وقتی تصمیم به طراحی خانه می‌گیرید، در قدم اول یک نگاه کلی به طراحی خانه دارید. به این معنا که تمرکز اصلی بر طراحی خانه و زمین و نهایتا سبکی است که می‌خواهید خانه را طراحی کنید. اما طراحی خانه فقط در نظر گرفتن تصویر کلی نیست. برای انتخاب جزئیات دیگر مانند در و پیشخوان آشپزخانه و مواردی که همیشه در دید هستند باید دقت و وسواس کافی به خرج داده شوند. این جزئیات به اندازه‌ی نقشه‌ی خانه در اجرای دکوراسیون داخلی و خارجی کمک می‌کنند. برای رسیدن به یک اجرای دکوراسیون داخلی موفق، همان اندازه که به طراحی کلی خانه اهمیت می‌دهید، باید به جزئیات نیز توجه کنید. در واقع برای رسیدن به اجرایی موفق و کامل در طراحی خانه، به جزئیات باید توجه بیشتری کرد. در ادامه به برخی از این موارد مهم می‌پردازیم.

درها
اگر در حال طراحی، بازسازی خانه‌ای هستید، از هر فرصتی استفاده کنید و درهای مختلف را امتحان کنید. درهای چوبی یا نیمه چوبی را باز و بسته کنید. دستگیره‌های مختلف با وزن‌ها و جنس‌های مختلف را امتحان کنید. از خودتان بپرسید کدام به نظرتان بهتر است. پاسخ شما درهای چوبی و دستگیره‌های سنگین خواهد بود. با این انتخاب خود هر بار در را باز و بسته کنید احساس خوبی خواهید داشت. احساس راحتی و هماهنگی انتخاب شما با سلیقه‌ی خود هدف نهایی هر کسی در طراحی دکوراسیون داخلی منزل است. پس از انتخاب در، مطمئن شوید تمام قطعات و سخت افزار درها یک رنگ باشند. ناهماهنگی این جزئیات نتیجه‌ی خوبی در دکوراسیون داخلی شما نخواهد داشت. لولای در، دستگیره و فلز و ورقه‌های در و همه‌ی سخت افزارهای استفاده شده در آن باید از یک جنس و یک رنگ باشند. ظرافت و دقت شما به این جزئیات اجرای دکوراسیون داخلی را زیبا و چشمگیر می‌کند.

انتخاب صحیح قرنیرها در  طراحی دکوراسیون داخلی منزل نقش مهمی دارد.

قرنیزها
قرنیزهای مناسب در هر اتاقی، دکوراسیونی دلپذیر و زیبا به دنبال دارد. استفاده از قرنیز در اجرای دکوراسیون داخلی مانند پوشیدن یک بلوز یقه‌دار و اتو کشیده به جای تی‌شرتی چروک است. منظور از یک قرنیز کاراتر و تمیز، انتخاب سایز مناسب و البته هماهنگی آن با اتاق است. در طراحی دکوراسیون داخلی از سبک‌های متفاوت، سنتی یا مدرن استفاده کنید. دقت کنید سبکی که اجرا می‌کنید با اتاق و حال و هوای خانه هماهنگ باشد. در اجرای دکوراسیون داخلی هر نکته‌ای، چه بزرگ و چه جزئی، باید با طراحی خانه در تناسب باشد.

پیشخوانی خاص برای آشپزخانه
آشپزخانه‌ها یکی از مهم‌ترین اتاق‌ها در بازسازی هستند. در طراحی دکوراسیون داخلی نیز جزئیات بسیاری برای اجرا کردن وجود دارد. طراحی پنجره‌ها تا لبه‌ی پیشخوان کمک می‌کند آشپزخانه دلباز شده و بزرگ دیده شود. نگهداری یک دکوراسیون داخلی زیبا مانند نگه داری از یک کودک احتیاج به توجه دارد. بنابراین اگر فکر می‌کنید با تغییر دکوراسیون داخلی ممکن است به دردسر نظافت بیافتید باید کمی بیشتر به دکوراسیون داخلی منزل‌تان اهمیت دهید. پیشخوان بی‌نقص و پنجره‌های بزرگ، ارزش کمی رسیدگی و نظافت بیشتر را دارند.

در بازسازی و نوسازی آشپزخانه بین انتخاب کابینت و ارتفاع پیشخوان رابطه مستقیم وجود دارد.

ارتفاع مناسب پیشخوان
در اجرای دکوراسیون داخلی آشپزخانه‌ها، ارتفاع معمول برای نصب پیشخوان بین 70 تا 90 سانتی‌متر است. این در حالی است که در بازسازی برخی آشپزخانه‌ها ارتفاع‌های غیر معمول نه تنها امکان پذیر هستند بلکه مورد تأیید بسیاری از طراحان هم بوده و می‌توانند طراحی دکوراسیون داخلی را بسیار موفق نشان دهند. ارتفاع‌های مختلف برای انجام کارهای مختلف مناسبند. برای مثال برای کار در آشپزخانه پیشخوان حدود 80 سانتی‌متری کافی است. از آن‌جایی‌که کاربردی بودن دکوراسیون داخلی بسیار مهم است، ارتفاع پیشخوان را بسته به کسانی‌که از آن فضا استفاده می‌کنند انتخاب کنید. حداکثر ارتفاع مناسب برای هر شخصی متفاوت است. شاید فکر کنید که با اجرای ارتفاع غیر معمول برای پیشخوان به پرداختن هزینه‌ی سنگین کابینت‌ها مجبور شوید؛ اما این طور نیست. شما می‌توانید کابینت‌های معمول را به جای زیر پیشخوان‌ها به دیوار بزنید.

طاقچه
گل، چه یک دسته و چه یک شاخه، با تغییر رنگی که در فضای اتاق ها ایجاد می‌کنند در دکوراسیون داخلی اتاق‌های شما نقش مکمل را دارند. با طراحی طاقچه‌ها (فرورفتگی‌هایی) در دکوراسیون داخلی اتاق‌ها در نقاط غیر متعارف محل مناسبی برای قرار دادن یک شاخه گل ایجاد کنید. با این روش کمی تنوع به طراحی دکوراسیون داخلی خود اضافه می‌کنید.

در بازسازی و نوسازی منزل خود از قفسه های تزئینی و کمدهای دیواری استفاده نمائید.

فضایی برای انبار کردن در اختیارتان قرار می‌گیرد

در بازسازی خانه ی جدیدتان حتما فضایی برای وسایل‌تان در نظر بگیرید. کمدهای ایستاده و دیواری، کشوها، کمد لباس و کشوهای مخفی کافی نیستند. در طراحی دکوراسیون داخلی به فکر فضا‌های جدید باشید؛ حق انتخاب با شماست.
به این مسئله از زاویه‌ی معماری نگاه کنید. می‌توانید از قفسه‌های تزئینی استفاده کنید و وسایل‌تان را روی آن بگذارید. یا از ترکیب جعبه و سطل استفاده کنید و هر چیزی که لازم ندارید را در آن‌ها بریزید. با این‌کار به دکوراسیون داخلی منزل‌تان هم کمک می‌کنید.

پلاک خانه
پلاک‌های کوچک یکی از نکته‌های بسیار کوچک ولی مهم در طراحی هر خانه‌ای هستند. پلاک خانه‌تان را بزرگ انتخاب کنید تا پیدا کردن آدرس راحت باشد. این کار را با خلاقیت و نوآوری انجام دهید. پلاک خانه‌ی شما نمایانگر ذوق و سلیقه‌ی شما است.
منبع : Houzz