگر به انجام کارهایی مثل نقاشی کشیدن، دوخت و دوز، نوشتن یا کار کردن با کامپیوتر عادت دارید و اخیرا حس می‌کنید تمرکز کردن روی این کارها برای‌تان مشکل شده است احتمالا دچار پیرچشمی شده‌اید، نوعی از دوربینی که ناشی از کاهش انعطاف عضلات چشم است. بروز پیرچشمی با بالا رفتن سن کاملا طبیعی است. اگر هنگام مطالعه کتاب را دورتر از فاصله‌ی 25 تا 30 سانتی‌متری نگه می‌دارید، احتمالا دچار پیرچشمی شده‌اید. این مشکل معمولا در سنین 40 تا 65 سالگی بروز می‌کند و با استفاده از عینک مطالعه حل می‌شود. 


مشکل تار دیدن اجسام دور را تار و دیدن اجسام نزدیک یکی از نشانه‌های بیماری نزدیک‌بینی است.

تار دیدن اجسام دور

اگر فکر می‌کنید اخیرا اجسام دور را تار می‌بینید و در دیدن اجسام نزدیک مشکلی ندارید، احتمالا دچار نزدیک‌بینی شده‌اید. نزدیک‌بینی معمولا در سنین بلوغ بروز می‌کند، اما ممکن است در هر سن دیگری هم مشاهده شود. مثل دوربینی، میزان نزدیک‌بینی هم متفاوت است. اگر روزنامه را به راحتی می‌خوانید اما نمی‌توانید نوشته‌های روی تخته را تشخیص دهید، یا این‌که اخیرا نزدیک به تلویزیون می‌نشینید، ممکن است دچار نزدیک‌بینی شده باشید. مدارکی وجود دارد که نشان می‌دهد کودکانی که کارهایی مثل مطالعه یا نقاشی کردن را زیاد انجام می‌دهند، دچار نزدیک‌بینی می‌شوند. البته نزدیک‌بینی بیشتر ناشی از ژنتیک است. 


داشتن مشکل در دیدن اجسام دور یا نزدیک

برای بعضی افراد اجسام نزدیک یا دور فرقی ندارد و در دیدن هر دو مشکل دارند. اگر چنین شرایطی دارید احتمالا چشمان‌تان آستیگمات هستند. 


نازک کردن چشم‌ها

اگر اکثر مواقع برای دیدن اجسام چشمان‌تان را نازک می‌کنید، احتمالا به عینک نیاز دارید. اگر این کار را زیاد انجام می‌‌دهید، حتما به چشم پزشک مراجعه کنید. 


دوبینی

دوبینی ممکن است دلایل زیادی داشته باشد که به اعصاب چشم مربوط می‌شوند. البته ممکن است این مشکل با عینک هم حل شود. دلیل آن هر چه باشد، دوبینی را باید جدی گرفت و برای درمان آن به چشم پزشک مراجعه کرد. 


چشم درد یا سردرد مزمن یکی از نشانه‌های ضعیف شدن بینایی و احتیاج داشتن به عینک است.

سر درد یا چشم درد

اگر چشم درد یا سردرد مزمن دارید، ممکن است مشکل از ضعیف شدن بینایی باشد. چشم درد یا سردرد پس از کارهایی مثل مطالعه می‌تواند نشانه‌ی نزدیک‌بینی یا دوربینی باشد. بهتر است در چنین شرایطی به چشم پزشک مراجعه کنید. 


مشکلات دیدن در تاریکی

اگر حس می‌کنید دیدتان در تاریکی دچار مشکل شده، ممکن است مشکل بینایی داشته باشید. اگر دیدتان  در شب ضعیف شده می‌تواند نشانه‌ی آب مروارید باشد. ممکن است این مشکل را هنگام رانندگی در شب بیشتر متوجه شوید. 


عادت کردن به محیط‌های روشن و تاریک

زمانی که طول می‌کشد به محیطی روشن یا تاریک عادت کنید با بالا رفتن سن افزایش می‌یابد. اما اگر حس می‌کنید این مسئله برای‌تان مشکل شده است، ممکن است ناشی از مشکلات بینایی باشد و به لنز یا عینک طبی نیاز داشته باشید. 


دیدن هاله دور لامپ

اگر هاله‌هایی روشن دور لامپ و منابع نور می‌بینید، ممکن است مشکلات بینایی داشته باشید. دیدن هاله یکی از علائم آب مروارید است، اما ممکن است ناشی مشکلات دیگر هم باشد. 


حساسیت به نور

اگر حس می‌کنید چشمان‌تان زیادی به نور حساس شده‌اند، بهتر است وقت چشم پزشک بگیرید. حساسیت به نور ممکن است ناشی از مشکلاتی مختلف باشد و برای درمان به تشخیص چشم پزشک نیاز دارد. 


منبع : Wikihow