وقتی صحبت از خانه‌ی آقایان مجرد می‌شود، یک خانه‌ی با مبلمان قدیمی و کهنه، وسایلی که با هم هم‌خوانی ندارند و دیوارهای خالی با یک تلویزیون بزرگ به ذهن‌مان می‌آید. درست است که طراحان دکوراسیون داخلی سال‌ها روی علایق و سلایق خانم‌ها متمرکز بوده‌اند، اما ایجاد یک دکوراسیون مدرن، زیبا و مردانه هم با آگاهی از المان‌های مناسب کاملا ممکن است. 

اگر شما هم از دکوراسیون غار مردانه‌ی‌تان خسته شده‌اید، با اضافه کردن المان‌هایی که در این مطلب آورده‌ایم خواهید توانست آن را دگرگون کنید. 


رنگ‌های مردانه

فرقی نمی‌کند قصد پیاده کردن چه سبک از دکوراسیون را داشته باشید، انتخاب کردن یک ترکیب رنگ مناسب همیشه ایده‌ای عالی است. مشخص است که در دکوراسیون مردانه رنگ‌های روشنی مثل زرد و صورتی کم دیده‌ می‌شوند. رنگ‌های مردانه بیشتر از طیف‌های تیره و رنگ‌های روشن گرم و خنثی تشکیل می‌شوند. استفاده از ترکیب‌های کلاسیک مثل سفید و سیاه در دکوراسیون مردانه مناسب است. با توجه به تمایل آقایان به رنگ‌های تیره، بهتر است با استفاده از رگه‌هایی از رنگ‌های روشن از یکنواخت شدن دکوراسیون جلوگیری کنید. استفاده از فلزاتی به رنگ‌های گرم مثل طلا یا برنج، همیشه روش خوبی برای انجام این کار است. 


از آن‌جایی که در دکوراسیون مردانه از خط‌های صاف و گوشه‌های تیز زیاد استفاده می‌شود، استفاده از طرح‌های هندسی در آن مناسب است.

طرح‌های هندسی

به جز طرح‌هایی که پر از گل و پروانه هستند، مشخص کردن این‌که طرحی مردانه است یا زنانه کار ساده‌ای نیست. اما بعضی طرح‌ها را می‌توان تا حدی مردانه دانست. از آن‌جایی که در دکوراسیون مردانه از خط‌های صاف و گوشه‌های تیز زیاد استفاده می‌شود، استفاده از طرح‌های هندسی در آن مناسب است. با استفاده از طرح‌های هندسی روی پارچه‌ و وسایل می‌توانید از آن‌ها همه‌ جای فضا استفاده کنید. 

یکی از روش‌های عالی برای اضافه کردن طرح به دکوراسیون استفاده از فرش است. رنگ‌های خنثی و طرح‌های لوزی برای فضاهای خنثی و سنگین ایده‌آل هستند. بسته به اندازه‌ی فرش و مقیاس طرح‌ها، می‌توان با این کار دکوراسیون را جالب‌تر کرد. اگر می‌خواهید خلاقیت بیشتری به خرج دهید، به‌دنبال مبلمان با طرح‌های هندسی باشید. 


ترکیبی از بافت‌ها

در دکوراسیون مردانه علاوه بر طرح، از ترکیبی از بافت‌ها استفاده می‌شود که بیشتر آن‌ها سخت و رنگ و رو رفته هستند. مواد طبیعی مثل سنگ و چوب بدون رنگ همیشه برای فضاهای مردانه مناسب بوده‌اند. دیوارهای آجری هم گزینه‌ی خوبی هستند که علاوه بر بافت، رنگ هم به دکوراسیون اضافه می‌کنند. البته بافت‌های فلزی هم یکی از گزینه‌های مورد علاقه‌ی آقایان محسوب می‌شوند. در دکوراسیون مردانه وسایل، روشنایی‌ها و یا قفسه‌ها می‌توانند فلزی باشند. 


تنوع در وسایل

فقط چون اتاقی که طراحی می‌کنید قرار است طبق سلایق یک مرد باشد، دلیل نمی‌شود که از لحاظ گزینه‌های وسایل محدودیت داشته باشید. بیشتر به‌دنبال وسایلی باشید که به دکوراسیون بافت اضافه می‌کنند. برای مثال وسایل تزئینی سنگی، مجسمه و گلدان‌های تزئینی می‌توانند گزینه‌های خوبی باشند. کتاب هم انتخاب خوبی است، مخصوصا کتاب‌های قدیمی که جلد‌های جالبی دارند. هم‌چنین می‌توانید از کوسن برای اضافه کردن طرح و رنگ و بافت به دکوراسیون استفاده کنید. 


در طراحی دکوراسیون مردانه می‌توانید از رنگ و طرح‌هایی که در فرش یا پارچه‌های دیگر استفاده شده، در تابلوها هم استفاده کنید.

تابلوهای رنگی

تابلو می‌تواند مکمل هر فضایی باشد و فضاهای مردانه هم از این قاعده مستثنی نیستند. استفاده از تابلو یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای اضافه کردن رنگ‌های روشن و شاد به فضایی خنثی است. دیوارهایی که روی آن‌ها چند تابلو قرار دارد در دکوراسیون جلب توجه می‌کنند و باعث می‌شوند مقدار زیادی رنگ به فضا اضافه شود. عکس‌های سیاه و سفید هم گزینه‌ای مناسب برای ایجاد فضایی آرام‌تر هستند. 

سعی کنید تابلوها را طوری انتخاب کنید که با دکوراسیون کل خانه هم‌خوانی داشته باشند. می‌توانید از رنگ و طرح‌هایی که در فرش یا پارچه‌های دیگر استفاده شده، در تابلوها هم استفاده کنید. 


چرم

اگر دکوراسیون خانه را برای مرد زندگی‌تان طراحی می‌کنید، یا مردی هستید که می‌خواهید دکوراسیون خانه‌ی‌تان را تغییر دهید، حداقل باید یک وسیله‌ی چرمی در خانه داشته باشید، البته اگر تعداد آن‌ها بیشتر هم شود ایرادی ندارد. چرم یکی از مواد مردانه است که از آن در هر فضایی می‌توان استفاده کرد. یک مبل دو نفره یا تک نفره چرم می‌تواند المانی مناسب برای یک اتاق مردانه باشد که زیبایی آن محدود به زمان نمی‌شود. خوشبخانه چرم رنگ‌های متنوع دارد و می‌توانید آن را از مشکی گرفته تا طیف‌های گرم قهوه‌ای پیدا کنید.


منبع : About