برای انتخاب رنگ‌های دکوراسیون اتاق نوزاد به کمک نیاز دارید؟ نکاتی در این مطلب آورده‌ایم که می‌توانید از آن‌ها به‌عنوان الگو استفاده کنید و در نهایت به انتخاب رنگ برسید. با مجله ایرانگان همراه باشید تا بتوانید ترکیب رنگی که سال‌ها خوابش را می‌دیدید ایجاد کنید. 


فضا را در نظر بگیرید

قبل از این‌که با قلموی رنگ بالای نردبان بروید، وقتی را صرف بررسی کردن اتاق کنید. اتاق نوزاد کوچک است یا بزرگ؟ آیا نورگیر است یا به نورپردازی نیاز دارد؟ هنگام انتخاب رنگ بهترین راهنما خود اتاق است. شاید از رنگ‌های تیره و سیر خوش‌تان بیاید، اما رنگ‌های تیره نور را جذب می‌کنند و برای استفاده در اتاق‌های کوچک خیلی مناسب نیستند. از طرف دیگر رنگ‌های روشن باعث می‌شوند اتاق بزرگ‌تر و روشن‌تر به‌نظر برسد. مد نظر قرار دادن نیازهای اتاق به شما کمک می‌کند از فضایی که دارید حداکثر استفاده را ببرید. 


دیوار اکسنت

در طراحی دکوراسیون داخلی، دیوار اکسنت به دیواری گفته می‌شود که طراحی‌ آن با طراحی دیگر دیوارهای اتاق متفاوت است. دیوار اکسنت می‌تواند از لحاظ رنگ، بافت، طراحی و مواد اولیه با دیگر دیوارها متفاوت باشد. اگر از رنگ‌های جیغ و چشم‌گیر خوش‌تان می‌آید اما محدودیت فضا دارید، این رنگ‌ها را برای دیوار اکسنت انتخاب کنید. اگر دیوار اکسنت درست انتخاب شود به فضا عمق می‌دهد و باعث می‌شود اتاق بزرگ‌تر به‌نظر بیاید. هم‌چنین می‌توانید از این رنگ‌ها روی پرده، کوسن و دیگر وسایل اتاق استفاده کنید. 


بلند مدت فکر کنید

شاید فرزندتان حالا عاشق صورتی باشد، اما طولی نمی‌انجامد که بزرگ می‌شود و سلیقه‌اش تغییر می‌کند. اگر می‌خواهید دکوراسیونی طراحی کنید که عمر زیادی داشته باشد، سعی کنید از رنگ‌هایی مثل آبی نفتی یا سبز نعنانی سرد استفاده کنید. هم‌چنین می‌توانید طیف‌ رنگ‌های خنثی را با یک یا دو رنگ متفاوت استفاده کنید.


طبق روانشناسی رنگ‌ها برای اتاق کودک، رنگ تاثیر بسزایی روی خلق و خوی، رفتار و حتی سلامت فیزیکی کودکان دارد.

به دنبال آرامش باشید

رنگ‌هایی که در دکوراسیون استفاده می‌کنید بیشتر از خود دکوراسیون روی ذهن بچه‌ها موثر هستند. طبق روانشناسی رنگ‌ها برای اتاق کودک، رنگ تاثیر بسزایی روی خلق و خوی، رفتار و حتی سلامت فیزیکی کودکان دارد. نمی‌دانید چه رنگ‌هایی انتخاب کنید؟ از رنگ‌هایی مناسب برای یک دکوراسیون آرامش‌بخش استفاده کنید. 


اول پارچه‌ها را پیدا کنید

باز هم به الگو نیاز دارید؟ بروید خرید! یک ست رخت خواب زیبا برای تخت خواب یا یک فرش قشنگ می‌توانند نقاط شروع طراحی دکوراسیون اتاق باشند. حتی اگر رنگ‌ها را انتخاب کرده‌اید، بهتر است قبل از خریدن رنگ به فروشگاه‌ها سری بزنید. چرا وقتی می‌توانید اول وسایل را انتخاب کنید، اول رنگ‌ها را انتخاب کنید و روزها و ساعت‌ها به‌‌دنبال وسایلی باشید که بتوانید با رنگ‌ها ست کنید؟


ایجاد تعادل

برای این‌که تعادل بین رنگ‌های دکوراسیون برقرار باشد، ترکیب رنگ را به یک رنگ اصلی و یک یا دو رنگ متفاوت محدود کنید. سعی کنید از هر رنگ یا طیف چند بار در گوشه و کنار اتاق استفاده کنید. به این شکل یکپارچگی و جریان در دکوراسیون برقرار می‌شود. 


هنگام خرید رنگ دقت کنید

برای خرید رنگ آماده هستید؟ عجله نکنید. نمونه رنگ‌ها می‌توانند گول‌زننده باشند و معمولا وقتی رنگ را به دیوار می‌زنید با چیزی که در بروشور دیده‌اید متفاوت است. قبل از این مقدار زیادی رنگ بخرید، کمی نمونه بگیرید و روی قسمت کوچکی از دیوار امتحانش کنید. صبر کنید تا رنگ خشک شود و ببینید رنگی که می‌خواستید همین است یا خیر.  اگر از رنگ راضی بودید، یک رنگ بادوام نیمه روغنی بخرید که تمیز کردن آن ساده باشد. 


منبع : About