اگر دکوراسیون اتاق خواب‌تان قدیمی شده و بودجه‌ی‌تان به قدری نیست که بتوانید آن را طوری که دلخواه‌تان هست طراحی کنید نگران نباشید. گرچه وب‌سایت‌ها و مجله‌های پر زرق و برق دکوراسیون پر از ایده‌های پرخرج هستند، اما می‌توانید با صرف هزینه‌ی کم دکوراسیون اتاق خواب و یا هر اتاق دیگری را طراحی کنید. راز کار در این است که به حراجی‌ها سری بزنید و بخشی از کار را خودتان انجام دهید.


همه چیز با رنگ شروع می‌شود

نقاشی یکی از آسان‌ترین و کم‌خرج‌ترین روش‌ها برای ایجاد تغییر فوری در اتاق است. نقاشی کار نسبتا آسانی است که خودتان می‌توانید انجام دهید و کافی است یک روز آخر هفته برای آن وقت بگذارید.

مقدار رنگی را که لازم دارید تهیه کنید. هنگام انتخاب رنگ از نمونه‌‌‌های رنگ که بر روی کاغذ چاپ شده‌اند استفاده کنید و با روش حذف، گزینه‌های انتخاب را کمتر و کمتر کنید. نمونه‌ها را به خانه ببرید و آن‌ها را روی هر کدام از دیوارهای اتاق خواب بچسبانید.

در ساعات مختلف روز و در نورهای متفاوت به رنگ‌ها نگاه کنید. از این که ببینید حتی  رنگ سفید هم با تغییر میزان نور در طول روز چقدر متفاوت می‌شود تعجب خواهید کرد.

وقتی گزینه‌های انتخابی را به دو یا سه رنگ رساندید، آن وقت دیگر ارزش این را دارد که از هر کدام از رنگ‌ها یک قوطی کوچک نمونه بخرید و با هرکدام از آن‌ها بخش بزرگی از دیوار را رنگ کنید. این کار واقعا نشان می‌دهد که رنگ انتخابی در نور آفتاب صبح، سایه‌ی بعد از ظهر و نور لامپ در شب چه شکلی خواهد داشت.

وقتی رنگ را انتخاب کردید به قدری بخرید که کل دیوارهای اتاق را بپوشاند. شاید وسوسه شوید و بخواهید ارزان‌ترین قلمو و غلتک را خریداری کنید، اما صرفه‌ جویی در این کار جایز نیست. لازم نیست ابزار حرفه‌ای بخرید، اما حداقل کیفیت متوسط داشته باشند. قلمو و غلتک خوب تاثیر زیادی روی نتیجه‌ی  نهایی خواهند داشت.


برای کم شدن هزینه‌های دکوراسیون برای کفپوش از وینیل یا لینولئوم استفاده کنید.

کفپوش‌ را فراموش نکنید

اگر موکت اتاق شما مندرس و رنگ و رو رفته است، چوب کفپوش آسیب دیده یا لمینت پر از خراش و ساییدگی است وقت آن رسیده که کفپوش را عوض کنید.

 اگر کف اتاق از بتن باشد کم خرج‌ترین گزینه این است که کفپوش فعلی را جدا کنید و کف بتنی آن را رنگ کرده و روکش کنید. این کار سخت نیست و می‌توانید با استفاده از تکنیک‌های نقاشی کاذب به نتیجه‌ی عالی دست پیدا کنید. ولی این کار مورد پسند هر کسی نیست و به دلیل این‌که سیمان محکم و سرد است، بهتر است یک فرش روی آن پهن کنید که چهار‌گوشه‌ی تخت را پر کند.

اگر کفپوش سیمانی باب میل شما نیست، روش کم خرج دیگر استفاده از وینیل یا لینولئوم است. با این که کفپوش وینیل بیشتر در حمام و آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما تنوع زیادی در رنگ و طرح دارد و از سیمان بسیار گرم‌تر و نرم‌تر است. به علاوه می‌توانید این کار را خودتان انجام دهید.

گزینه‌ی سومی هم وجود دارد که می‌توانید خودتان انجام دهید و آن لمینت است. نصب کفپوش لمینت امروزی آسان است و به راحتی می‌توان آن‌‌ها را همانند قطعات جورچین در کنار هم قرار داد. لمینت تنوع زیادی در طرح دارد اما قیمت آن می‌تواند بالا باشد؛ پس بد نیست کمی بگردید و مناسب‌ترین قیمت را پیدا کنید.

اگر مایلید کفپوش اتاق موکت یا چوبی باشد باید، سراغ قیمت‌های پایین بروید و از یک فرد ماهر بخواهید آن را برای شما نصب کند. با فروشگاه‌های کفپوش در نزدیکی خود تماس بگیرید و ببینید آیا اجناسی را دارند که تخفیف خورده یا به حراج گذاشته شده باشد. 

جستجویی در اینترنت انجام دهید و نصاب‌هایی که کفپوش را با کمترین دستمزد نصب می‌کنند پیدا کنید و مطمئن شوید که با مجوز کار می‌کنند. هیچ‌گاه کل دستمزد را قبل از شروع کار نپردازید.


اگر قصد خرید مبلمان دست دوم دارید، باید مراقب باشید جایی از آن شکستگی، فرسودگی یا ساس نداشته باشد.

انتخاب مبلمان اتاق خواب

خرید مبلمان با قیمت مناسب شدنی است؛ اما باید برای آن وقت بگذارید و کمی هم دوندگی کنید. اگر قصد خرید مبلمان دست دوم دارید، باید مراقب باشید جایی از آن شکستگی، فرسودگی یا ساس نداشته باشد و پس از این که مطمئن شدید آن‌ها را به خانه ببرید.


حرف آخر

دکوراسیون اتاق شما نشان دهنده‌ی سلیقه و شخصیت شما است بنابراین در طراحی آن دقت کنید. فقط چیزهایی را بخرید که واقعا دوست دارید و با سلیقه‌ی شما هم‌خوانی دارد. به‌جای این‌که به فروشگاه بروید و یک ماشین پر از آثار هنری و لوازم تزئینی را یک باره بخرید، هر بار یک یا دو قلم جنس بخرید و برای انتخاب چیزهایی که دوست دارید وقت بگذارید. در اتاق خواب معمولا به لوازمی نظیر آباژور، آویزهای پنجره، آثار هنری، لامپ سقف و لوازم تخت خواب نیاز داریم. این اقلام را می‌توانید از فروشگاه‌های لوازم آنتیک، ارزان فروشی‌ها، فروشگاه‌های صنایع دستی، حراجی‌ها، امانت فروشی‌ها و فروشگاه‌های مختص دکوراسیون تهیه کنید.

به خوابیدن در یک اتاق خواب ساده و بدون جذابیت با دکوراسیون خارج از رده قانع نباشید. لازم نیست پول زیادی برای طراحی دکوراسیون خرج کنید؛ حتی یک تغییر ناچیز هم می‌تواند نمای اتاق را به کلی عوض کند. دنبال جنس‌های زیرقیمت بازار باشید، از امکاناتی که دارید به شکل خلاقانه استفاده کنید و کارهایی را که از دست‌تان برمی‌آید خودتان انجام دهید. وقتی ببینید با صرف هزینه‌ی کم دکوراسیون اتاق چقدر زیبا شده به وجد خواهید آمد.


منبع : About