اگر دیوارها با چوب سدر روکش شده باشند، بسته به سبک دکوراسیون می‌توانند یک فرصت یا عاملی دردسرساز باشند. دوستش داشته باشید یا نه، هیچ دلیلی وجود ندارد که چوب سدر نتواند پیش‌زمینه‌ای مناسب برای دکوراسیون منزل باشد. انتخاب مبلمان و وسایل و نحوه‌ی چیدمان آن‌ها می‌تواند طوری باشد که توجه بیشتر به دیوارها جلب شود، یا این‌که کسی در کل متوجه آن‌ها نشود. با کمی برنامه‌ریزی و دانش طراحی دکوراسیون، می‌توانید به ظاهری که به‌دنبالش هستید برسید. 


ارزیابی موقعیت

چوب سدر را بررسی کنید و کیفیت آن را تخمین بزنید. اگر چوب با کیفیت است دکوراسیون را طوری طراحی کنید که دیوارها را هایلایت کند، در غیر این صورت بهتر است دکوراسیون طوری باشد که توجه زیادی به دیوارها جلب نشود. لکه‌های سیاه روی چوب و نقایص آن را با سمباده برطرف کنید. اگر بهترین چوب هم در شرایط بدی باشد جلوه‌ی خوبی نخواهد داشت. اگر نمی‌توانید چوب را تعمیر کنید، آن‌ها را با دستمال و شوینده‌ی مخصوص چوب تمیز کنید. 

نقاط قوت و ضعف چوب سدر دیوارها را سبک و سنگین کنید. شاید چوب سدر زیبا باشد، اما بر دکوراسیون اتاق غالب شود و یا این‌که اتاق را تاریک کند و نگذارد نور طبیعی در آن منعکس شود. 


هایلایت کردن دیوارها

از پارچه‌ها، فرش‌ها و وسایلی استفاده کنید که رنگ‌هایی گرم و روشن داشته باشند، تا تعادل بین رنگ‌های دکوراسیون برقرار شود. از آن‌جایی که رنگ چوب سدر معمولا قهوه‌ای مایل به قرمز است، می‌توانید در کنار آن از رنگ‌هایی مثل کرم، قرمز سیر، سبز و رگه‌هایی از طلایی استفاده کنید. 

از مبلمان راستیک یا روستایی، چوبی و طبیعی مثل مبل چوب بلوط یا میز‌های فلز چکش‌خورده استفاده کنید. بهتر است برای پوشاندن پنجره‌ها از پرده‌های نازک استفاده کنید تا نور طبیعی وارد اتاق شود. یک آینه بزرگ روی دیوار رو به روی پنجره نصب کنید تا نور طبیعی در اتاق منعکس شود. 

نورپردازی را چند لایه طراحی کنید. حداقل یک لامپ برای نورپردازی کاربردی در نظر بگیرید تا مطالعه کردن یا دوختن در اتاق مشکل نباشد. از نورپردازی متمرکز در قسمت‌های نشیمن یا بالای تابلوها استفاده کنید. هم‌چنین با روشن کردن شمع می‌توانید فضای اتاق را گرم و دنج کنید. 


در دکوراسیون از رنگ‌هایی استفاده کنید که حسی مدرن داشته باشند و تاثیر دیوارها را خنثی کنند.

پنهان کردن دیوارها

با استفاده از پرده‌ بلند می‌توانید دیوار به دیوار و زمین تا سقف را بپوشانید. بهتر است از پرده‌ نازک استفاده کنید. در دکوراسیون از رنگ‌هایی استفاده کنید که حسی مدرن داشته باشند و تاثیر دیوارها را خنثی کنند. رنگ‌هایی مثل خاکستری، برنزه و سفید برای این کار مناسب هستند. از رنگ مشکی یا رنگ‌های چشم‌گیرتر هم به مقدار کم در دکوراسیون استفاده کنید. 

مبلمانی تهیه کنید که خط‌هایی صاف و ظاهری شسته داشته باشند. مبلمان مینیمال و مبل سکشنال برای این کار مناسب هستند. اگر قسمتی از مبلمان چوبی است، رنگ سفید به آن بزنید. می‌توانید یکی از دیوارها را با یک میز تلویزیون بزرگ یا قفسه‌ی کتاب مرتفع بپوشانید. با این کار توجه به دیوارها جلب نمی‌شود و بیشتر مبلمان به چشم می‌آیند. می‌توانید یک تابلوی بزرگ هم به یکی دیگر از دیوارها بزنید. از لامپ‌ آویز‌های مدرن استیل یا لامپ‌های ایستاده‌ی دیمردار استفاده کنید. 


نکات مهم

  • یک سبک دکوراسیون انتخاب کنید. بعضی سبک‌های دکوراسیون برای چوب مناسب‌ترند. اگر همیشه دوست داشتید خانه‌ی‌تان شبیه یک کلبه وسط جنگل باشد، کاری کنید چوب سدر بیشتر به چشم بیاید. اما اگر می‌خواهید خانه‌ی‌تان سبکی مدرن داشته باشد، با روش‌هایی که آورده‌ایم دیوارها را پنهان کنید. 
  • اگر نمی‌خواهید چوب سدر را از دیوار بکنید، اما دوست دارید کمی تغیرش دهید، می‌توانید رنگ آن‌ را عوض کنید. 
  • می‌توانید روی چوب سدر لاک الکل بزنید و رنگش را تغییر دهید. اگر سعی دارید سبک دکوراسیون خانه، مدرن باشد، لاک الکل را خاکستری یا سبز انتخاب کنید.


منبع : Ehow